התפרצות אקנה בגב ובכתפיים
מה עושים ואיך מטפלים

אקנה היא לרוב הסימן הראשון לגיל הנעורים, ההורמונים הגועשים יוצרים שינויים בריכוז בבלוטת החלב המפרישות שומן בצורה מוגברת והעדר טיפול יוצר את המצב שאנו מכירים כפצעי בגרות, המעטרים את הפנים. אך לא רק הפנים סובלות מן האקנה, גם אזורים נוספים העשירים בבלוטות חלב כגון הגב והכתפיים הינם מוקד התפרצות אקנה ולא רק אצל בני נוער, אלא גם מבוגרים עלולים לסבול מאקנה בגב ובכתפיים. אז איך מטפלים ומה עושים ומה ממש לא? המשיכו לקרוא.

»

מה זה אקנה?

אקנה היא מחלת עור המתבטאת במצב רפואי מתמשך של פצעונים ועור מודלק. האקנה נקראת גם פצעי בגרות ולמרות שהיא מופיעה בגילאי ההתבגרות ביתר שאת בשל שינויים הורמונליים, למעשה האקנה תופיע אצל אנשים שונים במהלך החיים. אם כך, האקנה מתפרצת בעקבות שינויים הורמונליים (מכאן החצ'קונים המוכרים של המחזור ואף הריון), הורמונים בשם הורמונים אנדרוגנים, כרוכים בקשר עם בלוטות החלב ולנוזל שומני המופרש מבלוטות החלב הנקרא סבום, ומגיע אל עורנו דרך צינור המוביל לזקיק השיער בפנים. הסבום המופשר אמור להגן על עורנו ולהעניק לחות, אך כאשר יש תפקוד לקוי של בלוטות החלב מופרש יותר סבום וכשהוא מגיע אל הזקיק ולא מופרש כראוי, נוצרת סתימה בנקבוביות העור הגורמת לאקנה בדרגות חומרה שונות. תוכלו לקרוא עוד על טיפול באקנה בכתבה מורחבת בנושא.

הסיבות העיקריות להתפתחות אקנה בגב ובכתפיים

אקנה בגב ובכתפיים

מרבית הסובלים מאקנה מתלוננים על אקנה בפנים ומן הסתם כיוון שהוא חשוף יותר לעיניי הכל. אך לא פחות מתסכל מאקנה בפנים הוא אקנה בכתפיים ובגב, המופיע אצל 50% מהסובלים מאקנה. כמו האקנה בפנים, גם אקנה בגב ואקנה בכתפיים נוצרים בשל תפקוד לקוי של הפרשת סבום מבלוטות החלב וכיוון שהעור בכתפיים ובגב עשיר בבלוטות חלב, האקנה מתפרצת גם באזורים אלו. צפיפות בלוטות החלב נמוכה מבפנים, אך אקנה בגב ואקנה בכתפיים עלולה להגיע למצבי התפרצות חמורים לא פחות. גם אם האקנה בגב והאקנה בכתפיים מתפרצות מאותה סיבה ביולוגית הרי שיש לה כמה קטליזטורים (זרזים, גורמים מחריפים) זהים לאקנה בפנים, כגון תזונה לא נכונה, שינויים הורמונליים, עודף חלב וסטרס. אך לאקנה בגב ובכתפיים יש גם גורמים ספציפיים משלהם. כאשר האזור שומני או לא היגייני – למשל עודפי שומן בשל שמפו לא מתאים, או תכשירים שומניים לשיער, זיעה מרובה בקיץ וחוסר אוורור במהלך היום, יש סבירות גבוהה להופעת אקנה בגב ובכתפיים. יש דרכי מנע או הקלה רבות להתפרצות של אקנה בגב ובכתפיים ובכתבה הזאת נמנה כמה מהן.

  אצלנו, אקנה בגב זה לא סיפור.

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  כיצד מונעים אקנה בגב ובכתפיים

  1. שמירה על היגיינה

  מעבר לייצור מוגבר של סבום וחסימת הנקבובית בצורה פנימית, כאשר מדובר בהיגיינה לקויה הרי שאנו מעמיסים על הנקבובית זיהומים מבחוץ, או אף סותמים את יציאת הסבום ויוצרים התפרצות אקנה שעלולה להיות חמורה מאוד. לכן, היגיינה היא הטיפ הראשון שכל קוסמטיקאית ורופא יעניקו לכם, כאשר מדובר במניעת מצבי אקנה בגב ואקנה בכתפיים. הקפידו להתנגב טוב טוב אחרי מקלחת משאריות של מים, סבון, שמפו ו\או מרכך. בחרו בתכשירי גוף ושיער המותאמים לעורכם ולא יעוררו גירוי וסתימת נקבוביות. כמובן בימים חמים במיוחד הקפידו להתרחץ – בבוקר ובערב.

  2. תנו לעור לנשום

  אם אתם אוהבים ללבוש בגדים צמודים ויש לכם עור הנוטה לשומניות ופצעונים, צר לנו לבשר שמומלץ שתוותרו עליהם, כי הבגד הצמוד והזיעה מונעים מהעור לנשום ומהנקבוביות להפריש את הסבום כיאות. בגד צמוד עלול ליצור "כלא" להפרשה התקינה של הסבום ולמעשה ליצור כר פורה להיגיינה לקויה, אשר מביאה בתורה התפרצות אקנה בגב ובכתפיים. אז מה עושים? בקיץ הקפידו על בגדים קלילים ומאווררים, בדים נושמים ולא סינטטיים ואם אתם מעדיפים גזרה צמודה בחרו בבדים טבעיים המאפשרים זרימה טובה של אוויר אל העור שמתחת לבגד.

  3. הקפדה על ייבוש העור

  כולנו יודעים שזיעה מחמירה ואף יוצרת פצעונים, אך כשאנו מדברים על שמירה על עור יבש אנחנו לאו דווקא מתכוונים לכך. למעשה כל מגע של העור עם מים עלול להשאיר אזורים לחים, האוספים לכלוך וגורמים למשקע של הלכלוך בעור. הדוגמא הפשוטה היא חפיפת השיער – אם לאחר החפיפה לא ניגבנו כיאות את שאריות המים והשמפו, הלכלוך שירד מהשיער עם השמפו והמים, עלול ליצור מצב של חסימת נקבוביות, הסבום לא מופרש כיאות ונוצר פצעון או אפילו כמה פצעונים. לכן חשוב ביותר לאחר כל מקלחת לדאוג כי העור נקי ויבש ללא שאריות של סבון או מים.

  איך מטפלים באקנה בגב

  איך מטפלים באקנה בגב

  אם אתם סובלים מהתפרצות אקנה בגב או בכתפיים יש כמה דרכים לטפל במטרד:

  1. סבונים וקרמים

  כפי שציינו היגיינה ורחצה הם פעולת מנע לאקנה בגב ובכתפיים. אך מה קורה כשכבר מתרחשת התפרצות פעילה של אקנה? ישנם תכשירי מדף ותכשירים במרשם רופא שעשויים לעזור – סבונים שתפקידם לנקז את עודפי השומן ולסייע בצמצום הנקבוביות ובעיקר לשמור על העור נקי מזיהומים. מרבית הסבונים מותאמים לעור שומני ואינם לוקחים בחשבון מצבי אקנה בעור רגיל או אף יבש. וכמובן, בהתפרצות קשה הסבונים לא יעילים כלל. ישנם גם קרמים רבים המבטיחים מזור לפצעונים, תמצאו קרמים המכילים חומרים פעילים באחוזים שונים, קרמים עם אפקט אנטי דלקתי המונעים גם יצירת פטריות או חומצות המעודדות התחדשות בשכבת העור העליונה. כל הקרמים האלו טובים למניעת התפרצות, או לפצעון בודד ברמת חומרה קלה. אך בהתפרצות קשה הן הקרמים והן הסבונים אינם אפקטיביים ולעיתים אף מגרים את העור יותר.

  2. דיקור סיני

  בעשורים האחרונות, השיטות האלטרנטיביות תופסות תאוצה למגוון רחב של טיפולים החל מהקלה על כאבים וכלה גם בהתפרצות אקנה בגב ובכתפיים. ברפואה הסינית, אקנה מעידה על חוסר איזון בין חום ולחות בגוף. על פי הרפואה הסינית בגיל ההתבגרות קיימת אנרגיה עודפת של "יאנג", המגיעה אל הכליות והכבד וגורמת לגירעון באנרגיית ה"יין". עוד הרפואה הסינית טוענת כי בשל העובדה שבגברים ישנה יותר אנרגיית יאנג, אקנה נפוץ יותר אצל גברים. עודף היאנג מייצר עודף של חום וכך נוצרת האקנה בגוף. הדיקור הסיני מציע דיקור במחטים עדינות במספר ערוצי אנרגיה ספציפיים, האמורים לשחרר את החסימה האנרגטית ולסייע לשחרר את החום והלחות העודפים בגוף. השיטה טרם הוכחה באופן אמפירי כמסייעת להתפרצויות אקנה חריפות. הדיקור והטיפול עשויים להרגיע את המטופל ולסייע במצבי סטרס הקשורים לאקנה, אך חשוב לציין שכאשר יש התפרצות חמורה הדבר האחרון שנכון לעשות הוא לדקר את האזור המודלק.

  3. תרופות במרשם ותרופות אנטיביוטיות

  כאשר כלו כל הקיצים וכל הניסיונות לא הועילו רבים מהסובלים מאקנה פונים לרפואה הקונבנציונלית ולתרופות במרשם רופא. התרופות נספגות למחזור הדם ופועלות במספר דרכים כאשר יתרונם הוא יעילותם הגבוהה. החיסרון הגדול הוא תופעות הלוואי הקשות. למשל, עד היום נחקרת השפעת התרופה רואקוטן והקשר שלה לדיכאונות קשים בבני נוער. אך וודאי הוא שהיא גורמת לעליית השומנים בדם, כאב ראש, יובש וכאבי מפרקים. תרופות אנטיביוטיות מטפלות בחיידק הגורם לאקנה ומשלבות מנגנונים נוגדי דלקת אך גם כאן תופעות הלוואי הן פריחה בעור, רגישות מוגברת לשמש ושינוי בתפקודי הכבד. גם אם התרופות אפקטיביות לתקופה הרי שיש ליטול אותם באופן סדיר העלול לגרום לתופעות הלוואי הזכורות לעיל, לצאת ביתר שאת. לעיתים קרובות גם לאחר השימוש בתרופה יש הישנות של האקנה והבעיה לא נפתרת משורש.

  לטפל באקנה בגב בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  לעומת כל השיטות האלו, לשיטה שלנו יש את אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בישראל. רבקה זיידה, הידועה בכינוי "הקוסמת מבני ברק" היא לא רק קוסמת, היא התמודדה עם אקנה על עורה והקדישה את חייה על מנת לסייע לא רק לנוער אלא לכל הסובלים מאקנה. השיטה של רבקה זיידה לא פולשנית, לא כואבת, ללא תופעות לוואי ועם 92% הצלחה. יחד עם בעלה הביוכימאי רוני זיידה, רבקה פתחה את "מעבדות רבקה זיידה" ויחד הם מטפלים באקנה בכל דרגות החומרה, ללא מגע יד אדם במכשור חדשני ותכשירים בלעדיים שמבוססים על צמחי מרפא אפקטיביים, המותאמים אישית לעורו ומצבו של כל מטופל. התוצאה היא שיפור ניכר במרקם העור, מניעת התפרצויות עתידיות ואפילו טשטוש צלקות שנוצרו מאקנה בגב ואקנה בכתפיים.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: