חטטים
מילון המונחים

חטטים הם בעיית עור, המופיעה בעיקר בעור הפנים, והמאפיין הבולט שלה הוא מראה "מחורר" של העור. המראה של החטטים עשוי להחריף עם הזמן, ורבים טועים לחשוב בגלל שמדובר בסוג של צלקת, שאין דרך להעלים אותם. אלא שהתפתחות הטכנולוגיה ותחום הקוסמטיקה הרפואית הביאו בשורה גם בטיפול בחטטים וטיפול מותאם אישית יכול לרפא את העור ולשפר משמעותית את המראה שלו. איך? המשיכו לקרוא.

»

החטטים בפנים שייכים לקבוצה האטרופית והם נקראים גם צלקות "דוקרן קרח" בגלל המראה הייחודי שלהם שנראה כמו דקירות בעור. החטטים הם למעשה צלקות בעלות שקע נקודתי והן נפוצות בעיקר בצלקות אקנה, אם כי הן יכולות להופיע גם במקרים אחרים שאינם אקנה. 

מה הם חטטים

חטטים הם סוג של צלקות הנוצרות בפנים בדרך כלל כתוצאה מהתפרצות קשה של אקנה, ציסטות ותפיחות מוגלתיות שחדרו לעומק נקבוביות העור. החדירה אל עומק העור, היא שיוצרת את המראה דמוי מכתש שמאפיין את הצלקת שנוצרת על גבי העור ונראית לעין.

לא כל אקנה או ציסטות הופכות לחטטים והסיבה העיקרית להופעתם של החטטים היא תהליך החלמה לא תקין. תהליך החלמה לא תקין מתרחש אם נוגעים בפנים בידיים לא נקיות, אם מנסים לטפל באופן עצמי בפצעונים (למשל אם מנסים לפוצץ) בתקווה למראה משופר, אם מגרדים את הפנים כשהם במצב אקנתי ורגיש, אם הולכים לטיפול אצל קוסמטיקאית או גורם אחר שאינם מקצועיים מספיק, או אם התהליך הדלקתי לא טופל כראוי במועד ההתפרצות. כל אלה מובילים לפגיעה החודרת אל עומק העור בשלוש שכבות העור: שכבת השומן התת עורי, שכבת הדרמיס והאפידרמיס. 

חטטים בפנים הם בעיה אסתטית ומתסכלת שעשויה להחריף עם הזמן ולא ניתן להסתיר אותה באמצעות איפור שלפעמים רק מחריף את הבעיה.   

  אצלנו, צלקות אקנה זה לא סיפור.

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  כיצד חטטים נראים על עור הפנים

  המאפיין הבולט של החטטים הוא המראה "המחורר" של העור. ה"חורים" האלו הם סוג של צלקות המכונות גם "צלקות דוקרן קרח" בגלל המראה הייחודי והלא אסתטי שנראה כמו דקירות.
  החטטים יכולים להופיע באזור אחד בפנים, או באזור הלחיים והסנטר, או כמעט על כל הפנים. אחד הקשיים העיקריים בהתמודדות יומיומית עם חטטים, הוא הקושי להסתיר אותם באמצעות איפור, משום שהאיפור "שוקע" פנימה אל תוך החטטים ועשוי רק להחריף את הבעיה.

  כיצד נמנעים מחטטים

  חטטים בפנים הם הביטוי החיצוני של החלמה לא תקינה של העור מאקנה. כדי להגן על האור מפני היווצרות חטטים בעור הפנים, יש להימנע מכל סוג טיפול העשוי להכניס את העור למצב של טראומה. לכן, חשוב להימנע מפעולות שעשויות להוביל להיווצרות חטטים ובמקביל מומלץ לנקוט בפעולות אחרות המונעות היווצרות של אותם חטטים. 

  מה לא לעשות

  • לא לגעת בעור בידיים לא נקיות. עור הפנים שלנו רגיש יותר מאשר העור באזורים אחרים בגוף. הידיים שלנו באות במגע עם כל מה שסביבנו ולכן בכל רגע נתון יש עליהן אלפי חיידקים שונים. עור אקנתי הוא עור מודלק ורגיש ולכן מגע עם חיידקים מסוימים עשוי להוביל להתפרצות אקנה או להחריף מצב אקנתי קיים. 
  • לא לנסות להעלים פצעונים באופן עצמאי. התופעה המוכרת בשם "פיצוץ חצ'קונים" עשויה להוביל בדיוק למצב ההפוך: חשיפת האזור הפצוע לחדירת חיידקים, החרפת המצב הדלקתי שעשוי להוביל לצלקות וחטטים. 
  • לא למרוח על העור מוצרים שאינם מתאימים. מוצרים רבים מציעים לייבש את הפצעונים אלא שללא אבחנה מקצועית של העור והתאמת מוצרים באופן אישי, מוצרים שאינם מתאימים לעור עשויים להוביל לתוצאה ההפוכה – החרפת המצב האקנתי והיווצרות חטטים בעור הפנים.

  מה כן לעשות

  • להימנע מלגעת בעור הפנים עם הידיים ולהקפיד על שטיפת ידיים לפני כל נגיעה בעור הפנים. 
  • לקבל אבחון מקצועי של מצב העור ולאפיין את סוג האקנה והגורמים להיווצרותו. 
  • להתייעץ עם אנשי ונשות מקצוע עם התמחות וניסיון באקנה לפני רכישת מוצרים לטיפול באקנה וטיפול וטיפוח עור הפנים. 

  אתגרים בטיפול בחטטים

  חטטים בעור הם סוג של צלקת והמופיעה כתוצאה משינוי פיזי עמוק שנוצר בשלוש שכבות של עור. כאשר נוצרים פצעים וצלקות עמוקות בשכבות העור, משתנה מרקם העור והרקמות באזור זה נפגעות. ככל שחלף זמן רב יותר מהמועד שבו נוצרו החטטים, כך קשה יותר לשקם חזרה את רקמת העור הפגועה שהמרקם שלה הצטלק והתקשה. לכן, מומלץ לכל הסובלים מאקנה, לטפל בו באופן מקצועי ולא להמתין עד להחרפה בין היתר, כדי למנוע מראש את היווצרות החטטים בעור הפנים ואם נוצרו כבר החטטים, לטפל בהם לפני שהרקמה נפגעת באופן בלתי הפיך ולפני שהחטטים מתקשים ומתייצבים.  

  אמנם התפתחות הטכנולוגיה והקוסמטיקה הרפואית יצרה דור חדש של טיפולים לצלקות ורקמות פגועות, טיפולים המבוססים על הסרת הרקמה הפגועה והיווצרות שכבת עור חדשה ובריאה יותר,  אבל חשוב לדעת שגם היום, על אף ההתפתחות הטכנולוגית, במרבית המקרים התוצאה לא תהיה 100% עור חדש ונטול חטטים. אולם באמצעות הטיפול הנכון, מרקם העור בהחלט ישתפר משמעותית והעור יראה בריא יותר ומשוקם.

  טיפול בחטטים

  חברות קוסמטיקה רבות מציעות מגוון רחב של טיפולים לטיפול בצלקות אקנה וחטטים בעור. חלקם נחשבים אפקטיבים יותר וחלקם פחות. אלה הם חלק מהטיפולים המוצעים כיום:

  • משחות שונות – הבסיס בטיפול במשחות הוא ייבוש האקנה הפעילה והחדרת חומרים לעור. מגוון המשחות הקיים כיום בשוק הוא רחב מאוד ולא כדאי להשתמש במוצר מסוים ללא ליווי מקצועי. בנוסף, חשוב להימנע מייבוש יתר או החדרת רכיבים שאינם מתאימים לעור. 
  • טיפולי לייזר – ישנם שני סוגי טיפולי לייזר: טיפול מקטעי משייף וטיפול מקטעי לא משייף. טיפול לייזר מקטעי משייף דומה לטיפולי פילינג משום שבאמצעות קרן לייזר מוסרות שכבות עור דקות. הטיפול נחשב טיפול פולשני ולכן יכול להיעשות רק על ידי רופא. ההחלמה לוקחת כשבועיים במהלכן העור עשוי להיות אדום ורגיש. הסיכונים השכיחים בסוג זה של טיפול הם כוויות והיווצרות פיגמנטציה באזור. טיפול מקטעי לא משייף הוא טיפול עדין יותר. קרן הלייזר יוצרת נקבים מיקרוסקופים בשכבת הדרמיס ובכך מעודדת ריפוי טבעי של העור והתחדשות התאים. יצירת סיבי הקולגן שנוצרים, מסייעים במיצוק והרמת אזור הצלקת השקועה. גם טיפול זה עשוי ליצור כוויות ובמרבית המקרים הוא לא מספיק כדי להעלים את החטטים.
  • טיפולי פילינג – פילינג הוא קילוף העור והוא מגיע במגוון רחב של צורות: מפילינג עדין שכל קוסמטיקאית יכולה לבצע עד פילינג כימי עמוק המבוצע על ידי רופאים בהרדמה מלאה. 

  טיפול בחטטים בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  מרבית הטיפולים המוצעים כיום בשוק מתרכזים רק בשכבת האפידרמיס ולכן פחות יעילים במקרה של חטטים וצלקות עמוקות. שיטת רבקה זיידה משלבת טכנולוגיות מתקדמות לצד תכשירים מתקדמים המבוססים על צמחי מרפא וחומרים פעילים המסייעים לטשטוש חטטים ושיפור מרקם העור מהשכבה העמוקה ביותר – שכבת הדרמיס. 

  שיטת רבקה זיידה עושה שימוש במכשור חדשני מהטובים בעולם בטכנולוגיה ייחודית ומתקדמת. הטכנולוגיה הזו מאפשרת לטפל בצלקות וחטטים באמצעות פציעה מבוקרת של העור ועידוד מסיבי של חידוש תאי עור. שיטת רבקה זיידה היא מהבודדות שמטפלות בצלקות ובחטטים בעומק העור – שכבת הדרמיס. 

  יתרון נוסף של השיטה הוא שהיא כמעט ואינה כואבת. הטכנולוגיה מאפשרת ל-20 מחטים להרגיש כמו דקירה של סיכה (רמת כאב 1/10) וההחלמה והשיקום מהירים מאוד. 

  ביום הטיפול,  עשויה להופיעה אדמומיות שנעלמת באותו היום. לאחר מספר ימים מופיעים גלדים בצורה של נקודות, וגם הם נעלמים תוך ימים בודדים ולמעשה העור מתחיל להתקלף קלות. 

  הטיפול הוא אחד הטיפולים האפקטיבים בעולם לטיפול בחטטים וצלקות והוא סייע לעשרות אלפי ישראלים ליהנות מעור משוקם ובריא. 

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לצלקות אקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: