טיפול פוטודינמי
לאקנה ולצלקות

טיפול פוטודינמי המוכר גם כ-PTD, הוא טיפול בטוח, מוכר ולא פולשני המשמש למגוון רחב של בעיות רפואיות או קוסמטיות החל משנות ה-90 של המאה הקודמת. הוא מתבצע על ידי מכשיר מיוחד הפועל על גלי אור באורכים שונים, כאשר כל אורך גל משמש ליישום אחר והשפעתו שונה על העור. איך זה מסייע לפתרון של אקנה וצלקות? המשיכו לקרוא.

»

טיפול פוטודינמי מבוסס על חשיפת העור למקורות אור שונים, בעלי אורכים שונים, המייצרים בעור תגובה פוטוכימית המשפיעה על יכולת הריפוי שלו. אורך הגל הכחול, הוכח מחקרית כקוטל חיידקים שונים וביניהם גם את חיידק האקנה p.acne, ולכן טיפול פוטודינמי משמש למגוון רחב של בעיות, מטיפול בנגעי עור טרום סרטניים ועד טיפול ריפוי העור ושיפור המרקם שלו במצבים של אקנה, אקנה תת עורי, כתמים וצלקות והוא מאושר על ידי ה-FDA. 

טיפולים פוטודינמיים לאקנה

אקנה או בשמה הרפואי "אקנה וולגריס" היא מחלת עור דלקתית, בחלק ניכר מהמקרים היא כרונית. אקנה נוצר מאזורי בלוטות החלב וזקיקי השערה והסיבות להיווצרותה רבות ומגוונות: סיבות הורמונליות, תורשה, אורח חיים, היעדר הרגלי היגיינה, שימוש במוצרי פנים שאינם מתאימים לעור, ייבוש יתר של העור, נטילת תרופות מסוימות המעוררות את בלוטות החלב, מצבי סטרס וכיו"ב. 

טיפול באקנה באמצעות טיפול פוטודינמי מסייע בהרס תאים חריגים, ממזער נקבוביות, מסייע לטפל בקומודונים (ראשים שחורים) ומפחית בלוטות שומן האחראיות על הפרשת הסבום הגורם להתפתחות אקנה. 

הטיפול הפוטודינמי מתאים לכל סוגי האקנה: מאקנה קל ועד אקנה קשה ואקנה תת עורי. אחד היתרונות הגדולים של הטיפול הפוטודינמי הוא העובדה שהוא טיפול חיצוני ולא פולשני שנעשה באמצעות חשיפת העור לאורכי גלי אור שונים היוצרים תגובה פוטוכימית. משך חשיפה לאור נקבע בהתאם לסוג הטיפול ולתוצאה הרצויה. בזכות העובדה שהטיפול אינו פולשני הוא אינו כרוך בכאב משמעותי וההחלמה ממנו פשוטה. 

הטיפול מתחיל במריחת חומצת ALA ואחרי שהיא נספגת מתחילה חשיפת העור לגלי האור השונים. לאחר הטיפול, עשויה להופיע אדמומיות קלה או נפיחות אך כל תופעות אלו חולפות מעצמן בתוך מספר שעות. 

חשוב לדעת שהטיפול הפוטודינמי הופך את העור לרגיש במיוחד לקרני השמש ולכן בימים שאחרי הטיפול יש להימנע לחלוטין מחשיפה לשמש לרבות חשיפה דרך זגוגית חלון. לאחר כשבוע, ניתן בהדרגה לחזור ולהיחשף לשמש, אך חשוב מאוד להקפיד על מקדם הגנה איכותי. 

טיפולים פוטודינמיים לצלקות

טיפול פוטודינמי משמש לא רק לטיפול והקלה ברמות שונות של אקנה פעיל במצב דלקתי אלא גם במצבי פוסט אקנה הכוללים בין היתר צלקות או סימנים קבועים אחרים שנותרו על העור. צלקות אלו יכולות להיגרם ממספר סיבות: התפרצות אקנה חריף במיוחד, טיפול לא נכון או לא מתאים לאקנה, נסיון לטפל באקנה לבד ("פיצוץ חצ'קונים") וכיו"ב. הטיפול הפוטודינמי מסייע בהרס תאים הנחשבים חריגים ולכן אפקטיבי גם במקרה של רקמה צלקתית המורכבת מתאים בעלי מרקם שונה מתאי עור בריאים רגילים. הטיפול הפוטודינמי משפיע על כל אותם תאים חריגים, גורם לתגובה פוטוכימית המשפיעה על מזעור רקמות צלקתיות ועשויה אף להחליק אותן לגמרי. 

יחד עם זאת חשוב להבין שהטיפול הפוטודינמי אינו מתאים לכל סוגי הצלקות והוא אינו יעיל במקרה של צלקות עמוקות במיוחד או צלקות שמקורן בחטטים. צלקות עמוקות וחטטים לרוב לא יגיבו לטיפול הפוטודינמי או שיגיבו בשיפור מינורי בלבד, וכדי לטפל בסוגי בעיות עוריות אלו נדרש טיפול אגרסיבי יותר. מי שסובלים מצלקות עמוקות יותר, יזדקקו במרבית המקרים לטיפול במכשור הפועל על טכנולוגיה של פציעה מבוקרת, טכנולוגיה המוכרת מזה שנים רבות לטיפול בבעיות עוריות שונות משום שבזכות תהליך הפציעה המבוקרת, הגוף פועל ליצירת תאים חדשים שמסייעים בטשטוש ולעיתים העלמה מלאה של רקמה צלקתית עמוקה או רקמה המלאה בחטטים. 

טיפולים פוטודינמיים לפיגמנטציה

פיגמנטציה היא מצב שבו תאי עור הממוקמים בין השכבה העליונה של העור שכבת האפידרמיס, לשכבה האמצעית של העור שכבת הדרמיס, מעבירים פיגמנט האחראי על גוון העור בשם מלנין, שמגיע אל שכבת העור העליונה ו"צובע" אותה בגוון עור שונה. פיגמנטציה יכולה להיווצר ממגוון רחב של סיבות: סיבות הורמונליות, חשיפה לשמש (גם כאשר מקפידים על שימוש במקדם הגנה), פצעים, כוויות או כתוצאה מפוסט אקנה שמקורו  בפצעים ופצעונים שהיו ועברו. 

תאי מלנוציטים מצויים בעור של כולנו, ובמצבים מסוימים (כגון חשיפה לשמש, פוסט אקנה וכיו"ב) מתעוררים תאים אלו ושולחים את המלנין אל השכבה העליונה של העור, שכבת האפידרמיס, שגורמת להיווצרות פיגמנט בצבע כהה יותר. 

טיפול פוטודינמי מסייע בהרס תאים חריגים וביניהם תאים שעברו תהליך של פיגמנטציה בעקבות הזרמת המלנין. 

במסגרת הטיפול הפוטודינמי, מורחים על העור חומצת ALA  (אמינו-לבולינק אסיד) המצויה באופן טבעי בגוף ולכן אינה מסוכנת. לאחת שהחומצה נספגת בעור, חושפים את האזורים המרוחים לגלי אור באורכים שונים במטרה לפרק את אותם תאים שעברו תהליך של פיגמנטציה. 

יחד עם זאת חשוב להבין שמידת ההצלחה של הטיפול בפיגמנטציה תלויה בין היתר בגילו של כתם הפיגמנטציה ועומקו בעור. ככל שתהליך הפיגמנטציה וותיק יותר ועמוק יותר, כך תקטן השפעת הטיפול. בנוסף, בידיים בלתי מיומנות, טיפול בפיגמנטציה עשוי במקרים מסוימים להחריף את הבעיה ולגרום להיפר פיגמנטציה – מצב שבו העור מתמלא בכמות גדולה עוד יותר של מלנין. 

טיפול פוטודינמי - לא רק באסתטיקה

הטיפול הפוטודינמי הוא בעל יתרונות רבים בתחום האסתטי אולם חשובים אפילו יותר השימושים המוצלחים שלו בתחום הרפואה. 

בזכות העובדה שטיפול פוטודינמי מאתר תאים חריגים ומייצר בעור תגובה פוטוכימית, הוא משמש לטיפול בסוגים שונים של נגעים ובין היתר נגעים טרום סרטניים ובמקרים מסוימים גם בנגעים סרטניים:

  • נגעים טרום סרטניים ונגעי סולר קרטוזיס – התגובה הפוטוכימית של העור בטיפול הפוטודינמי מסייעת בפירוק אותם נגעים ומונעת מהם להפוך בהמשך לתאים סרטניים. 
  • סרטן עור מסוג תאי בסיס  – הטיפול הפוטודינמי מסייע בפירוק התאים הסרטניים של סוג סרטן זה המופיע על גבי העור. 
  • סרטן עור מסוג קשקש – הטיפול הפוטודינמי מסייע בפירוק תאי סרטן מסוג זה כאשר הוא בשלביו ההתחלתיים ביותר. 

במקרים של נגעים עמוקים או גידולים עמוקים יותר, יש להחדיר את חומצת ALA  (אמינו-לבולינק אסיד) בהזרקה לאזור הגידול או הנגע. 

יתרונות הטיפול הפוטודינמי בשימושים רפואיים אלו הם העובדה שהטיפול אינו פולשני, כמעט שאינו כרוך בכאב, ממוקד ונקודתי, אינו פוגע בתאים בריאים וכמעט שאין בו תופעות לוואי.


טיפול פוטודינמי בשיטה של רבקה זיידה

רבקה זיידה המוכרת בתור ה"קוסמת מבני ברק" סבלה בעצמה מאקנה קשה שהתפרץ כשהייתה בת 15. מאז, היא הקדישה את חייה ופועלה כדי ללמוד את כל סוגי האקנה ולתת מענה, פתרונות וטיפול שיתאימו לכולם וללא תופעות לוואי.

שיטת רבקה זיידה לא כוללת טיפולים פולשניים, פילינגים וחומרים כימיים אגרסיביים או לייזר. לא תאמינו אבל השיטה אינה כוללת מגע אדם, לחיצות וניקוזים שמלבד להכאיב גם עלולות להותיר צלקות. אז מה היא כן כוללת? בתחילת התהליך תפגשו עם הצוות המטפל במעבדות רבקה זיידה במגדל ב.ס.ר בבני ברק, שם יאובחן מצב האקנה שלכם ותותאם לכם תוכנית טיפול אישית הלוקח בחשבון מגוון פרמטרים הכוללים את מצב עורכם, בריאותכם ואף את שגרת יומכם.

הטיפול משלב ביקור חודשי וטיפול שמשלב מכשור פוטותרפי בעל 5 אורכי גל שונים, לצד טיפול מדוקדק בתכשירים מבוססי צמחי מרפא אפקטיביים, המותאמים אישית לעורו ומצבו של כל מטופל ומשתלבים גם בשגרת הטיפוח היום יומית. לאחר כבר לאחר מספר שבועות ניתן לראות שיפור ניכר במרקם העור, מניעת התפרצויות עתידיות ואפילו טשטוש צלקות שנוצרו מהתפרצויות אקנה קודמות וכל זאת ללא כאב, ללא תופעות לוואי וללא סיכון להותרת צלקות וחטטים בעור.

הקליניקה של רבקה זיידה היא היחידה בארץ בעלת מכשור פוטודינמי הכולל 5 אורכי גל שונים שיכולים לפעול במקביל. אורכו של הגל משפיע על הפונקציונליות שלו כך שכל אורך גל, משפיע על יישום אחר ומעניק תועלת אחרת לעור. השילוב של 5 אורכי גל שונים מבטיח טיפול משולב הפועל על מגוון רחב של בעיות ומעלה משמעותית את אחוזי ההצלחה. 

הטיפול בשיטת רבקה זיידה הוא אחד הטיפולים האפקטיביים בעולם לטיפול באקנה, בצלקות, בכתמים ופיגמנטציה והוא סייע עד היום לאלפי מטופלים ומטופלות ליהנות מעור בריא ויפה. 

רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
התחילו בבדיקת התאמה לטיפול

»

    יש פתרון לאקנה!

    לבדיקת התאמה לטיפול של רבקה זיידה: