ויטמין A לאקנה וצלקות
מעבדות רבקה זיידה

ויטמין A הוא ויטמין עוצמתי שמשולב בתכשירים שלנו במעבדות רבקה זיידה שמפתחות תכשירים יעודיים לטיפול באקנה. איך הוא מסייע בטיפול באקנה ובצלקות אקנה ומדוע לא מספיק לצרוך אותו דרך מזון וקפסולות? בכתבה הבאה.

»

ויטמין A חיוני לבריאות הגוף, לחיזוק מערכת החיסון והוא חשוב במיוחד לשמירה על העור. מריחת ויטמין A על הפנים מסייעת בשמירה על לחות העור, מאיצה את קצב ההתחדשות שלו, מבצעת פילינג עדין, מסייעת ליצירת גוון עור אחיד, מונעת את התחמצנות התאים ולכן יעילה גם כרכיב אנטי אייג'ינג ומסייעת בהגברת ייצור חלבונים ורטינול. בנוסף, ויטמין A לאקנה הוא אחד הרכיבים היעילים ביותר, והוא מסייע למיגור האקנה ושיקום העור, וזו הסיבה שהוא משולב בתכשירים הטבעיים שאנו מייצרים במעבדות רבקה זיידה כחלק מהשיטה הייחודית שפיתחנו לטיפול באקנה ובפוסט אקנה ללא מגע, כאב או תרופות. לויטמין A יש בסך הכל ארבע נגזרות: רטינול, רטינואידים, בטא-קרוטן ורטיניל פלמיטט. איך משפיע ויטמין A ונגזרותיו על אקנה ולמה חשוב לשלב אותו בתכשירים קוסמטיים ולא מספיק לצרוך אותו בבליעה או במזון? המשיכו לקרוא.

  יש פתרון לאקנה!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם:

  איך ויטמין A משפיע על אקנה

  ויטמין A ונגזרותיו העיקריות רטינול ורטינואידים הם מהאמצעים היעילים ביותר לטיפול באקנה בזכות העובדה שהם מפחיתים את ייצור השומן, מונעים דלקות ומסייעים בחידוש העור. אקנה וולגריס או בקיצור אקנה, הוא מצב עור שכיח בעיקר בגיל ההתבגרות אך לא רק. מתחת לפני העור שלנו, מצויות בלוטות החלב המייצרות חומר שומני בשם "סבום". לחומר הזה תפקיד חיוני משום שהוא מונע בריחת לחות של העור ומגן עליו מפני השמש, מזיקים ומזהמים שונים. הבעיה מתחילה כשהבלוטות יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר את הסבום ביתר שאת. השומן העודף ביחד עם תאי עור מתים, אבק ולכלוך סותמים את הנקבוביות וכך מתחיל התהליך האקנתי. כאן בדיוק נכנס ויטמין  ויטמין A לתמונה – יש לו השפעה מרפאה על אקנה בעיקר בתכשירים רפואיים וקוסמטים הכוללים ויטמין A נוזלי למריחה ושימוש חיצוני ובין היתר הוא:

  1.  מסייע בחידוש תאי העור – רטינול ורטינואידים מגבירים את קצב החלפת התאים בעור, מסיר מהר יותר תאי עור מתים ומאיץ יצירה של תאי עור חדשים.
  2. מסייע מאוד בהפחתת ייצור השומן – הסבום שבתוך בלוטות החלב. היתרון הגדול ברטינול ורטינואידים הוא שהם מצליחים לחדור לעומק העור ולהגיע לבלוטות החלב ולהשפיע על הפעילות שלהן באופן ישיר. 
  3.  ידוע כאנטי דלקתי – מפחית תגובה דלקתית של הגוף ומסייע בטיפול ומניעת התפרצות אקנה דלקתי. 

  היתרון הגדול שלהן הוא שהן מצליחות לחדור לעומק העור ומגיעות עד בלוטות החלב שנמצאות בשכבה האמצעית של העור – שכבת הדרמיס, וכך הן מצליחות לסייע בהשבת התפקוד התקין שלהן על מנת שיחזרו לייצר סבום באופן מאוזן. חשוב לציין ששימוש ברטינול ורטינואידים עשוי לייבש את העור ואפילו ליצור גירוי ולכן חשוב לשלב אותם עם תכשירים מאזנים בהתאמה אישית לפי סוג העור ומצבו. 

  איך ויטמין A משפיע על צלקות

  צלקות הן למעשה רקמת עור פגועה שלא החלימה כמו שצריך. צלקות אקנה יכולות להיות שטחיות –  בשכבת העור העליונה שכבת האפידרמיס, או עמוקות שמגיעות עד שכבת העור האמצעית – שכבת הדרמיס. מטבע הדברים, ככל שצלקת עמוקה יותר, כך קשה יותר לטפל בה.  ויטמין A מסייע בחידוש תאי העור ולכן מאיץ את תהליך הריפוי של פצע עמוק וצלקת. ויטמין A פועל ליצירת כדוריות אדומות הנושאות ברזל אל כל התאים בגוף ככה מסייע בריפוי הרקמה הפגועה. לנגזרות של ויטמין A – רטינול ורטינואידים, יש תפקיד חשוב וחיוני בטיפול בצלקות ופגמים אחרים בעור. בזכות העובדה שהמולקולות של הנגזרות קטנות ובעלות יכולת חדירה עד לעומק העור – שכבת הדרמיס, הן מסייעות גם בריפוי צלקות עמוקות ושיקום העור מבפנים. צלקות עשויות להיווצר כתוצאה מתהליך דלקתי שהורס תאי עור בריאים. גם כשעור סובל מדלקת פעילה, רטינואידים מפחיתים את התגובה הזו, ומסייעים במניעת התפתחות של צלקות חדשות.

  הנגזרות של ויטמין A הנמצאות בשימוש חיצוני, פועלות למעשה כמו פילינג אולם בעוד שהפילינג פועל מבחוץ על שכבת העור החיצונית, רטינול ורטינואידים, עושים את זה בעומק העור – שכבת העור האמצעית. ויטמין A מפחית מצבי דלקת שהורסים תאי עור בריאים. בנוסף, הוא מונע היווצרות דלקות חדשות. רטינול ורטינואידים משפרים את תפקוד העור בכל השכבות וכך מסייעים בשחזור רקמת עור פגועה, הפחתת צלקות וחטטים, בעיקר כאשר הם משולבים עם תכשירים או טכנולוגיות מתקדמות נוספות שמשלימות את הריפוי וחידוש העור. 

  ויטמין A במזון ותוספי מזון

  לתזונה בריאה ומאוזנת תפקיד חשוב בבריאות, אבל חשוב להבין שהיא לא יכולה לשמש תחליף לטיפול חיצוני באמצעות תכשירים המכילים רטינול ורטינואידים. הסיבה היא שויטמין A המגיע לגוף בבליעה, יופנה תמיד למערכות הגוף החיוניות (מערכת הדם ומערכת הראיה למשל) ובמרבית המקרים, הוא לא יופנה לטיפול בעור ולא ישמש תחליף לתכשירים לשימוש חיצוני המכילים נגזרות של ויטמין A הפועלות לשיקום העור. ככל שהתכשירים המיוצרים במעבדה יכילו מיצוי וריכוז גבוהים יותר של הרטינול והרטינואידים, כך ההשפעה שלהם על העור תהיה גבוהה יותר ללא קשר לתזונה היומיומית. 

  יחד עם זאת וללא קשר לאקנה חשוב להקפיד על אכילה בריאה ומאוזנת החשובה לבריאות הכוללת של הגוף וגם לבריאות העור. ככלל, ויטמין A חיוני ליצירת כדוריות דם אדומות, משפיע על הראייה ובמקרים קיצוניים חוסר בויטמין A אף עשוי לגרום לעיוורון. הוא חיוני לתפקוד מערכת הרבייה והשתן ומשפיע גם על מערכת הזיכרון ויכולות הלמידה. אלה הם חלק מהמאכלים הכוללים ויטמין A:

  • מזונות מהצומח – בחלק מהמזונות מן הצומח, נמצאת הנגזרת בטא-קרוטן שהופכת בגוף לויטמין A. בטא-קרוטן נמצא בריכוז גבוה בירקות ופירות כתומים כמו גזר, בטטה, דלעת, מנגו, פפאיה, אפרסק, מלון, וגם בחלק מהירקות הירוקים כמו כרוב, פטרוזיליה, ברוקולי, קייל ותרד. 
  • מזונות מן החי – כבד (עוף, בקר ודגים), דגים שומניים, מוצרי חלב מוצקים כמו גבינה ואפילו חלמון ביצה.

  ויטמין A בתכשירים קוסמטיים

  בזכות היתרונות המוכחים של שימוש בויטמין A לטיפול חיצוני, הנגזרות של ויטמין A נמצאות בשימוש נרחב בתכשירים קוסמטיים רבים.

  • רטינול – רטינול הוא הנגזרת החזקה ביותר של ויטמין A שניתן להשיג ללא מרשם רופא והוא שכיח מאוד בתעשיית הקוסמטיקה. מולקולת הרטינול מסוגלת לחדור לעומק העור ובאמצעות אנזימים הנמצאים על ומתחת לפני העור, היא הופכת באיטיות לחומצה רטינואית. מידת האפקטיביות של רטינול בתכשירים קוסמטיים נגזרת מיציבות המולקולה בתכשיר, הריכוז שלו והשילוב עם מוצרים נוספים.
  • רטינואידים – רטינואידים הוא שם כולל לנגזרות חזקות שהשכיחה מביניהן היא רטין A הניתנת רק במרשם רופא. זוהי הנגזרת החזקה ביותר בשימוש חיצוני ולכן נחשבת אפקטיבית אולם לצד זה, משום שהיא החזקה ביותר היא עשויה לעורר גירוי בעור, לגרום לאדמומיות, גירוד, פריחה, ואפילו פיגמנטציה.
  • בטא-קרוטן – נגזרת של ויטמין A הנמצאת בעיקר בפירות וירקות כתומים ומכונה גם פרו ויטמין A, אותה הגוף יודע להמיר לויטמין A. היתרון הגדול שלו הוא שבניגוד לויטמין A שעשוי להזיק לגוף בריכוזים גבוהים משום שהוא נאגר בדם, הנגזרת בטא-קרוטן נאגרת ברקמות השומן ואין לה שום השפעה שלילית בריכוזים גבוהים. הבטא-קרוטן פחות שכיח בתכשירי קוסמטיקה והדרך לצרוך אותו בשימוש חיצוני היא על ידי מסיכות ביתיות מפירות וירקות שיש בהם ריכוז גבוה שלו.
  • רטיניל פלמיטט – נגזרת של ויטמין A שהיא למעשה ורסיה יציבה במיוחד של רטינול, מה שהופך אותה לאפקטיבית במיוחד בשימוש בתכשירים קוסמטיים מתקדמים ואיכותיים. הוא מכיל את כל היתרונות של הרטינול, אך פחות מגרה את העור – דבר שהופך אותו למועדף לאנשים עם עור אקנתי ועור רגיש.

  ממה צריך להיזהר בזמן שימוש בויטמין A

  ריכוזים גבוהים של ויטמין A וחלק מהנגזרות שלו, אסורים בתקופת ההריון וההנקה משום שהם עשויים לגרום למומים בעובר. מכיוון שמחקרים עדיין לא הצליחו להגיע למסקנה חד משמעית בנוגע לריכוז שממנו מתחיל הסיכון, ההמלצה היא להפסיק שימוש בתכשירים או תרופות או תוספי תזונה הכוללים את הויטמין A ואת נגזרות ויטמין A כמה חודשים לפני הכניסה להריון. היוצא מן הכלל הוא נגזרת הבטא-קרוטן ולכן אין מניעה להמשיך ולאכול מאכלים המכילים את הנגזרת הזו. בנוסף, מכיוון שויטמין A והנגזרות השונות עושות מעין פילינג לעור, הוא הופך רגיש יותר וחשוב להקפיד על מקדם הגנה איכותי בכל עונות השנה, בכל שעות היום, המכיל לפחות SPF30. אצל בעלות ובעלי עור רגיש, עשוי השימוש בתכשירים הכוללים רטינואידים ורטינול לגרום לגירוי, אדמומיות ואפילו גירוד. בכל מקרה כזה, יש להפסיק את השימוש בתכשיר. 

  טיפול באקנה ופוסט אקנה בשיטה של רבקה זיידה

  שיטת הטיפול הייחודית של רבקה זיידה מבוססת על מדע במקום מגע והיא עזרה עד היום לכ-60,000 מטופלות ומטופלים להתגבר על בעיות עור שונות וביניהן אקנה, ולשקם את העור מחטטים, צלקות, כתמים, פיגמנטציה ופגעי עור שונים. כל מוצרי רבקה זיידה מיוצרים במעבדות רבקה זיידה מצמחי מרפא, חומצות, ויטמינים בנגזרות שונות, בטכנולוגיה המתקדמת ביותר, בריכוזים היציבים והאפקטיבים ביותר, וכולם קיבלו את אישור משרד הבריאות, ועומדים בתקנים המחמירים ביותר בעולם, כמו תקן GMP ו-ISO. הטיפול בשיטת רבקה זיידה מתחיל בתהליך אבחון יסודי בסיומו לכל מטופלת ומטופל נקבעת תכנית טיפולים אישית, ובהתאם לתוכנית יוחלט האם לשלב גם תכשירים הכוללים רטינול ורטיניל פלמיטט. השיטה של רבקה זיידה היא אחת השיטות היעילות והבטוחות ביותר עם למעלה מ-92% הצלחה, והיא מטפלת ביעילות בכל סוגי האקנה ובשיקום העור מחטטים, צלקות, פיגמנטציה והיפרפיגמנטציה.

  *האמור אינו מחליף ייעוץ רפואי ובכל מקרה של הריון, טיפולי הפריה והנקה, יש להיוועץ בגורם מוסמך לפני תחילת טיפול בוויטמין A ונגזרותיו.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: