טיפול באקנה
איך עושים את זה נכון?

קמת בבוקר והעור שלך חלק? כל השאר זה בונוס. אך לא כולנו זכינו בלוטו הגנטי הנדיר של עור שלא ידע חצ'קון מה הוא. למעשה כ-85% מהאנשים בכל העולם יסבלו בשלב זה או אחר ממתקפת פצעונים שהמדע קורא לה אקנה וולגריס (וולגריס=נפוץ), ברמות משתנות. אבל לא כל פצעון מוגדר כאקנה וכמובן שלא כל סוג אקנה ניתן לטיפול באותה צורה. על מנת להבין יותר, הכנו עבורכם מאמר מקיף שישפוך אור על האקנה ועל הטיפול באקנה.

»

מה זה אקנה?

אקנה היא מחלת עור וככזו אתם כבר יכולים להבין שלא מדובר על חצ'קון המחזור הקבוע, אלא על מצב רפואי מתמשך. ברוב העולם האקנה מוכר בשם החביב שמסמן שהגעתם לגיל הנעורים: "פצעי בגרות", והוא אכן מופיע במלא הכח בגילאי ההתבגרות בשל השינויים ההורמונליים שגוף המתבגרים עובר. אך למעשה, כפי שמסמן השם "אקנה וולגריס", וולגריס – נפוץ, הוא נפוץ לא רק בגיל ההתבגרות אלא מופיע אצל אנשים שונים במהלך החיים. התפתחותו מתחילה עקב פעילות לא תקינה של בלוטות החלב, שתפקידן לשמן את השיער והעור. אותן בלוטות, מפרישות נוזל שומני בשם סבום אשר מגיע אל עורנו דרך צינור שסופו מוביל לזקיק השיער בפנים. בתהליך התקין, הסבום מגן על עורנו ומעניק לו לחות, אך כאשר יש תפקוד לקוי של בלוטות החלב נוצרת הפרשת יתר של נוזל שומני זה ואז עלולה להיווצר מצוקה בעור שמובילה לאקנה. אבל מה מוציא את בלוטות החלב מאיזון ומשפיע על התפקוד שלהן? לפניכם ששת הגורמים הנפוצים ביותר.

גורמים נפוצים לאקנה

1. שינויים הורמונליים

אקנה מתפרץ בעיקר בעקבות שינויים הורמונליים בהורמונים האנדרוגנים, קבוצת הורמונים ששייכת לקבוצת ההורמונים הסטרואידיים הכוללת את הטסטוסטרון והאנדרוסטרון, המשפיעה על תהליך הייצור והפרשת הסבום מבלוטות החלב. כאשר רמת ההורמונים האנדרוגנים גבוהה (לדוגמה, לפני מחזור או בהריון), ישנה הפרשה מוגברת של חלב אשר מצטבר יחד עם תאי עור מתים וחוסם את פתח הניקוז של זקיק השערה (חוסם את הנקבובית). בתקופות מסוימות בחיים, ישנה עלייה חדה בכמות ההורמונים בגופנו ואלו משפיעים על העור ועל ייצור סבום עודף ואז נגרמת התפרצות של אקנה. מסיבה זו האקנה מאוד נפוץ בגילאי ההתבגרות.

לקריאה מורחבת על אקנה הורמונלי>>>

2. תפריט תזונתי

בשנים האחרונות ישנה עלייה במודעות לעובדה הפשוטה כי אנחנו זה מה שאנו אוכלים. אם יש לכם נטייה לעור אקנתי, או שאתם סובלים כבר מאקנה, שימו לב: אכילה מרובה של סוכרים, שומנים (מטוגנים, בצקים עשירים בשומן) ו\או מוצרי חלב הם בעלי פוטנציאל להחמיר את מצב האקנה. כידוע, חיידקים ניזונים מסוכר ולכן אכילה מופרזת של מזונות עתירים בסוכר תסייע להם לשגשג. אכילת מזון מטוגן ועשיר בשומן מעודדת שומן יתר בדם, דבר שעלול להשפיע גם על התפתחות של שומן יתר בעור הפנים, ובמוצרי החלב בישראל יש הורמונים, שמשפיעים על בלוטות החלב שלנו כמו שהסברנו בסעיף הקודם. עם זאת, רמת הרגישות לכל רכיב תזונתי שמנינו משתנה מאדם לאדם. אם אתם לא בטוחים מה גורם להחרפה, נסו להימנע מכל רכיב בנפרד לתקופה מוגבלת ובחנו את ההשפעה על מצב האקנה שלכם.

לקריאה מורחבת על אקנה ותזונה>>>

3. תרופות

אקנה עלולה גם להיות תופעת לוואי של שימוש בתרופות מרשם, כמו למשל סטרואידים, והיא עלולה להחמיר מאקנה בפנים אל העורף ולאקנה בגב במצב חומרה מבינוני עד קשה.

4. מקום העבודה

סביבת העבודה היא המקום בו אנו מבלים את מרבית שעות היום שלנו ויש לה קשר מובהק לא רק למצבנו הכלכלי והנפשי, אלא גם לעור שלנו. חשיפה לחומרים מסוימים מגדילה את הסיכוי לאקנה. למשל, עובדי מטבח משוטף הכלים ועד השף, נמצאים בסביבה חמה ועשירה באדי שומן הגורמת לסתימת נקבוביות ויצירת אקנה בפנים והן אקנה בגב ובעורף.

5. גנטיקה

עוד דבר להאשים את ההורים בו – מחקרים מראים כי הורה אחד שסבל מאקנה בפנים בהתבגרות, מעלה את הסיכויים של ילדו לסבול מאקנה גם כן.

6. הגיינה

עור בריא מתחיל בעור נקי, כך אומרים ולא טועים. אקנה יכולה להיגרם מתאי עור מתים שלא הוסרו כראוי, חיידקים ושגרת היגיינה לקויה שבנוסף לעור השמנוני עלולה ליצור מצב של פצעוני אקנה מדולקים. לכן, הקפידו על שגרת טיפוח שמתאימה לעור אקנתי כדי לעזור לעור להישאר מאוזן.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  איך תדעו אם זה אקנה

  אקנה על עור הפנים

  אקנה מופיע באזורים בגוף העשירים במיוחד בבלוטות חלב פעילות – אקנה בפנים, בית החזה, אקנה בגב והכתפיים ואקנה בישבן, אך במקרים קשים יותר הוא עלול להתפרש על פני חלקים נרחבים יותר בעור. אמנם אקנה היא מחלת עור מובחנת, אבל לא כל פצעון בעור הוא אקנהאז איך תדעו האם יש לכם אקנה ומה הסימפטומים שאכן מדובר במחלת העור הזו ולא בגירוי או אלרגיה? ישנם כמה שלבים בדרך להתפתחות אקנה בפנים כמחלת עור שעליכם לטפל בה. האקנה מחולקת לכמה תופעות המשויכות אליה:

  קומודונים

  אנחנו מכירים אותם כ"שחורים" או "לבנים" על שם הראש הבולט לעין. הקומודונים הנוצרים מחסימת הנקבוביות על ידי הסבום ותאי עור מתים. אם הקומודון פתוח לאוויר צבעו שחור – הצבע הכהה המכסה את הנקבובית. אם הקומודון חסום לאוויר הוא יהיה בצבע לבן ויראה כגבשושית עור ולכן יקרא "ראש לבן". אלו הם מצבים שניתן לטפל בהם בקלות לפני הופעת פצעונים מדולקים. כיצד תדעו אם הקומודון הפך למדולק? כאשר הוא הופך לתפיחה מוגלתית.

  לקריאה מורחבת על קומודונים>>>

  תפיחה מוגלתית

  גבשושית עם אודם סביבה וראש לבן מוגלתי אשר מסמנים סתימה של זקיק השיערה ודלקת.

  אקנה תת-עורי

  כולנו מכירים את התופעה של אקנה תת עורי: תפיחה גדולה מוצקה וכואבת מתחת לפני העור ללא ראש לבן. תפיחה זו נוצרת מהצטברות עמוקה מתחת לעור בתוך זקיק השיער עצמו ונקראת "גושים".

  ציסטה

  תפיחה תת עורית מלאה במוגלה. זהו מצב מאוד רגיש של העור ואין לגעת או "לפוצץ" בשום אופן! רק קוסמטיקאית מוסמכת או רופא עור יכולים לסייע במצב זה. ציסטה עלולה להשאיר צלקות ואם היא לא מטופלת על ידי אנשי מקצוע, על אחת כמה וכמה.

  חטטים

  החטטים הם צלקות שקועות המופיעות מעל פני העור. חטטים הם סימן שהעור לא השתקם כראוי מדלקת האקנה כתוצאה מסוג העור או מטיפול לא מתאים והוא מתאים יותר למצבי פוסט אקנה יחד עם פיגמנטציה וצלקות אקנה אחרות.

  לקריאה מורחבת על חטטים>>>

  פצעי אקנה עשויים לעבור בסופו של דבר, אך עלולים ליצור פיגמנטציה בעור (גוון לא אחיד בפיגמנט של העור) ולמי שהתפתה "לפוצץ" או "לחטט" באחד מהם, הם יכולים להשאיר גם צלקות. לכן, כדאי להקדים תרופה למכה באמצעות טיפול ממוקד ונכון באקנה. גישות הטיפול השכיחות באקנה מתחלקות לטיפול תרופתי אם במשחות או כדורים, טיפולים קוסמטיים קונבנציונלים שכוללים "ניקוי" עמוק, טיפול קוסמטי רפואי הכולל מכשור וחומרים פעילים וכמובן הגישה הטבעית הכוללת טיפול בחומרים מן הטבע. אז איך יודעים באיזה טיפול לבחור? ומה החסרונות של כל שיטה? סקרנו לכם את 5 השיטות השכיחות ביותר.

  שיטות שכיחות לטיפול באקנה

  משחות

   

  מטבע הדברים מרבית המשחות נגד אקנה מיועדות למתבגרים שמתקשים להקפיד על שגרת טיפוח טיפולית מסודרת. הודות לזמינות שלהן ולאפשרות למרוח אותן במהירות, משחות הן תכשיר פופולרי לטיפול באקנה וכיום לעומת המשחות הזכורות לנו מהעבר, רובן שקופות ולא נראות לעין. לטווח הרחוק, יעילותן של משחות אלה מוטלת בספק, והן עלולות לעיתים אף להזיק לעור ולגרום לגירוי, יובש, אדמומיות ונזק משמעותי בחשיפה לשמש.

  פילינג

  פילינג הוא הליך קוסמטי בו תאי עור מתים מוסרים מהשכבה העליונה של העור, באמצעות קילוף שכבת העור העליונה ע"י שימוש בחומרים כימיים. קיימים שני סוגים של פילינג – כימי וחומצתי:

  • פילינג חומצי נקרא כך על שם אותם חומרים שמשולבים בפילינג ומנקים את העור העשירים בתחמוצות. הוא מנקה את השכבה העליונה של העור ומסייע לאקנה.
  • פילינג כימי הוא פילינג עמוק שמגיע לשכבות עמוקות בעור על ידי קילוף של השכבה העליונה באמצעות תכשירים כימים משולבים עם מיכשור קוסמטי.

  לשני סוגי הפילינג יש תופעות לוואי לא נעימות ושניהם לא פותרים את בעיית האקנה מן השורש והיא עלולה לחזור לעיתים אף בחומרה רבה יותר. לא מומלץ לבצע טיפולים פולשניים כאשר האקנה מאופיין בפצעוני אקנה מודלקים, מחשש להחמרת הדלקת עקב המתח בנוצר בעור.

   

  למידע נוסף על טיפול באקנה ופוסט אקנה הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

  תכשירים קוסמטיים

  תכשירים קוסמטיים איכותיים הם המתכון להצלחה של כל טיפול קוסמטי ואחת כמה וכמה טיפול באקנה. אצלנו במעבדות רבקה זיידה, חוקרים ומפתחים תכשירים מותאמים לשיקום עור אקנתי בשילוב עם חומצות פעילות כמו אלפא ובטא הידרוקסי ונגזרת של רטינול מפוקסל שנוסו על עשרות אלפי מטופלים ונחלו הצלחה רבה. הרבה אנשים לא יודעים זאת, אבל קיים הבדל תהומי בין מוצרים פעילים שנמכרים ע"י גורמים מקצועיים בתחום טיפוח העור לבין מוצרי מדף. תכשירי המדף ברשתות הפארם השונות מבטיחות לכם עור חלק ובהיר, נקי מצלקות ורענן. אך בפועל, אחד ההבדלים המשמעותיים בין תכשיר הנמכר בנקודות מכירה לבין תכשיר מדף הנמכר ברשתות הפארם הוא המינון של החומרים הפעילים, כאשר במוצרי מדף לרוב מעל 90% מהפורמולה היא בסך הכל מים. תכשיר קוסמטי מקצועי, יכול להכיל פי שניים ריכוז של חומרים פעילים לשימוש על ידי הלקוחה בבית ופי שלושה לטיפול בעור בקליניקה. הסיבה נעוצה בליווי ובמענה המהיר אותו יכולים לקבל המטופלים כאשר הם נמצאים בתקשורת ישירה עם קוסמטיקאית מוכשרת או מכון קוסמטי רשמי. בהלימה עם האחוז הנמוך של החומרים הפעילים, לא סביר כי תכשירי מדף יהיו יעילים לאורך זמן במקרה של התפרצות אקנה, ולעיתים אף עלולים להחמיר את מצב האקנה, לסתום את הנקבוביות ולגרום לדלקות.

  תרופות סבתא לטיפול באקנה

  אם מצב האקנה שלכם לא חמור ומדובר על כמה פצעונים בודדים, יש תרופות סבתא טבעיות שיכולות להקל על המצב, אך לא בטוח שיעניקו שיפור משמעות: קרח הוא טיפול אפקטיבי שגם רופאי העור יצדדו בו, ניתן גם לנסות משחה ביתית העשויה ממים ומאספירין. אפשרות נוספת היא מסכת כורכום ודבש שיש לה סגולות נפלאות – הכורכום האנטי-דלקתי והדבש האנטי-בקטריאלי משתלבים יחד לטיפול באדמומיות ופצעונים אך עלולים בו זמנית לגרום לתגובה אלרגית. כדאי להימנע משמנים כמו קוקוס ושמן זית כיוון שהם חוסמים נקבוביות ועלולים להרע את מצב העור, ובכל מצב כדאי הלהתייעץ עם גורם מקצועי לפני כל שימוש בחומרים לא שגרתיים.

  לקריאה מורחבת על תרופות סבתא לטיפול באקנה>>> 

  טיפול בפצעוני אקנה בלייזר

  טיפול פופולרי במיוחד למצבים קשים הוא טיפול בלייזר. מטופלים שלא חוו שיפור במשחות במרשם או לא במרשם זקוקים לטיפול עמוק החודר לשכבה עמוקה יותר של העור, מטפל באקנה ויוצר שכבה חדשה ובריאה. הטיפול הוא בקרן לייזר המחממת את העור באזור נקודתי ומבצעת פילינג יומיים לאחר מכן ייווצרו גלדים קטנים אשר ייעלמו אחר שבוע ואמורות להותיר עור חלק. אך בלייזר ישנו סיכון מוגבר להופעת כתמי עור לא אחידים – פיגמנטציה, בפרט בעור כהה. הלייזר לא יפתור אקנה עמוק ודלקתי כיוון שהוא לא פותר את המטופל משורש הדלקת והתוצאות זמניות בלבד.

  טיפול באקנה בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  אומרים כי אין חכם כבעל ניסיון ובמקרה של רבקה זיידה "הקוסמת מבני ברק" הפתגם נכון שבעתיים. בעקבות אקנה קשה שהתפרצה בגיל 15, רבקה זיידה הקדישה את חייה על מנת למצוא מזור לכל מי שסובל מאקנה כשהיא רואה את עבודתה כשליחות אישית. יחד עם בעלה, הביוכימאי רוני זיידה, הקימו את "מעבדות רבקה זיידה" על מנת להעניק פתרון לסובלים מאקנה. עשרים ושתיים שנים ואלפי מטופלים מרוצים אחר כך, שיטת רבקה זיידה מציגה 92% הצלחה בטיפול באקנה ללא צורך במחטים, תרופות או כימיקלים, בכל דרגות החומרה של אקנה כפי שמעידות תמונות המטופלים לפני ואחרי.

  הטיפול משלב פוטותרפיה לצד מוצרים ייעודיים לעור אקנתי בהתאמה אישית לעור המטופל ומצב האקנה שלו. הטיפולים מתבצעים הן בקליניקה והן בשגרת הטיפוח של המטופל ומשלבים מכשור פוטודינמי בשילוב 5 אורכי גל שונים – היחיד בישראל, טכנולוגיות מתקדמות של מזעור מולקולות וננו טכנולוגיה ורקיחת משחות ומוצרים המותאמים אישית לעורו של כל מטופל ומטופל ולרוב כבר בטיפולים הראשונים ניתן לראות הבדל משמעותי ועד לעור נקי לחלוטין מאקנה. אם אתם כבר אחרי האקנה ומלטפים את הצלקות מהנעורים ברגע זה, יש לרבקה זיידה בשורה גם עבורכם – טיפולים עבור צלקות וכתמי הפיגמנטציה שהאקנה השאירה כמזכרת יכולים להיהפך לזיכרון רחוק בעזרת שיטה ייחודית לתיקון מרקם העור.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: