אקנה בישבן
איך נמנעים וכיצד מטפלים?

אקנה בישבן הוא עסק לא נעים וסובלים ממנו גברים ונשים כאחד בכל גיל. לעיתים קרובות, הסובלים מהתופעה מובכים מהאקנה עצמו וממיקומו גם יחד, מתביישים ללכת לקבל טיפול ומחמירים את המצב. אז איך מונעים ואיך מטפלים? המשיכו לקרוא...

»

חצ'קונים, נרצה או לא נרצה, הם עניין מביך לרוב. בדר"כ הם מתרכזים בפנים, בחזה ובגב ואנחנו נאלצים להתרגל ולהתמודד. ואז, נגיעה קלה בישבן מגלה לנו שהישבן שהיה חלק כמו טוסיק של תינוק, גם הוא הצטרף לחגיגה. אקנה בישבן אינו קל לזיהוי, הוא נמצא היכן שקשה לנו לראותו ומגע יד יכול להטעות אותנו שמדובר בעקיצה או פריחה מסוג אחר. אם כבר עשינו מעשה וכיוונו מראה או עשינו סלפי לישבן, נוכל להבין אם מדובר באקנה, פריחה או סתם עקיצה. אקנה פעיל בישבן הוא סיפור לא נעים וסובלים ממנו גברים ונשים כאחד, אך עם נטיה קלה לגברים והאקנה בישבן מופיע בעיקר בגילאי 15-30. אצל נשים, נוכל לראות שכיחות באקנה בישבן באזורי החודש ההורמונליים ביותר או בזמן ההריון. לעיתים קרובות, הסובלים מהתופעה מובכים מהאקנה עצמו וממיקומו גם יחד, ומתביישים ללכת לקבל טיפול. שימו לב: פצעי אקנה שלא מטופלים כראוי או מוזנחים, במיוחד באזור זה, עלולים להגיע למצב של דלקת חריפה ברקמות התחתונות של עורנו והופכים מצב שהיה אמור להיות קל לטיפול, למצב דלקתי קשה. ובכן, אקנה בישבן – למה זה קורה ואיך מטפלים? קדימה מתחילים.

סיבות להופעה של אקנה בישבן

אקנה בישבן אינו שונה מהאקנה באזורי הגוף השונים – האקנה נוצר בעקבות דלקת בזקיק השיער המתרחשת בשל הפרשת סבום (נוזל שומני המופרש מבלוטות החלב) לא מבוקרת הסותמת את הנקבוביות ויחד עם חיידקי האקנה נוצרים פצעונים. האקנה בישבן, נגרם לרוב מאותן סיבות של אקנה בפנים, בחזה, בכתפיים ובגב אך יש לו גם גורמים המייחדים אותו:

הורמונים

שינויים הורמונליים הם חלק מחיינו, מגיל ההתבגרות ועד סוף החיים. איך זה קשור לאקנה? בלוטות החלב בעורנו מושפעות מהורמונים ובראש ובראשונה מהורמון הטסטוסטרון, הידוע כמפעיל העיקרי של בלוטות החלב. שינוי בשווי המשקל ההורמונלי, עלול לגרום ליצירה מוגברת של סבום בעקבות כך, ולהוות גורם להתפרצות אקנה בישבן.

תזונה

כשאומרים שכל מה שאנחנו אוכלים הולך לישבן, יתכן שלא חשבו על אקנה. אך למזון שאנו אוכלים יש השפעה רבה על התפרצות אקנה בישבן ונמצא מתאם גבוה בין אכילה מופרזת של סוכרים, שומנים ומוצרי חלב לאקנה. לכן, ההמלצה היא לא להרעיב את עצמכם אלא לאכול הכל אך באיזון.

תרופות

אקנה בישבן מופיעה גם כתופעת לוואי ידועה בשימוש בתרופות מרשם, כמו למשל סטרואידים הגורמים לחוסר איזון הורמונלי (ה-גורם ה-עיקרי, כבר אמרנו?) ובכך להתפרצות אקנה בישבן.

לבוש

מטבע הדברים הישבן אינו חשוף ומאוורר מרבית היממה. בדים סינטטיים לא נושמים, בגדים הצמודים מאוד לעור, זיעה, רטיבות קלה הנוצרת אפילו מישיבה בבגד ים – כל אלו לא רק גורמים לאקנה בישבן, אלא מחמירים את מצב האקנה ומגרים את העור יותר. לא רק הביגוד, במצב של אקנה בישבן יש גם להחליף את המצעים והמגבות לפחות פעם בשבוע, לשמירה על היגיינה מקסימלית בכל בד הבא במגע עם העור ובהתפרצות חמורה, אפילו מדי יום.

היגיינה

עור בריא, כך יודעים כולם – הוא עור נקי. היגיינה יכולה להטות את הכף במיוחד כאשר מדובר באקנה בישבן! תאי עור מתים שלא הוסרו כראוי במקלחת וחוסר תשומת לב לאזור ברחצה הינם סיבה פורה לחיידקים. שגרת היגיינה לקויה זו עלולה ליצור מצב של פצעוני אקנה מודלקים.

מחלות

מחלות שונות המשנות את תפקודי הגוף עלולות לגרום להתפרצות אקנה בישבן. למשל מחלות כבד, סכרת, הרפס וכמובן שחלות פוליציסטיות ומחלות הגורמות לחוסר איזון הורמונלי. 

מחלות הגורמות לאקנה בישבן

לצד הגורמים הידועים אשר גורמים לאקנה בישבן ישנו גורם נוסף – מחלות אשר חלק מהתופעות שלהן כוללות אקנה בישבן. לפני שניגשים לטיפול באקנה, כדאי לקבל אבחון מקצועי כדי לוודא שאכן מדובר באקנה ולא במחלה אחרת. על איזה מחלות מדובר?
ישנן לא פחות מ-8 מחלות שונות אשר עלולות לגרום להתפרצות אקנה בישבן:

 1. הרפס: וירוס ההרפס גורם ליציאת פצעים מוגלתיים בעור כאשר רובו מתרכז בגב התחתון ובישבן. הפריחה עצמה נראית לעין כשלפוחיות קטנות, כפי שאמרנו בגב התחתון והישבן, אך לעיתים גם בפנים, סביב הפה ואף באיברי המין. ההרפס מאוד מדבק ומתפשט במגע ישיר עם חולה. הפצעים נפוחים וכואבים ולכן בזמן התפרצות מומלץ ללבוש בגד רפוי ולהקל על הנפיחות והכאב עם שקית קרח ואקמול לצד הטיפול הרפואי.
 2. קנדידה: קנדידה היא פטריה אשר מהווה חלק מהפלורה הטבעית של הגוף. בשל שינויים בעיכול ובמעיים. מסיבות טבעיות או על רקע של נטילת תרופות כמו אנטיביוטיקה, הפלורה עלולה להשתנות והקנדידה עלולה "לצמוח" ולהפוך למטרד רציני, כשחלק מהתופעות כוללות פצעונים בישבן.
 3. פטרת העור: זוהי מחלת עור הנגרמת על ידי פטריות אשר מסוגלות לחדור לרקמות המכילות קרטין – עור, שיער וציפורניים. המחלה מאוד מדבקת ונפוצה אצל גברים. הפטרת מאופיינת בנגעים הנראים כמשטח אדום ושוליים מורמים וקשקשיים. הפטרת מתפשטת מן המרכז אל השוליים והיא מאופיינת בתחושת גירוד עזה.
 4. גרדת: מחלה הנגרמת על ידי קרדית הגרד וכשמה כן היא, מתבטאת בגירוד חריף. המחלה הזו שכיחה באזורים בעלי היגיינה נמוכה מאוד אך היא כה מדבקת שגם מי ששומר על היגיינה אך נמצא בסביבת חולה במחלה, עלול להדבק.
 5. פסוריאזיס: מחלה אוטואימונית כרונית. בפסוריאזיס ישנה תחלופה מוגברת של תאי עור בשל מנגנון שגוי בגופנו המתייחס לתאי עור אלה כאל גופים הזרים לגוף – הגוף למעשה תוקף את עצמו בכך שמנסה לרפא את עצמו מעצמו. המחלה מתבטאת בנגעים בצבעים לבן, אדום וסגול העלולים להיות מכוסים בקשקשים והיא מתפשטת על כל הגוף.
 6. דרמטיטיס: במילים פשוטות – אלרגיה. במילים פחות פשוטות – אסטמה של העור. המחלה נוצרת מבעיה ביצירת שכבת העור העליונה, הנותרת רגישה ביותר לכל גירוי ומפתחת דלקת עורית בעקבות עקיצות חרקים, תכשירים שונים, תרופות, אבק ואבקנים. היא מתבטאת ביובש, גרד, תפרחת וכמובן פצעונים.
 7. אורטיקריה: תגובה אלרגית של כלי הדם המופיעה בשכיחות גבוהה אצל נשים ונראית כבצקת מקומית של העור בגדלים משתנים ובגוונים של ורוד עד ורוד בהיר.
 8. אקנה: מחלת עור של זקיק השערה. הפרשת סבום מבלוטות החלב, לצד סחיפת תאי עור מתים ואי ניקוזם חוסמת את זקיקי השיער. הפרשת הסבום לצד תאי העור המתים הם התזונה לה זקוק חיידק האקנה שמתרבה, ובהמשך התהליך מתפתחת דלקת בזקיק השערה היוצרת את מה שאנחנו מכירים כחצ'קון.

כל המחלות הללו גורמות למגוון של פצעונים מהפנים, דרך החזה, הכתפיים והגב, עד לישבן, וחשוב לאבחן נכון את מצב העור לפני תחילת הטיפול על מנת למנוע נזק. אבל אם כבר הבנתם שיש לכם אקנה בישבן, בטח לא ידעתם שלא כל הפצעונים הם מאותו הסוג.

אילו סוגים של פצעונים בישבן קיימים?

אקנה

האקנה מופיעה במספר שלבים וסוגי פצעונים.

 • אקנה תת עורי – תפיחה מוצקה וכואבת מתחת לפני העור ללא ראש לבן.
 • חטטים – גבשושית אדומה שעלולה להפוך לתפיחה מוגלתית.
 • הקומודונים – אנחנו מכירים אותם כ"שחורים" או "לבנים" על שם הראש הבולט לעין.
 • תפיחה מוגלתית – גבשושית עם אודם סביבה וראש לבן מוגלתי אשר מסמנים סתימה של זקיק השיערה ודלקת.
 • צ'יסטה – תפיחה תת עורית מלאה במוגלה.

פפילות

סוג של פריחה המובעת בבליטה חלבונית אדומה וצפופה. הפפילות נחשבות לדלקתיות ועשויות לגרום בישבן לכאב וגירוד המורגש במיוחד במגע עם הבגדים. הפפילות עשויות ליצור תחושת חום לצד הגרד והכאב.

פסטולות

אלו הם פצעונים הנראים כאקנה – גבשושיות הבולטות מן העור ותחתיהן חלל מלא במוגלה. פצעונים מסוג זה יכולים להשפיע הן על השכבה הראשונה של העור והן על שכבות עמוקות יותר של העור.

שלפוחיות

כיס קטן של עור הממולא בנוזל ונראה כנגע אדמומי מן העור. חלק מהשלפוחיות עשויות להיות כיס נוזלי ללא הרמה מן העור. הן עלולות להיווצר בחיכוך של נעליים חדשות או בגד אך יש גם שלפוחיות הנוצרות בשל חיידק או וירוס.

אחרי שהבנו מה עלול לגרום לאקנה בישבן ואילו סוגי פצעונים קיימים, נשאלת השאלה – כיצד נוכל להימנע מהם?

כיצד נמנעים מאקנה בישבן

אם קראתם בעיון עד כה, ודאי אתם זוכרים את הגורמים לאקנה בישבן. על ידי שמירה של כמה כללים פשוטים ניתן למנוע, או למזער את הופעת האקנה בישבן:

היגיינה

הקפידו להעניק תשומת לב לישבן! שמירה על הרגליי היגיינה קריטית למניעת האקנה בישבן. הישבן שלנו אינו מאוורר שעות רבות ביום. הוא מתחכך בבגדים, מזיע, אוסף חיידקים ושכבות שומניות במיוחד בקיץ ולכן בסוף היום חשוב לא להזניח את האזור ובמקלחת לדאוג לסיבון עדין בתחליב המותאם למצב העור. כמו כן, המנעו ממריחת קרם גוף שומני לאחר הרחצה שעלול להחמיר את מצב הנקבוביות וליצור אקנה.

לבוש ובדים

בקיץ הישראלי המיוזע והחם הקפידו ללבוש בגדים מבדים טבעיים ונושמים ועד כמה שאפשר לא צמודים. בגדים סינטטיים וצמודים מגרים את העור ליצור עוד סבום ויחד עם הזיעה זהו מתכון בדוק לאקנה בישבן. אל תפסיקו רק בלבוש – דאגו שהמיטה שלכם תהיה כמה שיותר היגיינית ללא שאריות מהזיעה של הלילה ושומניות העור והקפידו להחליף מצעים פעם בשבוע במיוחד בקיץ.

תזונה ואורח חיים

השתדלו להימנע מצריכה מופרזת של מזונות שעתירים בפחמימות ריקות, שומנים באחוז גבוה ומוצרי חלב שעלולים כל אחד בדרכו לעודד את בלוטות החלב ליצור עוד ועוד סבום. הקפידו על תזונה עשירה בירקות ופירות לוויטמינים המטיבים עם העור וכמובן שתייה מרובה של מים העוזרת לעורנו להתנקות.

ואם גם זה לא עזר ואכן הופיע אקנה בישבן ולא מרפה, חשוב שתקבלו את הטיפול המתאים והנכון.

טיפול באקנה בישבן בשיטה של רבקה זיידה

תמונה של רבקה זיידה
תמונה של רבקה זיידה

אם השגחתם על ההיגיינה, לבוש ותזונה ועדיין אתם סובלים מאקנה בישבן, זה ממש לא סיפור – בשיטת הטיפול באקנה בישבן של רבקה זיידה, האקנה שלכם יכול להפוך לעוד סיפור הצלחה! השיטה של רבקה זיידה משיגה כבר 2 עשורים כ – 92% הצלחה בשיטה טבעית, ללא מגע יד אדם, ללא כאב עם צוות מטפלות רגישות ומקצועיות, המתמחות במטופלי ומטופלות אקנה. לאחר אבחון ראשוני הצוות יתאים לכם טיפול משולב בבית ובמעבדות רבקה זיידה, העונה לא רק למצב האקנה שלכם אלא גם מתאים לשגרת חייכם ולוקח בחשבון את כל הפרמטרים הנדרשים להצלחת הטיפול. הצטרפו עוד היום לעשרות אלפי מטופלים ומטופלות שהשיטה של רבקה זיידה שינתה את חייהם!

 

רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

»

  יש פתרון לאקנה!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: