טיפול אקנה למבוגרים
איך זה עובד והאם יש טיפול טבעי?

אקנה היא מחלת עור המיוחסת בדרך כלל לבני ובנות נוער ולכן מוכרת גם בשם "פצעי בגרות". אלא שאקנה יכולה להופיע בכל גיל, גם בשלבים מאוחרים יותר בחיים: בתקופות הריון ואחרי לידה, וגם בתקופות חיים מאוחרות יותר ואפילו בגיל המעבר. מה גורם לאקנה בגיל מבוגר ואיך אפשר לטפל בה? המשיכו לקרוא.

»

עור פנים הסובל מאקנה מאופיין במקרה הקל ביותר ב"ראשים" שחורים או לבנים (קומודונים) ובמקרים החמורים יותר של אקנה קשה בפצעי אקנה מוגלתיים על הפנים, הצוואר, הכתפיים והגב. בדרך כלל היא מתפרצת לראשונה בגיל ההתבגרות בעקבות שינויים הורמונליים בגוף אולם אצל חלק מהאוכלוסיה היא תופיע גם בגיל מבוגר. אצל נשים הסיבה יכולה להיות שינויים הורמונליים ובשל פעילות הורמונלית תנודתית, ואצל כלל האוכלוסיה, גברים ונשים כאחד, עשויה האקנה להופיע בגיל מבוגר מכמה סיבות. גם כתוצאה מתרופות ומזון שמשפיעים על הפעילות ההורמונלית בגוף או כתוצאה מגורמים גנטיים וסוג עור שומני. אקנה בגיל בוגר היא הרבה יותר שכיחה ממה שנהוג לחשוב אבל החדשות הטובות הן שיש איך לטפל בה.

סיבות להופעת אקנה מבוגרים

פעילות הורמונלית

פעילות הורמונלית היא הגורם המוכר ביותר להתפרצותה של האקנה ולכן היא מוכרת היטב בגיל ההתבגרות עם השינויים בהורמוני מין. אלא שינויים הורמונליים עשויים ללוות נשים וגברים גם בתקופות מאוחרות יותר ולהוביל להתפרצות אקנה אצל מבוגרים. אצל נשים פעילות הורמונלית מוגברת עשויה להיות בזמן, לפני או אחרי מחזור, בתקופת ההריון, אחרי לידות, בזמן הנקה ואפילו בתקופת גיל המעבר. הפסקת נטילת גלולות עשויה אף היא להוביל להופעת אקנה, תופעה ידועה בקרב נשים רבות המדווחות על כאשר מפסיקות או מתחילות גלולת. גם זה קרה, לדוגמנית רוסלנה רודינה שהגיעה בעקבות זה לטיפול במעבדות רבקה זיידה. שינויים בפעילות הורמונלית עשויים לקרות גם לגברים בעקבות נטילת תרופות שיש להן השפעה על הפעילות ההורמונלית, אכילה מוגברת של מזון הנחשב עשיר בהורמונים או שמשפיע על הפעילות ההורמונלית.

פעילות יתר של בלוטות החלב

בלוטות החלב הממוקמות מתחת לעור בריכוזים גבוהים במיוחד באזור הפנים, מייצרות באופן שוטף סבום שתפקידו להגן על עור הפנים. לסבום יש תפקיד חשוב בשמירה והגנה על עור הפנים אולם הבעיה מתחילה כאשר בלוטות אלה יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר סבום עודף. אחד הגורמים המשפיעים על בלוטות החלב ומובילים לפעילות יתר שלהן הוא חוסר איזון הורמונלי, שמוביל להפרשה עודפת של סבום. הפרשה עודפת של סבום בשילוב תאי העור המתים, מוביל לסתימת הנקבוביות מתחת לעור וכך מתחיל תהליך של להופעת אקנה. בשלב הקל ביותר, התהליך מוביל להופעתם של ראשים שחורים או לבנים (המוכרים בשפה המקצועית כ"קומודונים") ובהמשך עשויים להתפתח פצעים של ממש מתחת או מעל פני העור ולהגיע למצב של אקנה דלקתי.

מתח נפשי

הקשר בין גוף ונפש מוכר בתחומים רפואיים רבים וביניהם גם האקנה. מתח נפשי, לחץ ו"סטרס" הם חלק מהבעיות של החיים בעידן המודרני ומחקרים רבים מראים על הקשר שבין מתח נפשי לבין אקנה. מתח נפשי מתמשך מוביל להפרשת ההורמון קורטיזול ולעיתים גם להפרשה של ההורמון אדרנלין. הפרשת הורמונים אלה משפיעה על המאזן ההורמונלי בגוף ומגבירה את חוסר האיזון ההורמונלי שמוביל לפעילות יתר של בלוטות החלב.

קרם פנים שומני

ככל שמתבגרים, העור נוטה לאבד יותר לחות ולכן אנשים רבים עוברים בבגרותם להשתמש בקרמי פנים, קרמי לחות וקרם הגנה מפני השמש (מקדם הגנה) עשירים יותר ושומניים יותר. אלא שגם בבגרות, קרם פנים שומני שמבוסס על מולקולות שומניות גדולות יותר, עשוי לגרום לבעלי ובעלות עור מעורב או שמן לסתימה של הנקבוביות. הסתימה של הנקבוביות כתוצאה מקרם שומני, מייצרת סביבה נטולת חמצן (סביבה אנאירובית) שגורמת לחיידקי האקנה P – חיידקים הקיימים בצורה טבעית אצל כולנו, להתחיל לשגשג, להתרבות ולגרום לאקנה דלקתי. לכן חשוב להקפיד בכל גיל על התאמת מוצרי הפנים לסוג העור ולהקפיד על שימוש במוצרים איכותיים שאינם על בסיס שומן כך שיפחיתו את הסיכויים להופעת הקומודנים.

סטרואידים

שימוש בתרופות (בבליעה או במריחה ממושכת) המכילות סטרואידים (קורטיזון) עשוי לגרום להתפתחות אקנה. מחקרים מצאו שכשבועיים אחרי תחילת טיפול בסטרואידים בבליעה (אם מדובר במריחה של תכשיר המכיל סטרואידים, התקופה עשויה להיות ארוכה יותר), אצל מבוגרים עשויה להיגרם דלקת בזקיק השערה הנקראת "פוליקוליטיס". התפרצות אקנה כתוצאה מפוליקוליטיס מאופיינת בדרך כלל בהתפתחות פצעים על הגב, הכתפיים ופחות על הפנים. בנוסף, אקנה שהמקור שלה הוא פוליקוליטיס תראה לרוב כנגעים אדומים קטנים ולא קומודונים (ראשים שחורים או לבנים) או ציסטות.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  כיצד מזהים אקנה מבוגרים

  שלא כמו אצל בני ובנות נוער, כאשר מתפרצת אקנה בגיל מבוגר, חשוב בשלב הראשון להבחין בין אקנה "רגיל" (המכונה בשפה המקצועית "אקנה וולגריס") לבין אקנה רוזציאה. הסיבות להתפרצות כל אחת מסוגי האקנה הללו היא שונה, והטיפול שונה גם הוא. ההבדל הבסיסי בין אקנה "רגיל" המופיע לבין אקנה רוזציאה הוא שאקנה וולגריס היא סוג של מחלת עור, שהמקור שלה הוא ייצור מוגבר של בלוטות החלב ואילו המקור של אקנה רוזציאה הוא בעיה בכלי הדם. שלא כמו באקנה "רגיל", באקנה רוזציאה אין בכלל קומודונים (ראשים שחורים או לבנים), היא מאפיינת בעיקר נשים בעלות גוון עור בהיר בגילאי 30 עד 60 והביטוי הקליני שלה יכול לנוע מאדמומיות מפושטת בפנים עם כלי דם מורחבים ונטייה להתקפי הסמקה, עם או בלי פצעונים אדומים שיכולים להיות גם עם ראש מוגלתי. מכיוון שאקנה רוזציאה נוצרת כתוצאה מבעיה בכלי דם, הגורמים להתפרצות או התחזקות שלה יכולים להיות טמפרטורה קיצונית (מקלחות חמות, סאונות, מעבר חד מחום לקור), תזונה של מאכלים חריפים ומשקאות אלכוהולים הגורמים להרחבת כלי הדם, חשיפה לשמש ושימוש במוצרים קוסמטיים שמגרים את העור וגורמים להתפרצות.

  חושדים שאתם סובלים מאקנה רוזציאה? כדאי לקרוא עוד מידע עליה כאן.

  כיצד נמנעים מאקנה בגיל מבוגר

  הגורמים לאקנה מבוגרים משתנים מאחד לאחרת, ולכן פעולות מסוימות עשויות למנוע התפרצות אקנה בגיל מבוגר או להקל על אקנה קשה ולשפר את מצב פצעי האקנה במקרה שבו היא התפרצה. המטרה בגיל מבוגר הוא להגיע לאיזון הורמונלי על מנת לאזן את פעילות בלוטות החלב כדי שיפסיקו ייצור מוגבר של סבום:

  • תזונה מאוזנת  תזונה לבדה אינה גורמת בדרך כלל להתפרצות של אקנה, אולם תזונה מאוזנת, דלה בשומן רווי ועשירה בויטמינים, ברזל ודגנים מלאים, יכולה להוביל להקלה ומניעה של אקנה בכל גיל.
  • שגרת היגיינה המותאמת לסוג העור  שגרת היגיינה מסייעת בשמירה על עור נקי ובריא. חשוב להתאים את המוצרים לסוג העור, להשתמש במוצרים איכותיים ומקצועיים המותאמים אישית המאושרים משרד הבריאות. מומלץ להימנע מניקוי וגירוי יתר של העור.
  • להפחית סטרס  סטרס נמצא כגורם משמעותי המשפיע על אקנה בגיל מבוגר ולכן חשוב למצוא דרכים להפחתת הסטרס ולהקפיד להכניס לשגרה פעילות מרגיעה ונעימה. אפשר לעשות מדיטציה וכל דבר היכול לסייע לכם להרגיע לחץ וסטרס בגוף ובנפש.
  • שימוש בתכשירים הכוללים ויטמין a או נגזרות שונות שלו יכול לסייע בוויסות פעילות בלוטות החלב, והכי חשוב להימנע משימוש בתכשירים שומניים.

  טיפול באקנה מבוגרים בשיטת רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  שיטת רבקה זיידה לטיפול באקנה היא שיטה טבעית ומוכחת (מעל 92% הצלחה) הפועלת מזה 22 שנים ומבוססת על שילוב בין מוצרים איכותיים המופקים מצמחי מרפא, המיוצרים במעבדות רבקה זיידה באישור משרד הבריאות, לצד שימוש במכשור רפואי מתקדם המבוסס על טיפול פוטותרפי בלעדי שהוכח כאפקטיבי בטיפול באקנה מבוגרים, מבלי לפגוע ברקמות שמסביב. שיטת רבקה זיידה משתמשת בטיפול פוטודינמי המבוסס על חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד אחר וחשוב בטיפול באקנה. שיטת רבקה זיידה מציעה טיפול טבעי באקנה מבוגרים לרבות טיפול בתסמיני הפוסט אקנה: צלקות, חטטים, כתמים אדומים ופיגמנטציה. 

  הטיפול בשיטת רבקה זיידה הוא טבעי, אינו כואב, הוא ללא תופעות לוואי, ואינו מצריך טיפול תרופתי בבליעה. 

  שיטת רבקה זיידה היא מהשיטות הבטוחות והמצליחות בישראל לטיפול באקנה בכל דרגות הקושי ובכל גיל, והוא סייע לעשרות אלפי מטופלים ומטופלות להיפטר מהאקנה אחת ולתמיד וליהנות מעור בריא ויפה.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: