אקנה הורמונלי
הקשר בין הורמונים לאקנה

ההורמונים הם מערכת התקשורת של גופנו, כאשר נוצר "קצר" בתקשורת – שינוי הגורם לחוסר איזון הורמונלי, אנו עלולים לחוות התפרצות אקנה. כיצד אפשר למנוע או למתן את ההתפרצות וכיצד מטפלים באקנה הורמונלי? בכתבה הבאה.

»

כמו שעון מגיע לו הפצעון – נשים רבות ברחבי העולם מכירות את התופעה מי יותר ומי פחות – הפצעון שמבשר על הגעת המחזור. זהו רק מופע אחד של האקנה ההורמונלי – אקנה הקשור בתנודות הורמונליות בגופנו. הורמונים מכתיבים תהליכים רבים בגופנו ומשפיעים על המשקל, התאבון, המצב רוח וכמובן גם על עורנו. אקנה הורמונלי כשמו כן הוא אקנה הקשור לעודף של אנדרוגן, ההורמון הגברי. פעילות יתר של האנדרוגן מעוררת את בלוטות השומן והפרשת השומן ובכך גורמת לסתימת נקבוביות, זיהום של חיידקי אקנה והתפרצות אקנה ברמות משתנות. האקנה ההורמונלי אינו מגיב באופן זהה לטיפולים כמו משחות ואנטיביוטיקה והטיפול בו מעט שונה ומתייחס למקור הבעיה – חוסר איזון הורמונלי. אז מה הגורמים לאקנה ההורמונלי וכיצד מטפלים? המשיכו לקרוא

הקשר בין הורמונים בגוף להתפרצות אקנה

בפסקה הקודמת הצגנו לכם את השחקנים הבולטים בתהליכי גופנו – ההורמונים. אז מה הם בעצם ואיך הם משפיעים על היום יום שלנו? ההורמון הוא חומר כימי המופרש מן התאים ונקלט בקולטניהם של תאים אחרים כמידע. בעצם ניתן לדמות את המערכת ההורמונלית לסוג של מרכזייה תקשורתית המעבירה מסרים בין אברי ותאי הגוף השונים ובכך מסייעת לתפקודם התקין ושומרת על איזון בגופנו. קיימים סוגים רבים של הורמונים אשר כל אחד אחראי על פעילות מסוימת בגופנו. כפועל יוצא ההורמונים משפיעים על מצב הרוח שלנו: על המשקל, איכות השינה, השיער וכמובן על העור.
בגיל ההתבגרות יש האצה של כל תהליכי הגוף וההורמונים נכנסים אף הם לפעולה מואצת כאשר הם מעבירים מסרים לחלקי הגוף השונים ולוקחים חלק אקוטי במעבר מילדות לבגרות כאשר ישנה הפרשה מוגברת בתאים של האסטרוגן והאנדרוגן – הורמוני המין. בגלל ההאצה המטאורית שאנו חווים בגילאים האלו בשל "סערת הורמונים", ישנה הפרשה מוגברת של שומן מבלוטות החלב בעורנו. השומן או הסבום בשמו המדעי, מפריע לנקבוביות העור לבצע את תפקידן כשהוא חוסם אותן וגורם להצטברות חיידקי אקנה ודלקת בזקיק השערה – שהיא למעשה האקנה הדלקתי. 

@rivka_zaide #רבקהזיידה מלמדת מה ההבדל בין#אקנה נעורים ל#הורמונלי #אקנהזהלאסיפור ♬ Witch Familiar (Classical) [Classic](143628) – dice

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  מהם הגורמים להתפרצות אקנה הורמונלי

  לאחר שהבנו כיצד ההורמונים קשורים להתפרצות האקנה נוכל להבין ולחקור את הגורמים השונים
  היוצרים את חוסר האיזון ההורמונלי שבעקבותיו נוצר האקנה:

  • תזונה
   אנחנו מה שאנחנו אוכלים – אין משפט יותר נכון מזה בהקשר של הורמונים. למעשה הורמונים קיימים גם בצמחים ובמזונות מהחי (בעיקר מוצרי חלב) ומשפיעים על האיזון ההורמונלי בגופנו. כאשר אנו מכניסים לגופנו את ההורמונים מן החי והצומח גופנו מנסה לאזן את ההורמונים הנכנסים על ידי יצירת עודף של הורמונים ולכן התוצאה עלולה להיות אקנה. בנוסף, חשוב להדגיש כי חלק מהטיפול בשחלות פוליציסטיות היא תזונה מאוזנת.
  • מחזור חודשי:
   המחזור החודשי מביא שלל תופעות שכולן קשורות להורמון האסטרוגן, הורמון המין הנשי. מלבד עלייה דרסטית בנוכחות ההורמון בגוף, ישנן תופעות נוספות כמו צבירת נוזלים ושינויים בתזונה ובשינה המשפיעים על התפרצותה של אקנה. בנוסף, בהקשר של אקנה הורמונלי מחזור לא סדיר עלול להעיד על תסמונת השחלות הפוליציסטיות, כאשר לרוב אחת ההשלכות הבולטות הינה הופעה והתפרצות של אקנה, ולכן יש קשר לא רק למחזור החודשי הרגיל אלא גם למצבים בריאותיים מיוחדים שמשפיעים על ההורמונים שלנו.
  • סטרואידים ותרופות מבוססות הורמונים:
   תרופות לטיפול בשלל מצבים גופניים החל מהפרעות גדילה ועד טיפול במחלות אוטואימוניות עושות שימוש בהורמונים או סטרואידים, שלהם השפעה הורמונלית עוצמתית אשר גורמת ליצירה מוגברת של סבום ולאקנה. 
  • לחץ וחרדה:
   אומרים שסטרס הוא מחלה של העידן המודרני וזה נכון כפליים כשמדובר באיזון הורמונלי. כאשר אנו נמצאים בחרדה או לחץ, הגוף מפריש רמות גבוהות של הורמונים – קורטיזול ואדרנלין שנועדו להתעמת עם מושאי החרדה. הורמונים אלו גורמים לעלייה ברמות הסוכר בדם, האצת תהליכים בגוף ובכללם גם ייצור עודף של סבום ובעקבות כך יצירת התפרצות אקנה.
  • הריון:
   לצד היותה התקופה היפה ביותר, הריון היא גם התקופה מלאת הורמונים שנועדו לתמוך בתהליכים השונים בגוף האישה ובראשם הזנה והגנה על העובר. הפצעונים עשויים להופיע בעיקר בשליש הראשון של ההריון שכן השינוי ההורמונלי המאסיבי ביותר מתרחש בחודשים אלו ולרוב במצב האידיאלי, ההתפרצות תירגע לאחר 3-4 החודשים הראשונים. 

  איך יודעים שזה באמת אקנה הורמונלי?

  ההורמונים משפיעים על תהליכים רבים בגופנו ולבודד אותם כסיבה העיקרית של האקנה הוא אתגר לא קטן. אקנה הורמונלי מתאפיין בעיקר באזור הופעת הפצעונים ולעיתים אף בגיל – מבוגרים שאינם בגיל ההתבגרות הסובלים מהתפרצות מאופיינת באזורים שיצוינו, סביר להניח כי הם סובלים מהתפרצות אקנה הורמונלי. על מנת לאבחן את סוג האקנה, ראשית יש לראות באיזה אזור מופיעים מרבית הפצעונים:

  • מצח – אינו קשור לאקנה הורמונלי והופעת פצעונים קשורה לרוב לשינויי תזונה ואף השפעות גנטיות.
  • אף ולחיים – אזור זה הוא האזור השומני ביותר בפנים ולכן אקנה הורמונלי מאופיין בהתפרצות צפופה באזור זה, ויתרה מכך מרבית הקומודונים ה"שחורים" מתרכזים באזור זה.
   אם אתם חווים גידול בקומודונים וצפיפות רבה של פצעונים באזור זה, זהו סימן אפשרי לאקנה הורמונלי.
  • אוזניים, צוואר וקו הפנים – לרוב מוצרי הטיפוח שלנו הם אלו שאחראים על התפרצויות באזור זה ולכן לאחר שימוש בקרמים או שמפו יש לוודא הסרה מוחלטת או לנקות ולייבש את האזורים הללו מקרמים שונים – לשיער ולפנים.

  אם כך התפרצויות במקומות הנוטים לעור שומני יותר וצפיפות גדולה של פצעונים וקומודונים הם הסממן העיקרי של אקנה הורמונלי. לאחר שאבחנו את הגורמים האפשריים ואת האיזורים השכיחים לאקנה הורמונלי, נעבור לדרכי הטיפול.

  כיצד מטפלים באקנה הורמונלי?

  אם אובחנתם עם אקנה הורמונלי – אקנה הנובע מחוסר איזון הורמונלי, כעת יש להתאים טיפול למצב ההתפרצות שלכם. ישנם טיפולים רבים, יעילים יותר ופחות, לאקנה הורמונלי. רוב הטיפולים מתמקדים בחוסר האיזון עצמו ובהשבת האיזון ההורמונלי אל גופנו במטרה להרגיע את ההתפרצות. חשוב לציין שלא משנה באיזו דרך טיפול בחרתם, את האבחון והתאמת הטיפול יש לבצע עם איש מקצוע מוסמך בלבד. הנה מקצת השיטות הקיימות לטיפול באקנה הורמונלי:

  • גלולות למניעת הריון
   אקנה הורמונלי נוצר בעקבות חוסר איזון והפרשה מוגברת של הורמונים ובראשם טסטוסטרון. ההורמונים בתורם שולחים לעור מסר (כפי שאתם זוכרים, ההורמונים הם מערכת התקשורת של הגוף) לייצר עוד סבום מה שגורם בסופו של דבר לחסימת נקבוביות זיהום ואקנה. לכן, האסטרוגן (ההורמון הנשי) המצוי בגלולות נגד הריון מאזן את ההורמון הגברי ומטפל כך באקנה. עם זאת, לשימוש בגלולות יש תופעות לוואי, כגון השמנה ושיעור יתר. כמו כן, אין לעשן בזמן השימוש בגלולות מחשש לקרישי דם וכמובן התכשיר אינו יעיל כאשר לא נעשה בו שימוש קבוע.
  • שינוי בתזונה
   כפי שציינו למעלה, מזונות רבים בימינו עמוסי הורמונים – חלב, בשר ואף מזון מן החי כמו פולי סויה שעשירים בהורמונים. מפגש עם ההורמונים בגופנו גורם לגוף לנסות לאזן בין ההורמונים מבחוץ להורמונים של הגוף והתוצאה לעיתים היא התפרצות אקנה. התשובה אם כך, טמונה בשינוי תזונתי שמעודד אותנו לוותר או להפחית באכילת מזונות המכילים רמת הורמונים גבוהה. השינוי בתזונה הוא לא קל אך אם הוא מתאפשר הוא מבורך. לרוב השמירה הקפדנית היא מעט בלתי אפשרית וברגע שהמשמעת מעט מתרופפת יש חשש להתפרצות מחודשת.
  • טיפול תרופתי
   רופאים רבים מציעים שני סוגי טיפולים לאקנה ובדרך כלל טיפולים אלו הם הקו האחרון ללוחמה בבעיה – אנטיביוטיקה, משחות או תרופות מרשם המכילות נגזרות חזקות מאוד של ויטמין A, כמו למשל רואקוטן.
   הטיפול האנטיביוטי תוקף את חיידקי האקנה וכמו כל אנטיביוטיקה מלווה בתופעות לוואי רבות ובנוסף עם הפסקת הטיפול, האקנה עלול לחזור.
   שימוש בתרופות המבוססות על ויטמין A, יוצר מעיין "הרעלה" בעודף ויטמין A שמתבטאת בייבוש העור והפחתת ייצור השומן בעור, המתבטאת בין היתר ביובש ניכר בעור בעקבות הפחתת ייצור הסבום בבלוטות החלב לצד האצה בהתחדשות וחלוקת תאי העור. תופעות הלוואי של טיפול זה הן רבות ועלולות להיות קשות, לפי עלון התרופות המפורסם – דיכאון, רגישות קיצונית לשמש, חולשה בשרירים וכמובן גם כאן ההקלה עלולה להיות זמנית בלבד. כמו כן, נשים בהריון או נשים הנמצאות בתהליך כניסה להריון, לרוב מנועות משימוש בתרופות אלו.
  • טיפולים טבעיים
   טיפולים המבוססים על צמחי מרפא טבעיים ושיטות טבעיות לתזונה ואיזון הורמונלי. טיפולים אלו חביבים במיוחד על נשים בהריון שמהן נמנעת האפשרות לטיפולים בתרופות ותכשירים והקפדה על תזונה מעט קשה בזמן ההריון. טיפולים טבעיים ונטורופתים לאקנה הורמונלי עשויים לכלול הורדת סטרס, למשל יוגה ותרגול נשימה, שינוי תזונתי כקו ראשון ולאחר מכן טיפול ממוקד וחיצוני בלבד בצמחי מרפא מרגיעים. הטיפול הטבעי יכול להרגיע במעט את האקנה ולהביא הקלה מסוימת, היעילות בעיקר טמונה בסוג התכשירים, תכולתם ובהתאמת תכנית הטיפול הנכונה.

  טיפול באקנה הורמונלי בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  בשיטת רבקה זיידה אנו מטפלים גם באקנה הורמונלי. השיטה אינה כוללת טיפולים פולשניים או טיפול תרופתי. לא תאמינו אבל השיטה אינה כוללת מגע אדם כלומר ללא לחיצות וניקוזים של הפצעים, דבר שמלבד להכאיב גם עלול להותיר צלקות. בתחילת התהליך תפגשו עם הצוות המטפל במעבדות רבקה זיידה בבני ברק, שם יאובחן מצב האקנה שלכם ותותאם לכם תוכנית טיפול אישית הלוקחת בחשבון מגוון פרמטרים הכוללים את מצב עורכם, בריאותכם ואף את שגרת יומכם. הטיפול משלב ביקורים חודשיים בקליניקה ועבודה עם מכשור חדשני, לצד טיפול ביתי מדוקדק בערכות צמחי מרפא אפקטיביים ואקטיביים, המותאמים אישית לעורו ומצבו של כל מטופל ומשתלבים בשגרת הטיפוח היום-יומית. לאחר מספר שבועות, ניתן לראות שיפור ניכר במרקם העור, מניעת התפרצויות עתידיות ואפילו טשטוש צלקות שנוצרו מהתפרצויות אקנה קודמות וכל זאת ללא כאב, ללא תופעות לוואי וללא סיכון להותרת צלחות וחטטים בעור.

   

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: