נטילת רואקוטן בקיץ
למה אסור להיות בשמש עם רואקוטן

אם אתם סובלים תקופה ארוכה מאקנה ולא הצלחתם לטפל בה עד היום, ייתכן שתשקלו בשלב כזה או אחר טיפול אגרסיבי באמצעות תרופה המוכרת בשם המסחרי "רואקוטן". כמו כל טיפול תרופתי, לרואקוטן יש יתרונות אך יש גם חסרונות ואפילו סיכונים אפשריים בזמן נטילת רואקוטן בקיץ כאשר השמש חזקה כל כך. למה אסור להיות בשמש עם רואקוטן ואיזה טיפולים נוספים, אגרסיבים פחות ללא הסכנות מהשמש תוכלו למצוא? המשיכו לקרוא.

»

אין לראות בכתוב לעיל אבחנה רפואית או תחליף לאבחון רפואי. רואקוטן (איזוטרטינואין) היא תרופה המאושרת לשימוש רק על ידי רופא מוסמך למחלות עור ומין ואין ליטול אותה ללא ייעוץ מתאים ומקיף.

מה השמש עושה לנו לעור?

ישראל היא מדינה חמה יחסית שבה השמש זורחת לפחות שמונה חודשים בשנה ובחודשי הקיץ השמש חזקה במיוחד. לאור השמש יש תפקידים חשובים רבים והשמש היא מקור האור, החום ואפילו החיים. השמש חיונית גם ליצירת ויטמין D בגופנו. יחד עם זאת, בכל הנוגע לעור הגוף ועור הפנים הנחשב הרגיש ביותר מכל אברי הגוף, עשויה השמש חזקה להיות מסוכנת וחשיפה לשמש עשויה לגרום לנזקים אסתטיים הפיכים ובלתי הפיכים וכמובן לנזקים בריאותיים נוספים. השמש פולטת קרינה אלקטרומגנטית באורכי גל שונים: אורך גל קצר מייצר קרינה על סגולה (קרינה אלקטרומגנטית) משלושה סוגים:

 1. קרינת UVA – קרניים החודרות לעומק העור ומובילות בין היתר להזדקנות מוקדמת של העור ויכולות לגרום גם לסרטן העור.
 2. קרינת UVB – קרניים המובילות לכוויות על העור (שיזוף יתר או כשנשרפים מהשמש) ויכולות לגרום לסוגים שונים של סרטן העור.
 3. קרינת UVC – קרניים שנספגות באטמוספירה ולא מגיעות לקרקע.

סיכונים אלה נגרמים מחשיפה בלתי מבוקרת שיכולה להיות מצטברת. אוכלוסיות מסוימות נמצאות בסיכון גבוה יותר וביניהן תינוקות וילדים, בעלי נקודות חן רבות, בהירי עור ובעלי מחלות עור. גם מי שנוטלים תרופות המדכאות את מערכת החיסון צריכים להיות זהירים בעת החשיפה לשמש. במיוחד חשוב לדעת כי נטילת רואקוטן היא תרופה המגבירה את הרגישות של העור לשמש.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  מה קורה לעור שלנו עם רואקוטן?

  תרופת הרואקוטן הידועה בשמה הרפואי איזוטרטינואין משתייכת לקבוצת רטינואידים שהם נגזרת של ויטמין A. המנגנון של התרופה מבוסס על שעתוק של תאי ה-DNA בשכבת העור ובתאים המרכיבים את בלוטות החלב וכך הוא גורם לכיווצן. בשל הריכוז הגבוה של נגזרת וויטמין A (מעל 0.02%) ותופעות הלוואי הרבות, היא ניטלת אך ורק במרשם רופא ובפיקוח הדוק כל תקופת הנטילה לרבות בדיקות דם קבועות. רואקוטן פועלת בצורה ישירה ואגרסיבית על בלוטות הסבום ומובילה להפחתה בייצור הסבום והקרטין ולדיכוי פעילות חיידק האקנה P. תופעות הלוואי המאפיינות נטילת רואקוטן הן בין היתר יובש קיצוני בריריות לרבות תחושת צמא בגרון ויובש בשפתיים, יובש בעיניים עד כדי קשיים בראייה, כאבי שרירים, רגישות מוגברת לשמש, אדמומיות, הצטלקויות והתקלפות של העור, החמרה (לרוב זמנית) של האקנה בזמן תחילת הטיפול ותפקודי כבד לקויים. תופעות הלוואי עשויות להשתנות ממטופל אחד לאחרת. בכל מקרה אסור בשום פנים ואופן לקחת רואקוטן בזמן הריון והנקה או בסמוך למועד כניסה להריון.

  רגישות לשמש

  תפקידו של הסבום המופרש באופן שוטף על עורנו הוא לשמור על הלחות בעורנו, מה שמסייע גם בהגנה מפני קרינת השמש. מכיוון שתרופת הרואקוטן פועלת באופן מיידי ואגרסיבי על בלוטות הסבום, מכווצת אותן ומובילה מרגע נטילתה להפחתה משמעותית בהפרשת הסבום, הופך העור ליבש יותר ורגיש באופן מיוחד לכל מה שעשוי לפגוע בו ובעיקר לקרינת UVA ו-UVB. הטיפול ברואקוטן אף עשוי להוביל לתופעות לוואי של צריבה בעור ואדמומיות, תופעות שעשויות להתגבר כתוצאה מחום, הזעה מוגברת וחשיפה (אפילו אם היא מועטה) לשמש בחודשי הקיץ. הרגישות הגבוהה לקרני ה-UVA וה-UVB עשויות להוביל לכוויות על העור גם אצל מי שלא משתזפים בקלות בדרך כלל, ולפיגמנטציה.

  יובש בעור

  מכיוון שמנגנון שעתוק ה-DNA עליו מבוססת תרופת הרואקוטן פועל על כל בלוטות החלב בגוף ומכווץ אותן, אחת מתופעות הלוואי שלה היא יובש בכל הריריות בגוף: יובש קיצוני בשפתיים, תחושת יובש בגרון ותחושת צמא, יובש בשיער וציפורניים סדוקות, יובש בנרתיק ואפילו תחושת גירוד, יובש בעיניים וכמובן יובש שיכול להיות גם קיצוני בעור הפנים. הסיבות לכך הן ייבוש בלוטות החלב כתוצאה מנטילת התרופה מה שמוביל להפחתה משמעותית בהפרשת החלב (סבום) לעור. אמנם הפרשת יתר של סבום מובילה לקומודונים (ראשים שחורים או לבנים) ועשויה להוביל גם להתפרצות האקנה, אולם לסבום יש תפקיד חשוב בהגנה על העור ושמירה על הלחות שבו. הפגיעה באותן בלוטות חלב וההפחתה המשמעותית בהפרשת הסבום מובילה באופן כמעט מיידי לתחושת יובש בעור.

  קילופים של העור

  כתוצאה מנטילת הרואקוטן, ייבוש בלוטות החלב והפחתת ייצור הסבום נותר העור יבש ופגיע הרבה יותר. כאשר העור רגיש ומגורה במקרים מסוימים יהפוך היובש הקיצוני בפנים לקשקשת, קילופים ותחושת גרד. תחושה זו עשויה להחריף בקיץ כתוצאה מחשיפה לשמש שמגבירה את תהליך ייבוש העור בחשיפה ישירה ולא מבוקרת, בעיקר כאשר העור רגיש עוד יותר בשל הפחתת שכבת הסבום והקרטין. חשיפה זו לשמש מגבירה את הגירוי, היובש ועשויה לגרום לכוויות של ממש ופיגמנטציה.

  למה זה קורה וכיצד נמנעים מתופעות לוואי אלו?

  הסיבה העיקרית לכל אותן תופעות לוואי בכלל ולרגישות הספציפית לשמש בפרט היא הפגיעה הישירה בבלוטות החלב. תרופת הרואקוטן מבוססת על נגזרת של ויטמין A שאינו מבחין בין התפקידים הטובים של הסבום בהגנה על העור, לבין הפרשת היתר שמובילה להתפרצות האקנה. אותה נגזרת של ויטמין A פועלת באופן אחיד על כלל בלוטות החלב, מייבשת אותן ומפחיתה משמעותית את ייצור הסבום, לא רק בפנים אלא בכל הגוף. כתוצאה מכך שהתרופה מבוססת על נגזרת של ויטמין A, אין ליטול תוספי תזונה המכילים ויטמין A במהלך הטיפול ברואקוטן משום שיכול להיווצר מצב של מנת יתר בתרופה מה שעלול להגביר את הסיכון לתופעות לוואי. חשוב להדגיש כי לא ניתן להימנע לחלוטין מאותן תופעות לוואי והרגישות של העור לשמש היות והתרופה ניתנת דרך מחזור העיכול והדם אבל כן ניתן להפחית אותן באופן חלקי:

  • להימנע מלהתחיל ליטול רואקוטן בתקופת הקיץ
  • לשתות הרבה מים בזמן הטיפול
  • להימנע ככל הניתן מחשיפה לשמש גם בעונות מעבר
  • להקפיד על שימוש קבוע במקדמי הגנה המכילים לפחות SPF30
  • להקפיד על שגרת טיפוח המבוססת על מוצרים איכותיים ושימוש בקרם לחות איכותי ומזין

  טיפול באקנה בשיטה הטבעית של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  יש דרך טבעית לטפל באקנה ואפילו באקנה חמור שלא הגיב לטיפולים אחרים מבלי לקחת תרופות! שיטת רבקה זיידה היא שיטה טבעית, בטוחה ויעילה עם למעלה מ-92% הצלחה. השיטה מבוססת על אבחון העור ושיקום באמצעות טיפול שמתמקד בשורש הבעיה – בבלוטות החלב, מאזן את הפעילות שלהן, מצמצם ומקטין אותן. הטיפול בשיטת רבקה זיידה משלב תכשירים המבוססים על רכיבים טבעיים ופעיליים המאושרים על ידי משרד הבריאות לשימוש בקליניקה ובשגרת הטיפול הביתית. מרכיב מיוחד וחשוב בדרך להצלחה בשיטה של רבקה זיידה, הוא המטריקסיל 3000, ביו פפטיד המשולב בתכשירים שלנו. הביו פפטיד הוכח מחקרית כגורם המכפיל את כמות הקולגן בעור. השיטה שלנו שהיא ללא מגע, תרופות וכימקלים או כאב, מרפאים את הדלקת שנוצרה כתוצאה מחיידק האקנה מבלי לפגוע בריריות, מבלי לייבש את בלוטות החלב, ומבלי לפגוע ברקמות עור בריאות וללא מגע ישיר בעור. שלא כמו רואקוטן הפועל רק לייבוש העור מבלי לדאוג לתיקון העור והצלקות, הטיפול בשיטת רבקה זיידה מתניע את תהליך הנאוקולג'נסיס שמעודד את תאי העור לייצר קולגן תוך כדי תהליך הטיפול באקנה כך שהעור משקם את הפצעים, החורים והצלקות שנוצרו בעקבות האקנה. שיטת רבקה זיידה לא מסתפקת רק במיגור האקנה אלא פועלת במקביל גם על ריפוי העור כולל סימנים וצלקות אקנה, במטרה לקבל עור שלא רק נקי מפצעים אלא גם נראה בריא, אחיד וקורן, לעיתים אף ללא היסטוריה של אקנה.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: