למה לא לפוצץ חצ'קונים בפנים ובכלל
כתבת חובה לסובלים מאקנה

לפוצץ חצ'קונים ופיצוץ חצקון גם אם הוא קטן, יכול להוביל לתוצאות מאוד לא רצויות כמו צלקות, התפרצויות נוספות והידבקות של אזורים נוספים. במאמר הזה נסקור את הסיבות למה כדאי להימנע מפיצוץ חצ'קונים, איך להפסיק לפוצץ חצ'קונים ולהכיר טיפולים אפקטיביים ובריאים יותר.

»

חצ'קונים על הלחיים, חצ'קונים באף ואפילו חצ'קון בשפתיים – אין ספק שחצ'קונים בפנים הם אחת התופעות המציקות. כשאנחנו מתעוררים בבוקר ורואים חצ'קון חדש שפשוט "קפץ" לנו על הפנים, האינסטינקט הראשון הוא לפוצץ אותו. אבל רגע, לפני שאתם מתחילים לחשוב איך לפוצץ חצ'קונים ואיך לפוצץ חצקון פנימי, עצרו וחשבו שוב.

כיצד נוצרים חצ'קונים ומה זה סבום?

אז איך בעצם נוצרים אותם חצ'קונים שהשם המקצועי שלהם הוא אקנה וולגריס או פצעי בגרות? למרות שלפעמים נדמה שהם נוצרים בין לילה, הם לא פשוט 'קופצים' על הפנים. התהליך מתחיל בבלוטות החלב שנמצאות על פני העור ומייצרות חומר שומני בשם "סבום". לסבום יש תפקיד חשוב בהזנת העור ושמירה עליו אבל כאשר בלוטות החלב יוצאות מאיזון, הן מייצרות את הסבום בכמות גדולה מדי וכששומן ותאים מתים מצטברים, הם יכולים לגרום לנקבוביות להיסתם וליצור חצ'קון. הבעיה עשויה להחריף ולהפוך לדלקתית כאשר סביבת העור נהיית מאוד שומנית. על פני העור שלנו נמצאים חיידקי אקנה P שמשגשגים בסביבה שומנית ולכן הם עשויים להתחיל להיות פעילים ולהפוך את האקנה לחריפה יותר, מפושטת ודלקתית. זה עונה על השאלה האם מותר לפוצץ חצקונים ולמה חשוב להימנע מזה – כי השומן שיוצא לעור, יכול להחריף את מצבו ולהפוך אותו לשומני יותר. כשאתם רואים חצ'קון, זה למעשה התוצאה של 'תנאי סערה מושלמים' של שומן, תאים מתים ולפעמים גם חיידקים.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  למה לא לפוצץ חצ'קון

  יש כמה סיבות שבגללן כדאי מאוד שלא להתפתות לפעולת פיצוץ חצקון, גם כשנדמה שהחצ'קון כבר לגמרי בחוץ או שהוא נמצא באזור בפנים שגם ככה לא רואים. פעולת פיצוץ הח'צקונים עשויה להוביל להחרפת מצב הפצעון עצמו, מצב הפנים בכלל ולהוביל גם לצלקות, סימנים וכתמים שישארו על העור הרבה אחרי שהחצ'קון יעלם. 

  החמרת מצב הפצעון

  פיצוץ חצ'קונים נעשה לעיתים כשאנחנו מרגישים שאנחנו רוצים להיפטר מהם מיד, אבל האמת היא שזאת יכולה להיות פעולה שרק תחריף את המצב. כשאנחנו מפוצצים חצ'קון, אנחנו יוצרים פצע קטן בעור שיכול להיות פתח לכניסת חיידקים ולכלוך. גם זיעה, אשר מכילה מינרלים ומלח, יכולה להגיע לפצע, לחדור לפתח הפעור ולגרום לדלקת וזיהום. בנוסף, פיצוץ חצ'קונים יכול להפוך את האזור שמסביב לפצע אדום ומגורה, מה שרק יאריך את משך ההחלמה שלו. פעולת פיצוץ החצקונים לא רק מגרה את התפרצות האקנה, אלה יכולה גם להוביל לצלקות וכתמים על העור. כמו כן, כשאנחנו נוגעים בפנים אחרי פיצוץ, אנחנו מעבירים חיידקים מהידיים לפנים, מה שרק מחמיר את המצב. ואם זה לא מספיק, כל פעולה של פיצוץ חצ'קונים יכולה לגרום לפצעים להתפשט ולהפוך לבעיה רחבה יותר. לכן, כל פעם שאתם רואים חצ'קון ונלחמים עם הפיתוי לפוצץ אותו, חשבו על הסיכונים והתוצאות הלא רצויות שזה יכול לגרום. 

  צילוק של העור

  פיצוץ חצ'קונים אינה רק פעולה מזיקה לעור בטווח הקצר, אלא יכולה גם להשאיר אחריה סימנים וצלקות שיכולות להיות בלתי הפיכות. כאשר אנחנו מפוצצים חצ'קון, אנו פוגעים בשכבות העור: השכבה העליונה שכבת הדרמיס והשכבה הפנימית יותר שכבת האפידרמיס. כשנוצר בגוף פצע פתוח הגוף מזהה אותו כמקור סכנה לחדירה של חיידקים ומזהמים ולכן פועל כדי לסגור אותו כמה שיותר מהר. הגוף מעודד יצירה מהירה של כמויות קולגן ותאי עור במטרה לסגור אותו. הבעיה היא שהקולגן החדש שנוצר במהרה לעיתים קרובות אינו נבנה כמו הקולגן הטבעי בעור, מה שגורם לאותו אזור להראות שונה מהעור שלצידו. הצלקת יכולה להיות גבוהה יותר, קשה יותר או בגוון שונה מאשר העור שמסביב לה, ולכן היא בולטת. בנוסף, ככל שהפצע גדול יותר וחודר לעומק שכבות העור, כך הסיכוי לצלקת משמעותית הולך ועולה. בנוסף, כאשר אנו מפוצצים חצ'קון, יש סיכון לפזר את החיידקים והדלקת לאזורים סמוכים, מה שיוצר סביבה מושלמת להתפתחות צלקות חדשות. בנוסף לצלקות עשויים להיווצר שינויים בגוון העור כתוצאה מייצור הפיגמנט מלנין מה שיוביל לכתמים ופיגמנטציה. 

  היווצרות פצעונים נוספים

  פיצוץ ח'צקונים הוא הרבה יותר מפעולה מזיקה לעור באופן מיידי, משום שזו פעולה שיכולה להשפיע על העור גם לטווח הרחוק ולהחריף את מצב האקנה. כשאנחנו מפוצצים חצ'קון, הסבום – אותו חומר שומני ובמקרים מסוימים גם החיידקים והדלקת שבפצעון, ניתזים על העור סביב החצ'קון ומתפזרים. המוגלה והלכלוך בפצע הפתוח יכולים להתפזר ולהתפשט לאזורים סמוכים, לסתום את הנקבוביות בעור, להגביר את הסביבה השומנית של העור או לגרום לחדירה של חיידקים ובכך ליצור פצעים חדשים או להחמיר את התפרצות האקנה. זה כמו לשפוך דלק על אש קטנה: העור כבר מגורה וזה רק מחמיר את המצב ויוצר סביבה שבה חיידקים יכולים להתרבות בקלות רבה יותר. בפעולת פיצוץ החצ'קונים אתם לא רק מזיקים לעור בטווח הקצר, אלא גם מסכנים את בריאות העור שלכם בטווח הארוך ומאריכים את משך ההחלמה.

  טיפול בחצ'קונים ופצעונים בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  במקום לפוצץ חצ'קונים, בואו נפוצץ סטיגמות: יש דרך טבעית ובטוחה לטפל באקנה ולשקם את העור. השיטה של רבקה זיידה מבוססת על מדע במקום מגע עם למעלה מ-92% הצלחה ועשרות אלפי מטופלות ומטופלים. הטיפול של רבקה זיידה מתחיל באבחון אישי ולכל מטופלת ומטופל נקבעת תכנית טיפול אישית הכוללת יצירת שגרת טיפול יומיומית על בסיס תכשירים המיוצרים במעבדות רבקה זיידה באישור משרד הבריאות מצמחי מרפא, ויטמינים, חומצות פעילות ותמציות איכותיות. במידת הצורך, משולבת בטיפול טכנולוגיה ייחודית – מכשיר פוטותרפי היחידי בארץ עם חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד חשוב אחר בטיפול באקנה, מניעת הישנותו, ריפוי ושיקום העור. הטיפול הוא טיפול חיצוני, ללא מגע, ללא כאב וללא תופעות לוואי.

  תרצו להצטרף לסיפורי הצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: