אקנה בהריון
כל מה שצריך לדעת

מזל טוב, את מצפה לילד! יחד עם ההתרגשות לקראת החיים החדשים, מגיעות גם שלל תופעות הלוואי – החל מבחילות, שינויים במצב הרוח וכן, עד חצ'קונים ופצעונים. זה ידוע שנשים בהיריון מנועות מלעבור טיפולים אסתטיים רבים ולכן רבות חשות תסכול מההתפרצות הקיימת בעור הפנים ואף חוששות מהעתיד, מצלקות שתותיר האקנה על פניהן לאחר הריון וההנקה. אז מה ניתן לעשות? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן, המשיכי לקרוא.

»

מהי אקנה

אקנה מוגדרת כמחלת עור ולכן לא מדובר על ח'צקון אחד או שניים, אלא על מצב רפואי מתמשך. האקנה מופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות וזאת בשל שינויים הורמונליים אשר עוברים על גוף המתבגרים ולכן ידועה בשם החביב "פצעי בגרות", אך למעשה כפי שמסמן שמה "אקנה וולגריס", וולגריס – נפוץ, היא נפוצה לא רק בגיל ההתבגרות, אלא תופיע אצל אנשים שונים במהלך החיים וכן גם בהריון. האקנה מתפרצת בעקבות שינויים הורמונליים דרסטיים. הורמונים בשם הורמונים אנדרוגנים, כרוכים בקשר עם בלוטות החלב ולנוזל שומני המופרש מבלוטות החלב הנקרא סבום, ומגיע אל עורנו דרך צינור המוביל לזקיק השיער בפנים. הסבום המופרש אמור להגן על עורנו ולהעניק לו לחות, אך כאשר תפקודן של בלוטות החלב לקוי מופרש יותר סבום. כשהוא מגיע אל הזקיק ולא מופרש כראוי, נוצרת סתימה בנקבוביות העור הגורמת לאקנה בדרגות חומרה שונות. האקנה יכולה להופיע במספר אזורים אך היא מופיעה לרוב על עור הפנים, הכתפיים והגב כיוון שהללו עשירים בבלוטות חלב. בהתפרצות קשה האקנה יכולה להגיע לזרועות ואף לרגליים. האקנה היא מצב רפואי מורכב ובשל כך הגורמים לאקנה ושיטות הטיפול בה רבות וכדאי להכירן לעומק בכתבה טיפול באקנה.

אקנה בהריון למה זה קורה?

הריון כך אומרים, היא התקופה היפה ביותר בחייך, אך גם התקופה המלאה ביותר בהורמונים. הפצעונים עשויים להופיע בעיקר בשליש הראשון של ההריון שכן השינוי ההורמונלי המאסיבי ביותר מתרחש בחודשים אלו ולרוב במצב האידיאלי, ההתפרצות תירגע לאחר 3 עד 4 חודשים. לכן, אל תופתעי אם האקנה שחשבת שנעלם לו בגיל ההתבגרות מפציע שוב בהריון. בחודשי ההריון הראשונים רמת ההורמונים בגוף מגיעה לשיא ואיתה יצור הסבום, אותו חומר שומני אשר גורם לעורנו לקבל את הלחות לה הוא זקוק. כמו שכתבנו מעלה, במצב כזה של פעילות מוגברת, ייצור הסבום מתגבר ולעיתים באופן כה משמעותי שנקבוביות העור אינן מצליחות להיפטר מאותו סבום הודף, דבר הגורם לסתימת הנקבובית ובעקבות הסתימה, לפצעונים ואף זיהום. לעומת התפרצות אקנה בגיל ההתבגרות, התפרצות אקנה בהריון היא מצב מורכב שכן יש איסור על טיפולים אסתטיים פולשניים במהלך ההריון מחשש ליצור ו\או להחדיר זיהומים למערכת הדם של האישה. לצערנו, מסיבה זו נשים רבות לא מטפלות באקנה מהשורש כי הן מחכות "עד יעבור זעם", שיירגעו ההורמונים בתקווה שהעור יישאר חלק ובריא לאחר ההתפרצות.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  כיצד נמנעים מאקנה במהלך ההיריון

  1. שמירה על היגיינה

  מעבר לייצור מוגבר של סבום וחסימת הנקבובית בצורה פנימית, כאשר מדובר בהיגיינה לקויה הרי שאנו מעמיסים על הנקבובית זיהומים מבחוץ, או אף סותמים את יציאת הסבום ויוצרים התפרצות אקנה שעלולה להיות חמורה מאוד. לכן, היגיינה היא הטיפ הראשון שכל קוסמטיקאית ורופא יעניקו לכם, כאשר מדובר במניעת מצבי אקנה בגב ואקנה בכתפיים. הקפידו להתנגב טוב טוב אחרי מקלחת משאריות של מים, סבון, שמפו ו\או מרכך. בחרו בתכשירי גוף ושיער המותאמים לעורכם ולא יעוררו גירוי וסתימת נקבוביות. כמובן בימים חמים במיוחד הקפידו להתרחץ – בבוקר ובערב.

  2. תנו לעור לנשום
  אם אתם אוהבים ללבוש בגדים צמודים ויש לכם עור הנוטה לשומניות ופצעונים, צר לנו לבשר שמומלץ שתוותרו עליהם, כי הבגד הצמוד והזיעה מונעים מהעור לנשום ומהנקבוביות להפריש את הסבום כיאות. בגד צמוד עלול ליצור "כלא" להפרשה התקינה של הסבום ולמעשה ליצור כר פורה להיגיינה לקויה, אשר מביאה בתורה התפרצות אקנה בגב ובכתפיים. אז מה עושים? בקיץ הקפידו על בגדים קלילים ומאווררים, בדים נושמים ולא סינטטיים ואם אתם מעדיפים גזרה צמודה בחרו בבדים טבעיים המאפשרים זרימה טובה של אוויר אל העור שמתחת לבגד.

  3. הקפדה על ייבוש העור
  כולנו יודעים שזיעה מחמירה ואף יוצרת פצעונים, אך כשאנו מדברים על שמירה על עור יבש אנחנו לאו דווקא מתכוונים לכך. למעשה כל מגע של העור עם מים עלול להשאיר אזורים לחים, האוספים לכלוך וגורמים למשקע של הלכלוך בעור. הדוגמא הפשוטה היא חפיפת השיער – אם לאחר החפיפה לא ניגבנו כיאות את שאריות המים והשמפו, הלכלוך שירד מהשיער עם השמפו והמים, עלול ליצור מצב של חסימת נקבוביות, הסבום לא מופרש כיאות ונוצר פצעון או אפילו כמה פצעונים. לכן חשוב ביותר לאחר כל מקלחת לדאוג כי העור נקי ויבש ללא שאריות של סבון או מים.

  איך מטפלים באקנה בהריון

  כמו שנאמר בפסקה למעלה, יש איסור על טיפולים רבים בזמן ההיריון ולכן הטיפול הטוב ביותר לסובלות מהתפרצות אקנה בהריון, הוא מניעה. אז איך נדאג למניעה של אקנה בתחילת ההיריון? בצעדים הבאים:

  איפור ותכשירים

  העור משתנה במהלך ההיריון בשל השינויים ההורמונליים וכדי להגן עליו מפני אקנה במהלך ההיריון, רצוי לשנות את שגרת הטיפוח. הימנעי מאיפור כבד שעלול לחסום את נקבוביות העור ובאופן כללי נסי להפחית את השימוש באיפור. אם את מתאפרת כל יום, דאגי להסיר את האיפור במלואו עם תכשירים הבטוחים לשימוש לנשים בהריון. ואם כבר מדברים על תכשירים, השתדלי להשתמש בתכשירים אנטי דלקתיים ואנטי אוקסידנטים העשירים בויטמינים כגון ויטמין E וויטמין C שמסייעים גם במצבים דלקתיים.

  לחץ

  סטרס הוא המחלה של המאה ה-20 כך אומרים. מעבר לעובדה כי נעשו מחקרים רבים המראים כי סטרס בהריון מזיק לאם ולעובר, סטרס מזיק לעור גם כשאת לא בהריון אז על אחת כמה וכמה במהלך תקופת הורמונים גועשת. לכן, השתדלי להירגע, ליצור שגרת יום נינוחה ולא לשכוח לנשום עמוק ולקחת הכל בפרופורציה.

  היגיינה

  אם את הריונית קיץ או עוברת את חודשי ההריון הראשונים בקיץ, הרי שהזיעה בשילוב עם ההורמונים יוצרת כר פורה להתפרצות אקנה בהריון. לכן, מומלץ להתקלח כל יום ולפעמים אף פעמיים ביום בהתאם לשגרת יומך ורמת הפעילות. ולא רק בקיץ, לאורך כל ההריון ובכל השנה חשוב מאוד לשמור על היגיינה – להתנגב ולהתייבש היטב אחרי כל מקלחת, להעדיף בגדים מבדים "נושמים", לשמור על שגרת היגיינה גבוהה מרחצת הפנים בבוקר ועד מקלחת טובה בערב. מניעת הצטברות של לכלוך יכולה לעזור למנוע את הזדהמות הנקבוביות, סתימתן ויצירת אקנה במהלך ההריון.

  תזונה

  על חשיבות התזונה בהריון כבר כתבו מאמרים רבים ואנחנו בטוחים שכל הריונית יודעת מה נכון לה וכבר קיבלה עלון מידע מהרופא המטפל. תזונה טובה לא רק חשובה עבור העובר והאם אלא גם יכולה למנוע התפרצות אקנה במהלך ההריון. ידוע שתזונה המורכבת משומנים, פחמימות ריקות וסוכרים מזרזת ומעודדת את האקנה ולכן עם כל החשק למתוק ופיצה, מומלץ להימנע ממאכלים המפריזים ברכיבים אלו. לצד ההימנעות מומלץ להגדיל את כמות שתיית המים בצורה משמעותית על מנת להעניק לחות לעור ולסייע לסילוק הרעלים בגוף העלולים להשפיע על מצב העור לרעה.

  מה אסור לעשות בזמן אקנה במהלך הריון

  משחת שיניים

  ישנה סברה עממית שמשחת שיניים עושה פלאים לאקנה ורבים משתמשים בה לייבוש פצעי אקנה אבל אין דבר יותר מזיק לעור מלהשתמש בתכשיר למטרה שלא לשמה הוא נועד וכמובן שתכשיר שמותאם לשיניים לא יכול להיות מותאם לעור שסובל מהתפרצות אקנה קל, וחומר להתפרצות אקנה במהלך הריון. לכן ההמלצה הטובה ביותר – אם מתחיל לך אקנה במהלך ההריון התרחקי ממשחת השיניים, את הרי לא תמרחי קרם לחות על דלקת בטוחנות – למשחת שיניים אין מה לחפש על הפנים שלך.

  פילינג

  חלק מהטיפולים הקוסמטיים אינם מומלצים לטיפול במהלך ההריון. פילינג הינו הליך של הסרת שכבת העור העליונה ואמור לסייע במצבים של התפרצות אקנה בהריון כאשר הוא מחדש ומנקה את העור. בהריון פילינג אינו מומלץ גם בשל היותו הליך פולשני העלול להחדיר חומרים למחזור הדם ובנוסף העור עלול להגיב לפילינג בצורה חריפה וליצור נזקים בעור הפנים במקום להביא מזור לאקנה ההורמונלי.

  מוצרי שיער

  הסברה הרווחת היא שלא מומלץ להשתמש בצבעי שיער וחומרים לשיער כיוון שהם יחדרו לעור ויחד עם המצב ההורמונלי בזמן ההריון עלולים להזיק לאם ולעובר. אנחנו לא יודעים לגבי צבעי שיער אך וודאי הוא כי מוצרי שיער רבים במיוחד ג'לים, קרמים ותכשירי לחות למיניהם עלולים לגרום לסתימת נקבוביות במצח וסביב הפנים ואף באזור הגב. אם את רוצה להימנע מאקנה וללכת על בטוח מומלץ לוותר על מוצרי השיער הללו.

  סבונים נוזליים

  לצד ההגיינה שהמלצנו עליה, יש חשיבות לאיזון – שימוש מוגזם עלול לגרות את העור ולא להיטיב עימו. סבונים המייבשים את העור ומכילים Sodium Lauryl Sulfate וסבונים העלולים להכיל חומרים פעילים מזיקים דוגמת Sodium Carboxylate אינם מומלצים לשימוש. חשוב מאוד לשים לב להרכב הסבון בו את משתמשת כיוון שהעור בהריון רגיש במיוחד.

  טיפול באקנה בהריון בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  אם את סובלת מהתפרצות אקנה בהריון ואת חוששת מהתוצאות ורוצה טיפול מיידי מיטיב עם העור ומותר בהריון, הגעת למקום הנכון – הכירי את הקוסמת מבני ברק – רבקה זיידה. רבקה זיידה היא לא רק קוסמת, היא מבינה אותך כי היא עברה בעצמה התפרצות אקנה קשה בגיל ההתבגרות ומאז הקדישה את חייה על מנת לסייע לא רק לנוער אלא לכל הסובלים מאקנה. השיטה של רבקה זיידה לא פולשנית, לא כואבת, ללא תופעות לוואי ועם 92% הצלחה. יחד עם בעלה הביוכימאי רוני זיידה, רבקה הקימה את "מעבדות רבקה זיידה" ויחד הם מטפלים באקנה בכל דרגות החומרה, ללא מגע יד אדם במכשור חדשני וטיפול מדוקדק בתכשירים מבוססי צמחי מרפא אפקטיביים, המותאמים אישית לעורו ומצבו של כל מטופל. גם במקרה של אקנה הורמונלי או התפרצות אקנה בהריון, התוצאה היא שיפור ניכר במרקם העור, מניעת התפרצויות עתידיות ואף טישטוש בצלקות אקנה שכבר נוצרו במהלך ההריון. את לא חייבת לחכות לעור חלק יותר, את יכולה כבר עכשיו להצטרף לסיפורי ההצלחה ולהתחיל בתיאום פגישת ייעוץ לאבחון העור ולהתאמת טיפול אישי, בקליניקה של רבקה זיידה לטיפול באקנה.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: