אקנה רוזציאה
האקנה של הגיל המבוגר

חשבתם שעברתם את גיל ההתבגרות בשלום ממזמן אך הנה מגיעה תופעה חדשה ומציקה דווקא עכשיו. אנשים רבים בגילאי ה-30 ומעלה סובלים מאקנה של הגיל המבוגר – האקנה רוזציאה. אז איך נמנעים וכיצד מטפלים? בכתבה הבאה.

»

חשבתם שהגעתם לגיל שאפשר להפסיק. להפסיק לדאוג מהתפרצות אקנה. אז חשבתם. הכירו את האקנה רוזציאה – האקנה של הגיל המבוגר. רוזציאה הינה מצב עור הגורם לאדמומיות וכלי דם גלויים ומכאן שמה – Rosacea על שם האדמומיות שהיא מעניקה לעור. מצב עור זה מייצר בליטות קטנות בפנים שהינן אדומות אך גם מוגלתיות. בנוסף למצב זה, מי שסובל מרוזציאה עלול לסבול גם מאקנה של מבוגרים. ההבדל העיקרי הוא לא רק הגיל אלא בעיקר בצורת ההופעה – בעוד שאקנה וולגריס קשורה בסתימה של נקבוביות העור וזקיקי השיער האקנה רוזציאה מגיעה מהעור ונימי הדם. האקנה רוזציאה מופיעה בעיקר בפנים – לחיים, אף, מצח וסנטר ויכולה להתפרץ גם סביב אזור העיניים ואפילו העפעפיים. מי שסובל מאקנה רוזציאה אינו סובל רק מהפן האסתטי כיוון שאקנה זו גם שורפת, צורבת ומעקצצת והסובלים ממנה חווים רגישות גבוהה יותר לאור השמש.

כיצד מאבחנים אקנה רוזציאה?

מלבד העובדה שעברתם מזמן את גיל התיכון וגם את גילאי ה-20, שינם עוד סימנים המאפיינים את האקנה רוזציאה. ראשית זהו מצב כרוני מתמשך ותמידי גם אם לא רואים אותו. המטופל או המטופלת עלולים לסבול ממנו לסירוגין שנים רבות כאשר יש תקופות עלייה לצד תקופות של נסיגה מוחלטת. הרוזציאה נפוצה יותר אצל נשים בגילאי 30-60 בעלות גוון עור בהיר כאשר מרבית המקרים קשורים בנטייה גנטית והאקנה מחמירה כתגובה למתח נפשי, שתייה מרובה של משקאות אלכוהוליים, חשיפה לא מבוקרת לשמש ואפילו מאכלים חריפים. לאקנה רוזציאה ביטוי שונה מהאקנה וולגריס אותה אנו מכירים ולכן אנו מאבחנים אותה באופן שונה – כפי שאמרנו הרוזציאה תופיע בפנים בלבד תוך שיש לה תסמינים שונים מהאקנה הרגילה והיא עלולה להופיע גם באזורים לא שגרתיים כגון העפעפיים. האקנה רוזציאה נראית כאדמומיות ונפיחות בפנים, בליטות אדומות מוגבהות מהעור. הסובלים מאקנה רוזציאה יסמיקו בקלות ובנוסף לאקנה זו תופעה ייחודית של התנפחות כלי דם זעירים בעור. אקנה וולגריס יכולה להיות לא נעימה אסתטית אך לא תלווה בתחושה צורבת ושורפת כמו האקנה רוזציאה. האקנה רוזציאה תכלול גם גירוי בעיניים שכן היא קשורה לנימי הדם ותגרום למראה עיניים אדומות ונפוחות.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  מה הם הגורמים לרוזציאה?

  כפי שציינו לעיל, מקור האקנה רוזציאה ברובו הוא גנטי והיא נפוצה בעיקר אצל נשים חיוורות עור בגילאי 30 ומעלה. מצב האקנה הזו הוא כרוני כלומר גורמים מעוררים יכולים להחמיר את מצבה ומתקופה רגועה וללא כל תופעות ניתן לעורר את האקנה רוזציאה להתפרצות. אז מהם הגורמים המחמירים את מצב האקנה רוזציאה? הנה רשימה קצרה שחשוב שתשננו:

  • טמפרטורה קיצונית: ממקלחת חמה מאוד ועד מעבר קיצוני ממזגן אל החוץ. כן גם סאונה היא טריגר לאקנה רוזציאה וגם
   גלי החום בגיל המעבר.
  • תזונה: להימנע ממאכלים חריפים – המעודדים את זרימת הדם אל הפנים, ואלכוהול – אף הוא קשור בעידוד זרימת הדם אל הפנים ולכן מסייע ביצירת התפרצות.
  • סטרס: כמו אחותה הקטנה האקנה וולגריס גם האקנה רוזציאה מגיבה לסטרס ויכולה להתפרץ בעקבות תקופה של מתח נפשי גבוה.
  • שמש: חשיפה לקרינה האולטרה סגולה יכולה לגרום לגירוי העור אך לסובלים מרוזציאה היא עלולה לקדם התפרצות.
  • תכשירים ותרופות: האקנה רוזציאה עלולה להתפרץ בתגובה לשימוש בתכשיר קוסמטי אשר מגרה את האקנה להתפרצות כמו כן האקנה רוזציאה יכולה להתעורר בעקבות שימוש בתרופות מרשם.
  • גורמים אישיים: לכל אחד מאיתנו יש את התגובתיות העורית שלו לשינויים בגוף. יש לשים לב מה הגורם הספציפי שגורם להתפרצות האקנה רוזציאה – חשיפה לבדים מסוימים, אלרגיות שונות, פעילות מאומצת.

  מה ההבדל בין רוזציאה לאקנה?

  ההבדל הבסיסי בין רוזציאה לאקנה נעוץ בעובדה שרוזציאה היא בעיה הנוצרת בכלי הדם ואילו האקנה הינה מצב רפואי הנוצר בעקבות בעיה בהפרשת סבום וניקוז לא טוב של זקיקי השיער ונקבוביות העור. רוזציאה תופיע כמעט לחלוטין בפנים בעוד שהאקנה יכולה להופיע בכל מקום בגוף.
  הרוזציאה גורמת להסמקה בקלות ומחריפה במגע עם גורמים העלולים להרחיב את כלי הדם ולכן לעיתים יכולה להעלם תוך מספר שעות (כמו למשל אם שתיתם משקה אלכוהולי) אך האקנה אינה נעלמת מעצמה ובטח שלא לאחר כמה שעות. לעיתים הרוזציאה עלולה להופיע כפצעונים מוגלתיים וצורת הופעה זו היא מה שמבלבלת אנשים רבים לטעות שזו אקנה ולא רוזציאה. בנוסף האקנה רוזציאה היא מצב כרוני כלומר מרבית הטיפול יעסוק במניעת התפרצות בעוד שאקנה וולגריס ניתנת לטיפול ולרמסיה מוחלטת ללא התפרצויות עתידיות. לכן לפני שמטפלים ברוזציאה יש לבצע אבחון המבין האם מדובר בבעיית כלי דם שהיא הרוזציאה בפנים או שמדובר באקנה וולגריס. לאחר אבחון ניתן לגשת אל דרכי הטיפול הנפוצות באקנה רוזציאה.

  שיטות טיפול נפוצות ברוזציאה

  שינוי התנהגותי

  רוזציאה אינה כמו אקנה וולגריס. האקנה וולגריס יכולה לבוא וללכת כלעומת שבאה אך הרוזציאה היא מצב כרוני מתמשך שלעולם לא עובר ונעלם ולמעשה כשאנחנו מדברים על דרכי הטיפול אנו בעיקר מדברים על מניעת הגירויים היוצרים את האקנה וטיפול בהתפרצות. כפי שאמרנו, הקו הראשון בטיפול באקנה רוזציאה הוא מניעה הדורשת שינוי בדפוסי ההתנהגות שלנו על מנת לא לעורר את העור להתפרצות. הנה כמה דברים שחשוב להימנע מהם:

  • שמש – קרינת השמש הינה קטליזטור הראשון במעלה להתפרצות. לרוב ניתן לראות אדמומיות מידית עם החשיפה אך היא עלולה שלא לעבור כמה שעות מזמן החשיפה. לכן מומלץ להימרח באופן שגרתי במקדם הגנה ולא מספיק קרם הגנה – מומלץ לא לצאת ללא כובע רחב שוליים ובשעות בהן קרינת השמש במלא עוצמתה.
  • תזונה – כפי שציינו מאכלים חריפים ואלכוהול הם מקדמי אקנה רוזציאה בגלל האודם הפתאומי והסומק שהם גורמים לפנים. תזונה המעודדת הסמקה יוצרת התנפחויות בנימי הדם בפנים ומחמירה את האקנה רוזציאה. עם זאת ההתפרצות במקרים אלו היא זמנית וניתנת לשליטה מהירה.
  • תכשירים לא תואמים לבעיה – עור הסובל מרוזציאה רגיש כפל כפליים לתכשירי קוסמטיקה שונים שאינם מותאמים – כן אפילו איפור ושמפו. לכן חשוב מאוד לראות כי המוצר אותו אתם רוכשים לא יגרה את עורכם ולהשתדל ככל האפשר להימנע מתכשירי קוסמטיקה מבושמים מאוד ולהעדיף תכשירים המותאמים לטיפול עין בעור נטולי שומן ובושם.

  טיפולי לייזר ברוזציאה

  לייזר זו הגדרה רחבה של טיפולים שונים העושים שימוש בקרני אור באורכי גל שונים המעודדים או מדכאים את העור ומכיוון שהרוזציאה היא למעשה התרחבות כלי דם הכוללת גם הופעת פצעונים דמויי אקנה, ניתן לטפל בצורה ממוקדת באקנה רוזציאה. הטיפול המומלץ לרוזציאה הוא לייזר הפוגע בדיוק בכלי הדם ונקרא pulse dye, ונעשה שימוש באורכי גל להרגעת האדמומיות. לייזר נוסף המסייע לטיפול ברוזציאה הוא ה IPL המבוסס על טיפולים בקרן אור ופוגע באופן ממוקד בכלי הדם הנדרשים. חשוב מאוד לציין – הרוזציאה היא מחלה כרונית ונמשכת ולכן הלייזר אינו פותר אותה אלא נותן מענה אסתטי זמני ויש לשמר את התוצאות בטיפול תקופתי הכל לפי עורו של המטופל. למרות שטיפולי הלייזר נחשבים בטוחים ויעילים הם לא נטולי תופעות לוואי או סיכון – מטפל לא מיומן יו עלול לעשות לכם כוויה בפנים או לחילופין הגברת הרוזציאה. בנוסף תתכן גם הופעת פיגמנטציה כראקציה לפעילות הלייזר. וכמו בכל טיפול גם כאן מומלץ לא להיחשף לשמש בזמן הטיפול.

  טיפול תרופתי

  מכיוון שהאקנה רוזציאה הינה מצב כרוני הטיפול התרופתי עוסק הן במניעה והן בטיפול כאשר יש התפרצות. האקנה רוזציאה היא מחלת עור אשר קופות החולים מכירות בה ולכן ניתן לקבל עבורה טיפול במסגרת הרפואה הקונבנציונלית הציבורית. עם זאת מכיוון שהפגיעה היא בעיקר בתחום האסתטי בהרבה מקרים יישלח המטופל אל קליניקות פרטיות של רופאי עור. יש כמה תרופות שניתן לרשום לאקנה רוזציאה:

  • אנטיביוטיקה – רופאים רבים סבורים כי האקנה רוזציאה תגיב לטיפול בתרופות המכילות מטרונידזול או בשני סוגי אנטיביוטיקה – מינוציקלין ודוקסיציקלין.
  • רואקוטן – תרופה המשמשת בעיקר לטיפול באקנה וולגריס בגיל הבגרות ואיזון פעילות בלוטות החלב והפרשת הסבום. היא ניתנת לאקנה רוזציאה המשולבת סבוריאה. רואקוטן לעיתים מחריפה את בעיית העור בכך שהיא מייבשת את העור ולא מעבירה את האדמומיות.
  • משחות – משחות המכילות רכיבים פעילים ובעיקר מטרונידזול וטיפולים אנטי בקטריאליים טפיליים אם זוהה טפיל הדמודקס העלול להשפיע או לגרם להתפרצות האקנה רוזציאה.

  טיפול פוטותרפי לאקנה רוזציאה

  זהו הטיפול אשר נמצא בחזית הטיפולים לאקנה רוזציאה ונחשב המתקדם והיעיל ביותר. בנוסף לייצור תכשירים מותאמים אישית לאקנה במעבדות החברה, אהרון ורבקה זיידה פיתחו גם מכשור פוטותרפי מתקדם ובלעדי, היחיד בישראל, שכולל חמישה אורכי גל שונים, כאשר כל אורך גל מתוכנת לפונקציונליות שונה לפי טווחים של אורכי גל, כדי ליצור תועלות מקסימליות למיגור האקנה ולשיקום העור בטיפול נעים ומרגיע ללא מגע יד אדם. אורך הגל הירוק, מועיל במיוחד לטיפול באקנה רוזציאה בכך שמפחית אדמומיות בעור ומסייע בהברת כתמי פוסט-אקנה וסימנים אדומים. הוא מעולה לעור אקנתי, לעור רגיש וכמובן לעור שסובל מרוזציאה וגם מסבוריאה. בנוסף, הוא יעיל גם בהקלה על מתח נפשי ועל בצקות בעור 🙂 עם זאת, הטיפול הפוטותרפי אינו שלם לבדו ועל מנת לטפל באקנה רוזציאה ולדאוג שלא ישנו ההתפרצויות יש לשלב גם שגרת טיפוח ביתית בוקר וערב עד להגעה לתוצאה הרצויה.

  טיפול באקנה רוזציאה בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  אקנה רוזציאה כפי שאמרנו היא מצב כרוני הדורש טיפול מתמיד וצמוד. במעבדות רבקה זיידה אנו מאמינים שלא מספיק רק טיפול מתמיד וצמוד אלא חשוב להתאימו בצורה מדוקדקת ומאובחנת לכל מטופל כאשר לצד אבחון קליני מלא של מצב העור יש לתת את הדעת על אורך החיים של המטופל ויכולתו להתחייב לשגרת הטיפול ואם כן, איזו שגרת טיפול מתאימה ביותר.

  הטיפול באקנה רוזציאה במעבדות רבקה זיידה, נעשה בשילוב טיפול בתכשירים המבוססים על רכיבים טבעיים ועוצמתיים בנוסחאות פעילות במיוחד, לצד טיפול פוטותרפי בלעדי ומתקדם בעל חמישה אורכי גל המעניקים לעור 5 תועלות שונות בטיפול אחד. להבדיל מן הטיפול בלייזר אין כוויות או תופעות לוואי ולבטח שאין תופעות לוואי המייבשות את העור, או מסכנות את האיזון ההורמונלי כמו טיפול תרופתי. הטיפול במעבדות רבקה זיידה מציע את המינון המדויק והטוב ביותר לעורכם של תכשירים ומכשירים ומתאים לשלל מצבים וגם בגיל מבוגר תוכלו להנות מעור חלק ולהיות אחד מסיפורי ההצלחה של מעבדות רבקה זיידה!

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: