אילו סוגי אקנה קיימים
ומה הדרך הנכונה לטפל בהם

אקנה או בשמו העברי "חטטת" היא מחלת העור השכיחה ביותר בילדים ומתבגרים (אך לא רק) והיא מאופיינת בנוכחות של "קומודונים" המוכרים כראשים שחורים, ראשים לבנים וסוגים שונים של פצעונים ופצעים על גבי העור ובעיקר היכן שנמצאות מרבית בלוטות החלב: אזור הפנים, הגב והחזה. איזה סוגי אקנה קיימים ואיך אפשר לטפל בהם? המשיכו לקרוא

»

ישנם מספר סוגי אקנה נפוצים ושונים הכוללים מיקרוקומודונים, קומודונים, נודולות, פפולות, ציסטות, פוסטלות ואקנה קונגלובטה.

מיקרוקומודון

הסיבות העיקריות להיווצרות והתפתחות מחלת האקנה הן הפרשת יתר מבלוטות חלב כאשר הן יוצאות מאיזון בשילוב חסימת זקיקי השערות. בלוטות החלב ממוקמות על גבי העור של כולנו ותפקידן באופן שוטף הוא להפריש חומר שומני בשם "סבום" שמייצר מעין שכבת מגן על פני העור שלנו ומסייע גם בשמירה על הלחות הטבעית של העור. כל עוד בלוטות החלב פועלות באופן תקין ומפרישות כמות תקינה של סבום ללא חסימות, העור נראה בריא וקורן אלא שכמעט כל שינוי בפעילות בלוטות החלב או חסימה של זקיקי השיערה עשוי להתחיל תהליך שבסופו יווצר אקנה. אחת הסיבות השכיחות ביותר לייצור סבום ביתר הוא הפרשת הורמוני המין שבין היתר גורמות ליציאת בלוטות החלב מאיזון. השלב הראשון וההתחלתי ביותר הוא שלב המיקרוקומודון. בשלב זה מתחילה הצטברות מיקרוסקופית ראשונית של הפרשת בלוטת החלב, שנוצרת כתוצאה מחסימה חלקית של היציאה מזקיק השיער על ידי קורניאוציטים (תאי עור). בשלב זה בלוטות החלב עדיין פועלות באופן תקין ולכן טיפול נכון כבר בשלב המיקרוקומודון יסייע במניעת היווצרות שלבים חמורים יותר של אקנה אלא שהבעיה העיקרית היא שהמיקרו-קומדונים כמעט בלתי נראים על פני העור. ניתן לנסות ולמנוע את התפתחות המיקרו קומודונים באמצעות שגרת טיפוח וניקוי הכוללת תכשירים מרכיבים טבעיים שאינם מייבשים את העור. במעבדות רבקה זיידה מטפלים בכל סוגי האקנה כולל קומודונים ומיקרוקומודונים ללא מגע כלל, על ידי התאמת תכשירים טבעיים בהתאמה אישית העשויים מצמחי מרפא. התכשירים מכילים חומצות כמו: חומצות אמינו, חומצות אלפא ובטא הידרוקסי המסייעים להמיס את אותם מיקרוקומודנים. לצד התכשירים נעשה שימוש גם בטכנולוגיה מתקדמת המבוססת על מכשור פוטודינמי שיסייע בהחזרת האיזון לפעילות בלוטות החלב ומניעת הפרשת שומן ביתר.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  קומודון

  קומודון הוא למעשה המשך ההתפתחות של התהליך שהתחיל עוד קודם בשלב המיקרוקומודון והוא הביטוי הראשוני שנחשב הקל ביותר של מחלת האקנה. קומודונים מוכרים גם בשמות "ראשים שחורים" ו"ראשים לבנים" והם נחשבים כנגע אקנה ראשוני. הקומודונים בעור נוצרים כתוצאה מזקיק שערה שנחסם על ידי תאי עור מתים ועודפי שומן המופרשים מבלוטות החלב (אותו חומר שומני הקרוי "סבום"). קומדונים עשויים להתפתח לגבשושיות מורמות קטנטנות וכך נוצרים אותם "ראשים לבנים" ו"ראשים שחורים". מוצרים קוסמטיים רבים עשויים להוות טריגר להיווצרות קומודונים. מוצרים קוסמטיים אלו נקראים: "קומדוגניים". לכן חשוב מאוד להקפיד על שימוש במוצרים איכותיים שאינם כאלה, ולהקפיד על שגרת ניקוי ושמירה על העור. יש להיזהר גם מניקוי שחורים באמצעות מגע, שיטה הנחשבת מיושנת משום שהיא עשויה לפגוע ולפצוע את עור הפנים גם בידיים של קוסמטיקאיות מיומנות. במעבדות רבקה זיידה פיתחו שיטה המבוססת על מדע במקום מגע ומטפלים בקומודונים בפרט ובאקנה בכלל ללא מגע ובאמצעות תכשירים המיוצרים במעבדות רבקה זיידה עם רכיבים פעילים טבעיים הכוללים: ויטמינים, מינרלים, חומצות, תמציות בוטניות, צמחי מרפא ובאמצעות טכנולוגיה מתקדמת. לקריאה נוספת על קומודונים, מה ההבדל בין ראשים שחורים ולבנים, איך להימנע מהם ואיך מטפלים, לחצו כאן.

  נודולות

  נודול הוא סוג של פצע פנימי בעומק העור, מעין גוש מורם, בולט ומורגש. הנודול הוא פצע שנמצא מתחת לפני העור במצב מודלק ובדרך כלל הוא נוקשה במגע. הנודול נוצר באופן דומה לפצע אקנה רגיל: כלומר כתוצאה משילוב של הפרשת סבום ביתר לצד סתימת נקבוביות, אולם משום שהוא נוצר בעומק העור, הוא נשאר כלוא בפנים. לעיתים מופיע נודול אחד בלבד בפנים ולעיתים הנודולות בעור הן רבות, באזור מרוכז אחד או מפושט והן נראות גבשושיות תת עוריות. נודולות תת עוריות בדרך כלל יהיו כואבות במגע ולרוב הן עמוקות מאוד, וזו הסיבה שהנודלות נשארות מתחת לפני העור ולא יוצאות החוצה כמו פצעים רגילים מהסוג השכיח שמאפיין אקנה. נודול שאינו מטופל עשוי לגרום נזק בלתי הפיך לעור, פיגמנטציה והצטלקות. מכיוון שהנודולות הן מתחת לפני העור ובעומק העור, יש להיזהר במיוחד מכל טיפול שמנסה להוציא אותן באמצעות מגע, בשל הסיכוי הגבוה לפציעה של העור, זיהום וצלקות. הדרך הנכונה לטפל בהן הוא באמצעות שילוב של תכשירים איכותיים ייעודיים לצד טכנולוגיה מתקדמת. אצלנו, במעבדות רבקה זיידה אנו מטפלים בנודלות באמצעות מכשור פוטודינמי מתקדם, ללא מגע יד אדם. בזכות המכשור שלנו הכולל חמישה אורכי גל המרפאים את הפצעים הדלקתיים, אנו מצליחים לרפא ולטפל בשורש הבעיה ללא סיכון להצטלקויות וסימנים בעור, אלא אנחנו מסייעים ומעודדים תהליכי חידוש העור.

  פפולות

  פפולות או פפולה ביחיד, נוצרות כתוצאה מהתפתחות דלקות ברמות חומרה שונות סביב קומודונים פתוחים או קומודונים סגורים (אותם ראשים שחורים או ראשים לבנים). קומודונים כאמור נוצרים מזקיקי שערה שנחסמו כתוצאה מתאי עור מתים ועודף סבום. במקרים מסוימים, למשל כתוצאה מהתעוררות והתפתחות חיידק האקנה P שנמצא באופן טבעי על פני העור במצב רדום ומתחיל לשגשג בסביבת עור שומנית, או תגובה דלקתית למוצרי מזון מסוימים, או תכשירי קוסמטיקה ואיפור, יתחיל תהליך דלקתי סביב הקומודונים ויופיעו על פני העור פצעונים קטנים אדומים ובדרך כלל בולטים מעל פני העור ורגישים ואפילו כואבים במגע. כאשר אקנה פפולוזה מטופל מייד ובמועד, הוא לרוב יחלוף מהר וללא סימנים על העור. אולם במקרה שבו הטיפול הוזנח או ניתן טיפול לא מתאים, המצב הדלקתי יחריף, הפצעונים יתחלפו בפצעים מוגלתיים שעשויים להשאיר סימנים על העור וביניהם פיגמנטציה, היפר פיגמנטציה וצלקות. לכן חשוב לאבחן נכון ולטפל בפפולות מיד עם היווצרותן. במעבדות רבקה זיידה מטפלים גם בפפולות היישר בשורש הבעיה – בלוטות החלב. הטיפול משלב בין תכשירים איכותיים מותאמים אישית ובמקרה הצורך בתוספת טכנולוגיה מתקדמת של מכשור פוטודינמי בעל חמישה אורכי גל שונים כשלכל אחד מהם, תפקיד אחר בריפוי האקנה בכלל והפפולות בפרט.

  ציסטות

  ציסטה נוצרת כתוצאה מהחמרה נוספת של האקנה והפצעים. כאשר מצב הפצעים מחריף וסביבת העור השומנית מעוררת את חיידקי האקנה P שהופכים את האקנה לדלקתי, עשויים להיווצר "חללים ציסטיים" המלאים במוגלה. אותם חללים נוטים להתמזג זה עם זה וליצור אזורים שלמים בפנים או בגוף מלאים בציסטות מוגלתיות. מצב אקנתי זה נקרא בשפה המקצועית "אקנה אינדורטיבי ולפגמוני". הציסטות נראות כתפיחות תת עוריות, לרוב האזור מסביב יהיה אדמומי ומגורה. בדרך כלל הציסטות כואבות והן רגישות במיוחד למגע. אסור בשום פנים ואופן לנסות ולטפל בציסטות לבד, לא לפוצץ אותן ויש להיזהר גם מטיפולים במגע ישיר של קוסמטיקאיות מוסמכות. טיפול במגע בציסטות הוא בדרך כלל כואב, ועשוי להוביל להחמרה, זיהום, סימנים וצלקות. טיפול נכון בציסטות הוא טיפול שמטפל במקביל גם בסיבות שהובילו להיווצרות שלהן (טיפול בבלוטות החלב) לצד ריפוי העור ללא צורך במגע. במעבדות רבקה זיידה, אנו מטפלים בציסטות באמצעות מכשור פוטודינמי בעל אורכי גל שונים הקוטלים את חיידק האקנה P ומאזנים את בלוטות החלב הגורמות לאותן ציסטות להופיע. השיטה שלנו מדע ללא מגע- ללא מגע יד אדם, ניקוז, חיטוט בעור היכול לגרום נזק והחמרה לעור הפנים, במיוחד כשמדובר בציסטות. בנוסף למכשור הפוטודינמי, התכשירים המכילים רכיבים טבעיים פעילים, אותם אנו רוקחים במעבדות רבקה זיידה עוזרים לרפא את אותן ציסטות.

  פוסטלות

  פוסטולות הם למעשה פצעים מודלקים בעלי צורה של גושים ורודים בקוטר של כ-2-5 מ"מ. כל פצעון מודלק שכזה נראה כמו ראש לבן המוקף בטבעת אדומה או ורודה עם הצטברות של מוגלה לבנה או צהובה מתחת. הפצעון נוצר קודם כל מאותו קומודון (ראש לבן או ראש שחור) שכמות השומן (הסבום) שהצטברה בו מבלי שנוקזה הלכה וגדלה עד שבסופו של דבר נוצרה הפוסטלה בצורת חרוט עם קודקוד למעלה. התוכן המוגלתי בפנים נדחס ונוצר מעין קרום מעל בצבע לבן או צהוב. לפוסטלות יש נטייה להשאיר על העור סימני פוסט אקנה – כתמי פיגמנט או חטטים או צלקות לאחר שהם עוברים. חשוב מאוד שלא להתפתות לטפל לבד באותן פוסטולות (כלומר לא "לפוצץ" את החצ'קונים) להימנע מטיפול אגרסיבי במגע בגלל הנטייה של הפוסטלות להשאיר סימנים על העור. טיפול בפיסטולות מחייב טיפול עדין, שמשלב בין טיפול בשורש הבעיה – בבלוטת החלב עצמה ומניעת היווצרות קומודונים חדשים לצד טיפול בריפוי ושיקום העור. בשיטת רבקה זיידה מטפלים במדע במקום במגע והטיפול משלב תכשירים בהתאמה אישית המסייעים בהחזרת איזון בלוטות החלב, טיפול בעומק הקומודונים, שיקום העור לצד מכשור פוטודינמי שמסייע גם בהשבת התפקוד התקין של בלוטות החלב וחיסול חיידקי האקנה P לצד ייצור מוגבר של קולגן כדי לשקם את העור ולמנוע את סימני הפוסט אקנה.

  אקנה קונגלובטה

  אחד המצבים החמורים של אקנה, שתחילתו בהיווצרות נודולות שהופכות ממצב של נודולות בודדות לנודלות מפושטות ומחוברות ביניהן מתחת לפני העור במצב דלקתי. אקנה מסוג זה מאופיין במראה הדרגתי של אותן נודולות נרחבות הממוקמות בעומק העור. במקרה של אקנה קונגלובטה, הנגעים עשויים להתפשט מהפנים והצוואר לאזורים נוספים כמו על גבי הגב, הבטן, הירכיים והישבן. אקנה קונגלובטה נפוצה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים משום שחלק מהסיבות להתפרצות שלה נובעות מהורמוני הטסטסטורון הגבריים. במקרים מסוימים, היא עשויה להתפרץ אצל מי שמשתמשים בסטרואידים. היא עשויה להמשיך גם הרבה אחרי גיל ההתבגרות ובמקרים קשים וחמורים במיוחד – במהלך כל החיים. בשל עומק הנגעים המאפיינים את האקנה קונגלובטה, הם בדרך כלל משאירים סימני פוסט אקנה: כגון צלקות, חטטים וכתמים. ככלל ככל שמקדימים לטפל בו, כך גדל הסיכוי להחלמה מלאה של העור ושיקום העור מנגעי הפוסט אקנה. יש להימנע מכל טיפול הכולל מגע ישיר בעור. במעבדות רבקה זיידה נמצא מרכז יחיד בארץ שמטפל באקנה על כל סוגיו ובצלקות אקנה. הטיפול מתחיל באבחון אישי שבעקבותיו מתבצעת התאמת מוצרים המבוססים על רכיבים טבעיים בלבד ומאושרים על ידי משרד הבריאות, לצד טיפול במכשור פוטודינמי היחידי בארץ עם חמישה אורכי גל שונים. לכל אורך גל תפקיד אחר ובין היתר הם משמשים לטיפול בשורש הבעיה – בלוטת החלב עצמה וחיסול הרובד החיידקי שהופך את האקנה לדלקתי, לצד שיקום העור, טשטוש צלקות וסימנים וייצור מוגבר של קולגן.

  טיפולים בסוגי אקנה שונים בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  במעבדות רבקה זיידה נמצא מרכז יחיד בארץ שמטפל באקנה על כל סוגיו ובצלקות אקנה. הטיפול מתחיל באבחון אישי שבעקבותיו מתבצעת התאמת מוצרים המבוססים על רכיבים טבעיים בלבד ומאושרים על ידי משרד הבריאות, לצד טיפול במכשור פוטודינמי היחידי בארץ עם חמישה אורכי גל שונים. לכל אורך גל תפקיד אחר ובין היתר הם משמשים לטיפול בשורש הבעיה – בלוטת החלב עצמה וחיסול הרובד החיידקי שהופך את האקנה לדלקתי, לצד שיקום העור, טשטוש צלקות וסימנים וייצור מוגבר של קולגן.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: