טיפול באקנה
איך עושים את זה נכון?

קמת בבוקר והעור שלך חלק? כל השאר זה בונוס. אך לא כולנו זכינו בלוטו הגנטי הנדיר של עור שלא ידע חצ'קון מה הוא. למעשה כ-85% מהאנשים בכל העולם יסבלו בשלב זה או אחר ממתקפת פצעונים שהמדע קורא לה אקנה וולגריס, ברמות משתנות. אבל לא כל פצעון מוגדר כאקנה וכמובן שלא כל אקנה ניתנת לטיפול באותה צורה. על מנת להבין יותר, הכנו עבורכם מאמר מקיף שישפוך אור על האקנה ועל הטיפול באקנה

»

מה זה אקנה?

אקנה היא מחלת עור וככזו אתם כבר יכולים להבין שלא מדובר על חצ'קון המחזור הקבוע, אלא על מצב רפואי מתמשך. ברוב העולם קוראים לאקנה בשם החביב והלא מזיק שמסמן שהגעתם לגיל הנעורים: "פצעי בגרות". היא אכן מופיעה במלא הכח בגילאי ההתבגרות בשל השינויים ההורמונליים שגוף המתבגרים עובר, אך למעשה כפי שמסמן שמה "אקנה וולגריס", וולגריס – נפוץ, היא נפוצה לא רק בגיל ההתבגרות, אלא תופיע אצל אנשים שונים במהלך החיים.

הגורמים לאקנה

האקנה נגרמת בשל ליקוי בקשרים בין בלוטות החלב אל זקיק השערה בפנים. אך מה גורם לליקוים אלו? הסיבות רבות ומגוונות ליצירת האקנה, גורמים המגבירים את חסימת הנקבוביות וגורמים להופעת הפצעים.

1. הורמנים

בלוטות החלב בעורנו מושפעות מהורמונים וקודם כל מהורמון הטסטוסטרון, הידוע כמפעיל העיקרי של בלוטות החלב. כאשר אנו מגיעים לגיל ההתבגרות, ישנה עלייה חדה בכמות ההורמונים בגופנו ואלו משפיעים על העור, ייצור הסבום ויצירת האקנה. לכן, האקנה מאוד נפוצה בגילאי ההתבגרות ומכן שמה העממי "פצעי בגרות".

2. גנים

עוד סיבה להאשים את ההורים בהכל – מחקרים מראים כי הורה אחד שסבל מאקנה בפנים בהתבגרות, מעלה את הסיכויים של ילדו לסבול מאקנה.

3. תפריט תזונתי

במחקרים עדכניים נמצא מתאם גבוה בין אכילה מופרזת של סוכרים וחלב לאקנה. כלומר, לא שוקולד וצ'יפס מעוררים את האקנה, אלא אכילה מופרזת של גבינות, לחמים פחמימות פשוטות וכדומה. במקרה של התפרצות אקנה קשה, מומלץ להפחית במזונות אלו.

4. תרופות

אקנה עלולה גם להיות תופעת לוואי של שימוש בתרופות מרשם, כמו למשל סטרואידים, והיא עלולה להחמיר מאקנה בפנים אל העורף ולאקנה בגב במצב חומרה מבינוני עד קשה.

5. מקום העבודה

סביבת העבודה היא המקום בו אנו מבלים את מרבית שעות היום שלנו ויש לה קשר מובהק לא רק למצבנו הכלכלי והנפשי, אלא גם לעור שלנו. חשיפה לחומרים מסוימים מגדילה את הסיכוי לאקנה. למשל, עובדי מטבח משוטף הכלים ועד השף, נמצאים בסביבה חמה ועשירה באדי שומן הגורמת לסתימת נקבוביות ויצירת אקנה בפנים והן אקנה בגב ובעורף.

6. הגיינה

עור בריא מתחיל בעור נקי, כך אומרים ולא טועים. אקנה יכולה להיגרם מתאי עור מתים שלא הוסרו כראוי, חיידקים ושגרת היגיינה לקויה שבנוסף לעור השמנוני עלולה ליצור מצב של פצעוני אקנה מדולקים.

איך תדעו אם זו אקנה

לא כל פצעון בעור הוא אקנה, אבל אין ספק שאקנה היא מחלת עור מובחנת. אז איך תדעו האם יש לכם אקנה ומה הסימפטומים שאכן מדובר במחלת העור הזו ולא בגירוי או אלרגיה? ישנם כמה שלבים בדרך להתפתחות אקנה בפנים כמחלת עור שעליכם לטפל בה. האקנה מחולקת לכמה מצבים השייכים אליה:

קומודונים

אנחנו מכירים אותם כ"שחורים" או "לבנים" על שם הראש הבולט לעין.

חטטים

גבשושית אדומה עלולה להפוך לתפיחה מוגלתית.

תפיחה מוגלתית

גבשושית עם אודם סביבה וראש לבן מוגלתי אשר מסמנים סתימה של זקיק השיערה ודלקת.

אקנה תת-עורי

תפיחה מוצקה וכואבת מתחת לפני העור ללא ראש לבן. תפיחה זו נוצרת מהצטברות עמוקה מתחת לעור בתוך זקיק השיער עצמו ונקראת "גושים".

ציסטה

תפיחה תת עורית מלאה במוגלה. זהו מצב מאוד רגיש של העור ואין לגעת או "לפוצץ" בשום אופן! רק קוסמטיקאית מוסמכת או רופא עור יכולים לסייע במצב זה.

שיטות נפוצות לטיפול באקנה

פצעי אקנה עשויים לעבור בסופו של דבר, אך עלולים להשאיר סימנים כהים בעור (פיגמנטציה) ולמי שהתפתה "לפוצץ" או לטפל בהם בדרך לא נכונה, הם יכולים להשאיר גם צלקות. לכן, כדאי להקדים תרופה לחצ'קון לפני שהוא הופך למפגע אסתטי בלתי הפיך ובו זמנית למנוע הופעה של פצעונים חדשים בטיפול באקנה ממוקד ויעיל. אך מהו טיפול יעיל לאקנה? תחילה נכיר כמה מהטיפולים הפופולריים אך לא בהכרח האפקטיביים ביותר:

משחות וכדורים לאקנה

מטבע הדברים מרבית המשחות והכדורים נגד אקנה מיועדים למתבגרים שמתקשים להקפיד על שגרת טיפוח קבועה של עור הפנים, הודות לזמינות שלהם ולאפשרות למרוח אותן במהירות או ליטול אותן דרך הפה. משחות אנטיביוטיות עלולות לגרום לעור להפוך לפגיע, שביר, עדין ורגיש. במצב כזה, העור נוטה להצטלק בקלות – ואם נוצר יובש משמעותי, הטיפול עלול להחמיר את מצב האקנה ולגרום לגירוי וליציאת פצעים חדשים בעור. לטיפול באמצעות כדורים יש יתרונות וחסרונות, כאשר את המגבלות ואת תופעות הלוואי הרבות והמוכרות היטב ניתן למצוא ברחבי האינטרנט.

פילינג

כפי שציינו אקנה מסווגת ממצב קל לקשה. כאשר אקנה מאופיינת בפצעונים מודלקים ניתן לבצע פילינג קל בו העור משיל שכבה דקה. פילינג מטבעו זהו הליך פולשני ואגרסיבי יותר, ולכן גורמי הסיכון בהליך זה הוא כוויות בפנים. בנוסף, עקב קילוף העור המשמעותי עלול להיווצר גוון עור לא אחיד או במילים אחרות – פיגמנטציה.

תכשירים קוסמטיים

כבר בשנות ה-60 חברות קוסמטיקה ותרופות רבות גילו את הפוטנציאל הכלכלי העצום בבני נוער הסובלים מפצעי אקנה והוציאו תכשירים רבים לשימוש חיצוני. כיום אין חברת קוסמטיקה שלא מחזיקה בליין לטיפול באקנה המיועד לעור הצעירים הסובלים מאקנה בפנים, אך לרוב החומרים הפעילים הם בריכוזים נמוכים ולכן התכשירים אולי יפים על המדף אך לא בהכרח אפקטיביים בפועל לטיפול באקנה וגם הם עלולים לגרום לפיגמנטציה.

מה סבתא אומרת – תרופות סבתא לטיפול באקנה

אם מצב האקנה שלכם לא חמור ומדובר על כמה פצעונים בודדים, יש תרופות סבתא טבעיות שיכולות להקל על המצב. קרח הוא טיפול אפקטיבי שגם רופאי העור יצדדו בו, משחה ביתית העשויה מים ואספירין, מסכת כורכום ודבש הן רק חלק מהתרופות הטבעיות למצבי אקנה. טיפול כזה אולי לא יזיק, אך ספק אם יפתור מהשורש את בעיית האקנה ויאזן את בלוטת החלב. שימו לב, במידה ומשתמשים בשמנים וחומרים שלא מתאימים לעור אקנתי (למשל: שמן קוקוס), הנקבוביות עלולות להיסתם ולעורר את האקנה ואף להחמירו.

טיפול בפצעוני אקנה בלייזר

טיפול פופולרי במיוחד למצבים קשים הוא טיפול בקרן לייזר המחממת את העור באזור נקודתי ומבצעת פילינג. יומיים לאחר מכן ייווצרו גלדים קטנים אשר ייעלמו אחר שבוע ואמורים להותיר עור חלק. בלייזר ישנו סיכון מוגבר להיווצרות של כוויות בעור ולנזק ברקמה בריאה, בפרט בעור כהה.

טיפול באקנה בקליניקה של רבקה זיידה

אומרים כי אין חכם כבעל ניסיון ובמקרה של רבקה זיידה "הקוסמת מבני ברק" הפתגם נכון שבעתיים. בעקבות אקנה קשה שהתפרצה בגיל 15, רבקה זיידה הקדישה את חייה על מנת למצוא מזור לכל מי שסובל מאקנה כשהיא רואה את עבודתה כשליחות אישית. יחד עם בעלה, הביוכימאי רוני זיידה, פתחו את "מעבדות רבקה זיידה" על מנת להניק פתרון לסובלים מאקנה. עשרים ושתיים שנים ואלפי מטופלים מרוצים אחר כך, שיטת רבקה זיידה מציגה 92% הצלחה בטיפול באקנה ללא מגע יד אדם, מאקנה קל ועד המקרים הקשים ביותר של אקנה.

רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
התחילו בבדיקת התאמה לטיפול

»

is else

    יש פתרון לאקנה!

    לבדיקת התאמה לטיפול של רבקה זיידה: