אפידרמיס: מה המבנה שלו וכיצד הוא משפיע עלינו?
מילון המונחים

עור הגוף והפנים הוא האיבר הגדול ביותר בגופנו. לעור תפקידים חשובים ורבים ובין היתר הוא משמש כשכבת מגן בין הגוף לעולם שבחוץ, מסייע על שמירה ואגירה של לחות בתוך הגוף, מונע מחומרים, חלקיקים ונוזלים מסוכנים לחדור פנימה, מגן מפני קרינת השמש, בולם כניסת חיידקים ומזהמים וכיו"ב. מהי שכבת האפידרמיס? המשיכו לקרוא.

»

העור שלנו מורכב משלוש שכבות: השכבה הראשונה והחיצונית היא שכבת האפידרמיס, השכבה האמצעית היא שכבת הדרמיס והשכבה התחתונה ביותר היא השומן התת עורי. העור שלנו לכל כך הרבה גורמים מזיקים ולכן זה לא מפתיע, שרבים מהם משאירים עליו סימנים, צלקות וכתמים. הביטוי שלהם יהיה על גבי השכבה החיצונית – שכבת האפידרמיס אלא שבמקרים כמו צלקות, כתמים עמוקים וחטטים, טיפול רק בשכבה זו לא יספיק ונדרש טיפול מעמיק החודר גם לשכבה האמצעית – שכבת הדרמיס כדי לרפא את העור ואת הבעיות מהשורש.

ממה בנוי האפידרמיס

שכבת האפידרמיס היא השכבה החיצונית ביותר של העור ועליה משתקפים כל אותם פגעי עור שנוצרו  עם הזמן. האפידרמיס מורכב משכבת תאים שקופים למחצה המאפשרת לעור לעבור דרכה באופן חלקי. חשוב להבין כי מכיוון שהאפידרמיס הוא השכבה העליונה ביותר ובשל מבנה התא השקוף בחלקו, נראה עליו את כל אותם פגעי עור גם כאשר המקור שלהם, הוא עמוק יותר. כך למשל צלקות שנשארות על העור, נוצרות בשכבה האמצעית – שכבת הדרמיס. לכן טיפול אפקטיבי בצלקות כולל פציעה עמוקה ומבוקרת שתעודד התחדשות תאים לא רק באפידרמיס אלא גם בעומק שכבת הדרמיס. 

שכבת האפידרמיס מורכבת מארבע תתי שכבות:

 • תאי השכבה הבזלית השכבה התחתונה ביותר בתוך שכבת האפידרמיס נקראת תאי השכבה הבזלית ובשמה הנוסף היא קרויה גם "תאי בסיס". שכבה זו מורכבת משורה של תאים. התאים הללו מתחלקים כל הזמן ויוצרים תאים חדשים. לתאים החדשים שנוצרים יש תכונה ייחודית שגורמת להם לנוע כלפי מעלה.
 • השכבה הספינלית השכבה השניה בתוך שכבת האפידרמיס היא השכבה הספינלית. זוהי השכבה של "תאי הבת" שרק עכשיו נוצרו. תאים חדשים אלה נעים כלפי מעלה ותוך כדי תנועה הם מיצרים חלבוני עור הידועים בשם קרטינים ושומנים (ליפידים). הצורה של התאים משתנה תוך כדי התנועה למעלה וככל שהם עולים, הצורה שלהם נעשית פחוסה יותר, והם קשורים זה לזה על ידי קצוות חדים. בשלב הזה מתחילים התאים לייצר שומנים מיוחדים הנקראים ספינגוליפידים. התאים ממשיכים לעלות למעלה אל פני העור ואז לאותם שומנים – ליפידים, יהיה תפקיד חשוב מאוד בשמירת לחות העור ומניעת זליגת לחות החוצה ממנו.
 • השכבה הגרנולרית השכבה השלישית בתוך האפידרמיס נקראת השכבה הגרנולרית. בשכבה זו, התאים שנוצרו בשכבות הקודמות ממשיכים את תנועתם למעלה. תוך כדי התנועה שלהם, הם ממשיכים לשנות את צורתם ובמקביל, משילים את גרעין התא שלהם. בשלב הזה התאים הללו יוצרים מבנה המכונה "גרנולות אופיניות". בתוך המבנה הזה חלק מהתאים ממוקמים מעלה וחלק ממוקמים מתחת. למיקום התאים בתוך המבנה חשיבות רבה משום שאלה הממוקמים בחלק העליון, מפרישים שומנים הממלאים את המרווחים בין התאים ומכינים את כל הרובד הזה לשכבה הבאה.
 • השכבה הקרנית השכבה הקרנית היא השכבה העליונה ביותר באפידרמיס והיא למעשה השכבה שחוצצת בין הגוף לבין העולם שמחוץ לו. בשלב הזה, התאים איבדו כבר את גרעין התא והמראה שלהם מאוד שטוח. למעשה אלה הם תאי עור מתים שמונחים אחד מעל השני וכל תא מונח בשוליים של התא שליד. עובי השכבה משתנה בהתאם לאזור הגוף: בכפות הרגליים יש כמה מאות של שכבות כאלה בעוד שמתחת לעיניים יש כמות קטנה בהרבה של שכבות. השכבה הזו עמידה בין היתר לגרד, פצעים שטחיים, שפשוף וכיו"ב. 

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  טיפול באקנה ופוסט אקנה בשיטת רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  הייחודיות בשיטה הטבעית של רבקה זיידה לטיפול וריפוי אקנה היא העובדה שהשיטה מטפלת "מלטה למעלה" – טיפול שמתחיל בשכבת הדרמיס וממשיך למעלה לאפידרמיס. בלוטות החלב האחריות בין היתר להיווצרות התהליך האקנתי ממוקמות בעומק בשכבת הדרמיס. כאשר בלוטות אלה יוצאות מאיזון, הן מתחילות לייצר ביתר חומר שומני הקרוי סבום שסותם את הנקבוביות וכך מתחיל התהליך שסופו באקנה. במקרים חמורים עוד יותר, הסביבה השומנית הזו הופכת קרקע פוריה לחיידקי האקנה P שמתחילים לשגשג והאקנה הופך לדלקתי. כל התהליך הזה מתרחש בשכבת הדרמיס. טיפול יסודי באקנה חייב להתחיל בעומק העור – בשכבת הדרמיס היישר בבלוטות החלב. הטיפול הטבעי של רבקה זיידה מתמקד בשחרור השומן הכלוא באותן בלוטות שיוצא החוצה מעומק העור בדרמיס, אל שכבת האפידרמיס. אותו שחרור שומן כלוא עשוי בתחילת טיפול להראות כהחמרה אבל זהו סימן שהעור בדרך לריפוי. לאט לאט בלוטות החלב חוזרות למצב מאוזן, מייצרות כמות קטנה יותר של סבום ומתכווצות. השינוי ניכר בעור שמתחיל להחלים – הפצעים נעלמים, הנקבוביות מתכווצות והאדמומיות נעלמת. כל זה קורה בדרך טבעית ובאישור משרד הבריאות, באמצעות מוצרים טבעיים המבוססים על צמחי מרפא ומיוצרים במעבדות רבקה זיידה ובשילוב מכשיר פוטודינמי ייחודי בעל חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד חשוב אחר בחדירה לעומק העור עד שכבת הדרמיס וריפוי שכבת האפידרמיס. התהליך כולו הוא ללא מגע, ללא כאבים וללא תופעות לוואי.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: