מהו קולגן
ואיך הוא משפיע על צלקות ופוסט אקנה

סובלים מצלקות אקנה? הכירו את הקולגן. קולגן הוא אחד החלבונים החשובים ביותר בעור והוא מהווה כ-80% ממשקל הדרמיס. הקולגן מקנה לעור את חוזקו וגמישותו והוא הוכח כחיוני במיוחד לתהליך התיקון של העור במצבים של כוויות, חתכים וכמובן גם במהלך ולאחר דלקת האקנה. הקולגן לא רק יכול למנוע הופעה של חטטים וצלקות ולסייע בשיקום מהיר וטוב יותר של העור, אלא יש לו גם יכולת של ממש לתקן פגמים קיימים, חטטים וצלקות אקנה בעור. איך בדיוק קולגן משפיע על העור, איך אפשר לעודד את ייצורו מבפנים והאם גם שימוש חיצוני אפקטיבי? כל מה שצריך לדעת על קולגן וצלקות אקנה, בכתבה הבאה.

»

קולגן בגוף הוא לא רק הסוד לעור בריא וחלק מקמטים. קולגן לפנים הוא גם רכיב חשוב בטיפול באקנה ובתופעות פוסט אקנה, כמו צלקות אקנה, חטטים וכתמים אדומים. עור אקנתי הוא עור שסובל מדלקת. אותה דלקת, פוגעת והורסת תאי עור בריאים, והקולגן פועל כסוג של 'צוות תיקון' שמגיע לאזור ועוזר לו בתהליך הריפוי וההתחדשות. המשמעות היא שלקולגן יש תפקיד מפתח במניעת צלקות ושיקום ותיקון נזקי אקנה ופוסט אקנה. לכן, כל מי שמחפשים דרכים לטפל בסימני פוסט אקנה או להפחית את הצלקות, חייבים לשים דגש על דרכים לעודד ייצור קולגן בעור שלנו. הקולגן נמצא וזמין בתצורות רבות ושונות: מאכלים שונים, תוספי תזונה, תכשירים לשימוש חיצוני המכילים קולגן וחומצה היאלורונית, אבקת קולגן, וטיפולים המעודדים את הגוף לייצר קולגן בעצמו. חלק מהדרכים באמת אפקטיביות, וחלק הרבה פחות. איך תדעו? המשיכו לקרוא. 

  אצלנו, צלקות אקנה זה לא סיפור.

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  איך קולגן משפיע על העור ולמה זה לא מפתיע שכולם מדברים עליו?

  תוסף קולגן, קולגן פפטיד או קולגן טבעי לפנים: לא סתם הפך הקולגן לאחד הרכיבים ה"נוצצים" בכל פינה בעולם הטיפוח. אז… מה זה קולגן? הקולגן הוא חלבון משמעותי וחיוני שנמצא כמעט בכל חלק של הגוף, ברקמות רכות, בעצמות וכמובן שגם בעור. כשמדובר בעור הפנים, ריכוז הקולגן הוא אחד הגבוהים, וזה ממש לא מקרי. הקולגן פועל כמו דבק שמחזיק את העור יציב, מוצק ומלא חיים. במילים פשוטות, סיבי הקולגן הם הסיבה שעור הפנים נראה חלק, אחיד רך ובריא. כשאנחנו צעירים, העור שלנו רווי בקולגן. אבל ככל שאנחנו מתבגרים, כמות הקולגן בעור מתחיל לרדת, וזה משפיע גם על קצב החלמת העור וכן, גם על קצב ההזדקנות שלו. אבל זה לא רק עניין של גיל. גם בנוגע לאקנה, צלקות, חטטים, פיגמנטציה והיפרפיגמנטציה הקולגן משחק תפקיד משמעותי. כשיש פצע, חטט, כתם וכמובן דלקת, הקולגן משמש כחומר משקם שמגיע לאזור ועוזר לו להתחדש. בכך, הוא מפחית את הסיכון לצלקות ולנזקים נוספים. לכן, בכל הנוגע לטיפוח העור, חשוב לזכור שתפקיד הקולגן הוא לא רק קוסמטי, אלא שיקומי. 

  כיצד נוצרות צלקות פוסט אקנה ומדוע זה מצב שכיח

  צלקות אקנה הן תוצאה של תהליך ריפוי מזורז שגרם לייצור יתר או חוסר של קולגן בעור. פצעים, פצעונים, פצעים שפוצצו (פיצוץ חצ'קונים) ודלקת בעור מאותתים לגוף שיש כאן תהליך שדורש ריפוי מיידי והעור מתחיל לעבוד וליצור רקמות חדשות באופן מואץ. אמנם אין לייצור יתר של קולגן תופעות לוואי, אבל כמו כל תהליך שקורה מהר, הכמויות שנוצרות לא תמיד מדויקות ובין היתר התוצאה יכולה להיות ייצור יתר או חסר של קולגן. כשיש יתר קולגן, הצלקת יכולה להיות גבוהה ובולטת, וכשיש חוסר, הצלקת יכולה להיות שקועה ומעוקמת. הקולגן הוא אבן הבניין העיקרי של העור, והוא חשוב לשמירה על מרקם העור ותהליך הריפוי. כאשר יש פגיעה בעור כמו פצע אקנה, הגוף משיב בייצור קולגן באזור כדי לתקן את הנזק. אך לעיתים, התגובה הזו אינה מדודה באופן מדויק, מה שיוצר יתר או חוסר בקולגן. כל אחד מהמצבים האלה יכול להשאיר סימן ויזואלי שאמנם איננו מסוכן אבל בהחלט משפיע על התחושה שלנו ועשוי להשפיע גם על הביטחון העצמי, בעיקר בגילאים רגישים כמו גיל ההתבגרות. לכן, הבנה נכונה של כיצד הקולגן פועל בעור וגם שימוש קבוע בקולגן מומלץ, קולגן עם חומצה היאלורונית ופפטידים של קולגן, יעזור לנו לבחור טיפולים יעילים יותר לאקנה ולצלקות שהיא יכולה להשאיר אחריה.

  מקורות קולגן נפוצים ואיך הם משפיעים על העור

  הקולגן נמצא בתצורות שונות בכל מיני מקורות ולעיתים גם בתוספת רכיבים נוספים כמו למשל קולגן עם חומצה היאלורונית, קולגן פפטידים ועוד. בואו נכיר מקורות שונים לקולגן ונבין איזה מקור קולגן הכי מומלץ לעור הפנים. 

  • מזון – ישנם מאכלים עם קולגן שנמצא במזונות בשרים לרבות עוף ודגים. במזונות צמחיים כמו פטל, כמון ואגוזים, יש חומצות אמינו שמסייעות בייצור קולגן. יחד עם זאת חשוב לציין שקולגן שמגיע באמצעות תזונה, מנותב על ידי הגוף לאיברים החיוניים כמו העצמות ולכן כמעט שלא משפיע על עור הפנים. 
  • תוספי תזונה – ניתן לצרוך קולגן כתוסף תזונה בקפסולות, אבקת קולגן, משקאות קולגן ואפילו ג'לי. לתוסף קולגן איכותי יש יתרונות רבים, אולם בדומה לקולגן שמגיע מהמזון, גם בתוסף, הוא ינותב למפרקים, לעצמות, לסחוס ולא לעור הפנים. 
  • שתיית מים ושינה איכותית – לגוף יכולת ייצור קולגן גבוהה ומנגנוני הייצור פועלים במיטבם כשהגוף מקבל מספיק מים ושינה מספקת. 
  • קוסמטיקה וטיפוח – מוצרי קוסמטיקה וטיפוח רבים מכילים קולגן, פפטידים של קולגן או נגזרות שלו. על מנת שהתכשירים יהיו באמת אפקטיבים חשוב לבחור בתכשירים איכותיים, בעלי ריכוז משמעותי של קולגן ויכולת חדירה אמיתית לעור. 
  • טיפולים רפואיים כירורגים – הזרקות קולגן או קולגן עם חומצה היאלורונית. כמו כל טיפול כירורגי פולשני, עשויות להיות להזרקות תופעות לוואי, רובן תופעות מקומיות החולפות מעצמן כמו אדמומיות ושטפי דם. במקרים מאוד נדירים עשויות להתפתח תגובות חריפות יותר כמו תגובות אלרגיות לאחד הרכיבים. הזרקות יכולות להיעשות רק על ידי רופאים ורופאות שהוסמכו לכך. 

  טיפול בצלקות בשיטת רבקה זיידה: חידוש העור בטיפול משולב טכנולוגיות ומדע

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  הטיפול בצלקות אקנה ופוסט אקנה בשיטת רבקה זיידה הוא טיפול הוליסטי יחיד מסוגו בארץ. הטיפול הוא טיפול טבעי המבוסס על מדע במקום מגע בטכנולוגיה המתקדמת בעולם. הטיפול בשיטת רבקה זיידה מותאם אישית וכולל תכשירים המיוצרים במעבדות רבקה זיידה, תכשירים איכותיים המכילים קולגן בריכוז גבוה ובעל יכולת ספיגה ברקמות העור. לצד התכשירים, נעשה שימוש במכשור ייחודי מבוסס טכנולוגיה פוטותרפית ייחודית מסוגה והיחידה בארץ בעלת חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד חשוב אחר בטיפול ושיקום העור. חלק מגלי האור הם כאלה שמעודדים את העור להגביר בעצמו את ייצור הקולגן בעוד שגלי עור אחרים, מסייעים לשיקום העור, ההחלמה שלו ויצירת גוון אחיד יותר. תכנית הטיפול מותאמת לכל מטופלת ומטופל באופן אישי ולאחר אבחון של סוג העור. כל התכשירים מיוצרים במעבדות רבקה זיידה כאן בישראל וקיבלו אתה אישור משרד הבריאות. הטיפול כולל גם ליווי מלא של הצוות שלנו במטרה לטפל ולהעלים סימני אקנה ופוסט שנשארו על העור, כתמים, חטטים ואפילו צלקות עמוקות. 

  תרצו להצטרף לסיפורי הצלחה?
  התחילו בבדיקת התאמה לטיפול

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: