אקנה הורמונלי וגלולות
למניעת הריון - מה הקשר?

האקנה או בשמו המוכר - פצעי בגרות, יכול להתפרץ ממגוון סיבות ובעוצמות משתנות. אחד הגורמים השכיחים המשפיעים על התפרצות אקנה או על העוצמה שלו, הוא חוסר איזון הורמונלי ומכאן שמו - 'אקנה הורמונלי'. ההורמונים שלנו עוברים שינויים במהלך החיים גם בגילאים מבוגרים, ואלה משפיעים בין היתר על עור הפנים בתקופות שונות וללא קשר למגדר. פעילות הורמונלית יכולה לצאת מאיזון ממגוון סיבות ובין היתר, גיל ההתבגרות, מחזור חודשי, הריון, גיל המעבר, תרופות ואפילו סטרס. שינויים הורמונלים אלה, משפיעים באופן ישיר על בלוטות החלב ומוציאים אותן מאיזון. כתוצאה מכך, הבלוטות מתחילות לייצר ביתר חומר שומני בשם "סבום" מה שמוביל להתפתחות פצעי בגרות (חצ'קונים). למרות השם "פצעי בגרות", אקנה הורמונלי יכול להתפרץ כמעט בכל גיל ותקופת חיים. למה זה קורה ומה אפשר לעשות? המשיכו לקרוא

»

איך הגלולה מונעת פצעונים

כאשר הגורם לאקנה הוא הורמונלי, בלוטות החלב מייצרות שומן בצורה מוגברת לאחר שנוצר חוסר איזון הורמונלי בהורמוני המין (הורמונים אנדרוגנים). גלולות למניעת הריון מסייעות לגוף לחזור לאיזון הורמונלי ולכן הן מפסיקות לגמרי או מפחיתות בצורה משמעותית את התהליך האקנתי בעור. הגלולות בעצם יוצרות פרופיל הורמונלי חדש שפועל באופן ישיר גם על בלוטות החלב שחוזרות לייצר את החומר השומני (סבום) בצורה מבוקרת ומאוזנת. הגלולה החזקה ביותר לטיפול באקנה הורמונלי היא גלולת "דיאנה 35" הידועה כ'גלולות למניעת אקנה' בין היתר, כי בנוסף לאסטרוגן הן מכילות גם ציפרוטרון אצטט הפועל ספציפית על ההורמונים האנדרוגנים האחראים באופן ישיר לפעילות בלוטות החלב.

תוך כמה זמן הגלולות מתחילות לעבוד

כאשר האקנה הוא אקנה הורמונלי, הגלולות יכולות לסייע על ידי חסימת השפעת הורמוני המין האנדרוגונים הגורמים לבלוטות החלב לצאת מאיזון. כמו תהליכים רבים בגוף, גם להורמונים הנמצאים בגלולות למניעת הריון, לוקח זמן להשפיע. בשלב הראשון, הגוף מקבל מהגלולה כמות גבוהה של אסטרוגן שמאזן את ריכוז ההורמונים האנדרוגנים. בשלב הבא, פעילות בלוטת החלב חוזרת לאיזון והיא מפרישה כמות קטנה יותר של שומן. העור מתחיל להיות מאוזן יותר ומפחית או מפסיק את התפתחות הפצעים החדשים. פרק הזמן של התהליך הזה משתנה מאחת לאחרת והוא תלוי בקצב הזמן בו קולט הגוף את ההורמונים החדשים ומאזן את המערכת, ויש מי שיראו שיפור כבר אחרי שבועיים בעוד שאצל אחרות זה עשוי לקחת אפילו שלושה חודשים. 

חשוב לזכור שגלולות יכולות לסייע כאשר הגורם העיקרי לאקנה הוא הורמונלי. לאקנה ישנם גורמים נוספים העשויים שלא להגיב לטיפול בגלולות והרבה פעמים הדרך לטפל ולהבין את סוג האקנה, עוברת דרך ניסוי וטעיה. גם כאשר האקנה נגרם כתוצאה מפעילות הורמונלית, מה שעובד על אחת, לא בהכרח יעבוד באותו האופן על אחרת.

למי טיפול בגלולות הריון מתאים

באופן טבעי, גלולות למניעת הריון מיועדות לנשים בלבד וגברים לא יכולים ליטול אותן. נערות צעירות הסובלות מאקנה הורמונלי, יכולות גם הן להתחיל לקחת גלולות למניעת הריון, אולם אם האקנה מתחיל בגיל מאוד צעיר ועוד טרם קבלת המחזור החודשי, לא ניתן יהיה להתחיל לקחת גלולות למניעת הריון ויש צורך לטפל באופן שונה. בנוסף, נשים המבקשות להיכנס להריון לא יוכלו להשתמש בגלולות למניעת הריון והן יצטרכו למצוא אפיק טיפולי אחר. אקנה הורמונלי יכול להתפרץ ביתר שאת בתקופת ההריון שבה הגוף עובר שינויים רבים וביניהם שינויים הורמונלים. כתוצאה מכך, נשים רבות כולל נשים שמעולם לא סבלו מאקנה לפני, עשויות לסבול מאקנה הורמונלי בזמן ההריון. באופן טבעי, בזמן הריון אסור לקחת גלולות למניעת הריון ואסור להשתמש בתכשירים המכילים רטין A שיכול אמנם לסייע לאקנה אבל עשוי לגרום למומים בעובר. חשוב לזכור שבתקופת ההריון, עור הפנים רגיש במיוחד ולכן יש לטפל בו בזהירות ובידיים מיומנות בלבד, משום שטיפול לא נכון עשוי להזיק לו ולהשאיר סימנים וצלקות.

הופעת פצעים לאחר הפסקת גלולות

אקנה הורמונלי מופיע בדרך כלל עם תחילת גיל ההתבגרות כשהורמוני המין (הורמונים אנדרוגנים) מתחילים להיות פעילים וההפרשה שלהם משפיעה באופן ישיר על פעילות בלוטות החלב. גלולות למניעת הריון בהחלט יכולות לפעול כ'גלולות למניעת אקנה' ולאזן מחדש את הפרופיל ההורמונלי של הגוף. הקצב שבו זה קורה משתנה מאחת לשניה ונע בין הטווח של שבועיים ועד מספר חודשים. אבל משך הזמן עד שהגלולות מתחילות להשפיע משתנה מאחת לאחרת, וגם משך ההשפעה. אצל חלק מהנשים, הגוף יתרגל לגלולות אחרי תקופת נטילה ממושכת והאקנה ההורמונלי עשוי לחזור. לכן יש כאלה שאחת לתקופה, יחליפו בין סוגי הגלולות כדי לאפשר לפרופיל ההורמונלי להתאזן מחדש ולאזן כתוצאה מכך גם את בלוטות החלב וקצב הפרשת הסבום. אחת הבעיות השכיחות בטיפול באקנה באמצעות גלולות נגד הריון היא שהן עובדות כל עוד ממשיכים ליטול את הגלולות. נשים רבות שמפסיקות לקחת גלולות נגד הריון ממגוון סיבות, חוות התפרצות של אקנה הורמונלי, שיכולה במקרים חריפים לגרום להתרבות חיידק האקנה P על גבי העור ולסבול מאקנה דלקתי.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  טיפול באקנה בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  שיטת רבקה זיידה לטיפול בכל סוגי האקנה כולל אקנה הורמונלי בנשים וגברים בכל גיל. השיטה היא שיטה טבעית ומוכחת (מעל 92% הצלחה) הפועלת מזה 23 שנים ומבוססת על שילוב בין מוצרים איכותיים המופקים מצמחי מרפא, מיוצרים במעבדות רבקה זיידה באישור משרד הבריאות, לצד שימוש במכשור רפואי מתקדם המבוסס על טיפול פוטותרפי בעל חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד חשוב אחר בטיפול באקנה, במניעת הישנות וריפוי העור:

  • האור הכחול מסייעה בטיפול ומניעת אקנה דלקתי והוא פועל על פני שטח העור וקוטל את האקנה P שנמצא על פני העור. 
  • האור האדום הוא ביואקטיבי ובעל יכולת חדירה אל עומק העור עד השכבה התחתונה ביותר. הוא גורם לעור לייצר כמות גדולה של חלבון הקולגן ובכך מסייע לריפוי העור. 
  • האור הירוק מפחית אדמומיות ומסייע לעור מגורה. הוא עובד מצוין על עור רגיש ומסייע בריפוי סימנים וכתמים אדומים. 
  • האור הצהוב מטפל בסימני פיגמנטציה והיפרפיגמנטציה – אותם כתמים הנוצרים כתוצאה מפצעים, שמש, הורמונים וגיל. הוא משפיע ישירות על התאים המייצרים את חומר המלנין האחראי על הפיגמנט בעור. 
  • אור סגול – האור הסגול משפר את קצב חילופי החמצן בתאים, ובכך הוא מסייע לתאים להתחדש בקצב מהיר יותר. האור הסגול מוביל ליצירת רקמת תאי עור בריאים יותר וכך מסייע בהפחתת סימני אקנה וצלקות.
  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: