סבוריאה בפנים תרופות סבתא
האם הן באמת עוזרות?

יום אחד אתם מתחילים להרגיש בעור גירוי, יובש ולפעמים גם קשקשת באזורים מסוימים בפנים וזה לא נראה כמו אקנה, וגם לא כמו יובש רגיל. כנראה שמדובר בסבוריאה דרמטיטיס, ואתם ממש לא לבד. מה התסמינים לסבוריאה, אילו תרופות סבתא קיימות ומה האפקטיביות שלהן לטיפול בסבוריאה בפנים? בכתבה הבאה.

»

סבוריאה היא מצב עורי שנגרם משינויים בתהליך התחדשות התאים, כתוצאה מייצור יתר של שומן או פטרייה שיוצרים בעור גירוי, קשקשים, אדמומיות ולעיתים גם גרד. האזורים ה"מועדפים" על הסבוריאה הם המצח, הסנטר וסבוריאה בצידי האף, אך היא יכולה להפתיע ולהופיע גם באוזניים או סביב העיניים. סבוריאה בעור היא מצב כרוני וטיפול שגוי עשוי להחמיר את התקף הסבוריאה, אבל החדשות הטובות הן, שיש דרכי טיפול אפקטיביות ויש דרכים טבעיות להעלמת סבוריאה.

תסמינים לסבוריאה בפנים  – איך נזהה שמדובר בסבוריאה

ככלל ישנם כמה סוגי סבוריאה: סבוריאה יבשה, סבוריאה שומנית וסבוריאה פיטיריאזיס. כל סוג מצריך טיפול שונה ויכול להופיע באזורים שונים בגוף. איך אפשר לזהות שמדובר במחלת עור סבוריאה? אלה הם התסמינים העיקריים:

 • אדמומיות וגירוי – אחד התסמינים הנפוצים ביותר של מחלת עור סבוריאה הוא אדמומיות בעור, שלרוב מלווה בתחושת גירוי או גרד.
 • קשקשת וקשקשים – תופעת הקשקשים המכונה גם סבוריאה יבשה מתייחסת להופעת קשקשים יבשים ולבנים, בעיקר באזור הקרקפת, הגבות, צידי האף ולפעמים גם בלחיים, מאחורי האוזן ובסנטר.
 • שינוי בצבע העור – סבוריאה עשויה להיות מלווה בהיווצרות כתם או כתמים כהים או בהירים יותר מגוון העור שמסביב. 
 • סבוריאה באף – במקרים אלו, הסבוריאה מתרכזת באזור האף ולעיתים גם בקו השיער בחיבור בין המצח, צידי המצח והקרקפת. סבוריאה באזור צידי האף תהיה מלווה באדמומיות, קשקשת ולעיתים גם תופיע תחושת גרד. 
 • תחושת צריבה – במקרים קיצוניים, סבוריאה חמורה או כזו שהחמירה כתוצאה מטיפול לא נכון יכולה להוביל לתחושת צריבה, ואף להיווצרות של כוויה, במיוחד אחרי חשיפה לשמש ו\או לחומרים מגרים. 

כל אחד מהתסמינים האלו יכול להופיע לחוד או בשילוב, ולכן חשוב לזהות אותם בזמן ולפנות לייעוץ מקצועי. בנוסף, כדאי לדעת שסבוריאה היא מחלה כרונית שיכולה להתפרץ בגילאים שונים ובתקופות שונות. סבוריאה בפנים אף עשויה לחזור ולהתפרץ אחרי תקופות של הקלה, ולכן מי שאובחנו עם סבוריאה צריכים להקפיד על שגרת טיפוח יומיומית, מותאמת אישית לעור ומבוססת תכשירים איכותיים. 

האפקטיביות של תרופות סבתא לטיפול בסבוריאה  – האם זה יעיל?

כאשר מתפרצת סבוריאה בפנים תרופות רבות עשויות להקל ואחרות עשויות דווקא להחריף את מצב הסבוריאה בפנים או אפילו בגוף. מטבע הדברים, הסבוריאה קיימת הרבה לפני שהתפתחה הרפואה המודרנית והקוסמטיקה הרפואית ולכן במהלך השנים, התפרסמו תרופות סבתא שונות לטיפול בסבוריאה. חלק מתרופות הסבתא מבוססות על צמחי מרפא כמו טיפול בצמח האלוורה לסבוריאה שמקל מעט על הגירוי בעור. על אף היתרונות, הנוחות והקלות בשימוש ברכיבים טבעיים שקל למצוא כמעט בכל בית, חשוב לזכור שלרוב, תרופות הסבתא אינן מיועדות לשימוש קוסמטי בעור הפנים, ויחד עם רכיבים מועילים לעור הן מכילות גם רכיבים שמזיקים לעור, בד בבד. בנוסף, ביחס לרכיבים שנמצאו אפקטיביים, רקיחה ביתית לרוב לא תהיה מדויקת מבחינת ההרכב והמינונים. יחד עם זאת במקרים מסוימים, בעיקר במקרים קלים, עשויות תרופות סבתא להקל על התסמינים, להפחית את הקשקשת ואת האדמומיות ולהקל על תחושת הגרד. לצד זה חשוב לדעת ששימוש בתרופות סבתא עשוי במקרים מסוימים דווקא לפגוע בטיפול בעיקר אם נעשה שימוש בחומרים שיש למטופל או המטופלת רגישות אליהם, או שהם מייצרים תגובה בשימוש עם חומרים אחרים הנמרחים על העור. לכן, בכל מקרה שבו נעשה שימוש בתכשיר רפואי, חשוב להיוועץ עם מומחה לפני כל שימוש בתרופת סבתא.

  אצלנו, סבוריאה זה לא סיפור.

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  סיפורי סבתא: אלו תרופות סבתא ישנן לטיפול בסבוריאה

  אם התחילה להתפשט סבוריאה והחלטתם קודם כל לטפל בה בטיפול טבעי, הנה כמה תרופות סבתא שיכולות להקל על התסמינים. בכל מקרה שבו הסבוריאה אינה עוברת ואפילו מחריפה, חשוב להפסיק את טיפול הפנים לסבוריאה המבוסס על תרופות סבתא ולהיוועץ עם מומחה. 

  דבש

  למרות שמחקרית עדיין לא נמצא קשר חד משמעי בין סבוריאה לתזונה, יש מזונות מסוימים שנמצאו כיעילים לסייע לסבוריאה בפנים כטיפול דווקא במריחה. אחד מהם הוא דבש, אחת מתרופות הסבתא הפופולריות ביותר. הקשקשת העקשנית המאפיינת את הסבוריאה מגלה הרבה פעמים עמידות לטיפולים שונים והדבש משמש כמרכך טבעי, אנטי בקטריאלי ואנטי פטרייתי. הוא מכיל אנזימים ומינרלים שיכולים לעזור להקלה על תסמינים של סבוריאה. דבש טהור יכול להקל על האדמומיות והגירויים הנגרמים מהמחלה, וגם להפחית את הקשקשים והגרד. כמו כן, הוא יכול לשפר את מראה העור ולהוסיף לו לחות. עם זאת, חשוב לזכור שאמנם הדבש יכול להציע הקלה זמנית, אך הוא לא תחליף לטיפול רפואי מקצועי. דבש מכיל גם סוכרים שעלולים להעניק הזנה ישירה לחיידקים בעור, ובנוסף, לגרות עור רגיש כמו עור שסובל מסבוריאה ולגרום להחרפה של המצב או לתגובה אלרגית בחלק מהמקרים.

  שמן זית

  זה לא סוד שטיפה של שמן זית עושה פלאים לתבשילים אבל לא רק באוכל, גם בקוסמטיקה שמן הזית הוא תרופת סבתא ידועה. טיפול בסבוריאה בשמן זית הוא תרופת סבתא פופולרית והוא נמצא נמצא בשימוש נרחב לטיפול במגוון בעיות עור, ובהן סבוריאה. שמן זית מכיל אנטיאוקסידנטים וחומצות שומן חיוניות שיכולות להזין את העור ולהקל על תסמינים כמו יובש, גירוי ואדמומיות. כמו כן, הוא מכיל חומרים אנטי-דלקתיים שיכולים לשפר במידה מסוימת את מצב העור. יש לשים לב שאמנם שמן זית יכול להיות אפקטיבי אבל יש להיזהר משימוש יתר כי המרקם השומני עשוי להוביל גם לסתימת הנקבוביות ולהתפתחות של מצב אקנתי, וסבוריאה כידוע היא מצב שקשור בקשר ישיר לפעילות של בלוטות החלב, ולכן לא מומלץ להשתמש בצורה ישירה בתכשירים שומניים שעלולים להקל על העור בתסמין אחד אך להחריף תסמין אחר וליצור מעגל של מצוקה בעור שלנו.

  שמנים אתריים

  טיפול פנים לסבוריאה שמבוסס על תרופות סבתא כולל פעמים רבות שמנים אתריים. שמנים אתריים כמו שמן טימין, לבנדר ואקליפטוס הם חלק מהתרופות סבתא הפופולאריות שנעשה בהן שימוש ביתי לטיפול בסבוריאה. השמנים האתריים מכילים חומרים אנטי בקטריאליים ואנטי-דלקתיים שיכולים לעזור להקלה על תסמיני סבוריאה,  בהפחתת הגירוי והאדמומיות הנגרמים מהמחלה. כמו כן, הם יכולים לשפר את מראה העור ולהקנות לו רכות ולחות. עם זאת, חשוב לזכור ששמנים אתריים יכולים גם להיות מגרים לעור רגיש ואף לגרום לכוויות בשימוש לא נכון, ולכן כדאי לבדוק תגובה על חלק קטן של העור לפני השימוש הרחב. בנוסף, השמנים האתריים אינם תחליף לייעוץ רפואי מקצועי, ולכן מומלץ להתייעץ עם מומחה לפני התחלת כל טיפול ובעיקר אם נעשה שימוש במקביל בתכשירים אחרים.

  מרווה

  צמח המרווה הוא צמח נוסף המשמש כתרופת סבתא לטיפול בסבוריאה. צמח המרווה מכיל חומרים אנטי-דלקתיים ואנטי בקטריאליים שיכולים לעזור בהפחתת גירוי, אדמומיות בעור ותחושת גרד. כמו כן, היא ידועה בסגולותיה לשפר את מראה העור, להעשיר אותו בלחות ולהקנות לו רכות. חשוב לזכור ששימוש במרווה כתרופת סבתא יכול להיות מועיל, אך יש להתייחס אליו כטיפול משלים ולא כתחליף לייעוץ רפואי מקצועי ובכל מקרה יש להיזהר משימוש יתר או שימוש במקביל לתכשירים אחרים. בנוסף, מרווה יכולה להקל על המצב אך לא בהכרח לטפל בצורה מלאה בגורמים שהובילו להתפרצות הסבוריאה בעור ולמנוע את הישנותה.

  הרגלים תזונתיים ודרמטיסטיס סבוראית – האם תזונה משפיעה על סבוריאה

  אמנם מחקרים עדיין לא מצאו קשר ישיר בין תזונה לסבוריאה, אבל לתזונה בריאה ומאוזנת יש קשר הדוק לבריאות הגוף וליכולת שלו להתמודד עם חיידקים, פטריות ודלקות שונות. כאשר מופיעה סבוריאה בפנים, טיפול מלא בהחלט יכול לכלול גם תזונה של מאכלים המחזקים את מערכת החיסון וידועים כנוגדי דלקת. בין מזונות אלה ניתן למצוא פירות וירקות העשירים בבטא קרוטן, ויטמין C ואנטי אוקסידנטים שונים, דגים העשירים באומגה 3 שידוע בתכונות האנטי בקטריאליות שלו ואגוזים המכילים חומצות שומן חיוניות. חשוב לזכור שאין פתרון קסם, והתזונה היא רק חלק מהטיפול הכולל בסבוריאה ובמקרים רבים שינוי תזונתי לבדו ללא קרם סבוריאה או תכשירים נוספים, לא יספיק כדי לרפא אותה או לשקם את העור.

  טיפולים רפואיים מקצועיים – יתרונות וחסרונות

  חשוב להבין שבניגוד לבעיות עוריות אחרות, סבוריאה היא מחלת עור כרונית שנוטה להתפרץ וללוות במהלך החיים בתקופות רבות וגילאים שונים. טיפולים רבים בסבוריאה מטפלים בבעיה נקודתית ולא בהכרח מונעים את ההתפרצות הבאה. במסגרת הטיפולים הקיימים ניתן למצוא את אלה:

  • קורטיקוסטרואידים – הורמונים סטרואידים שלרוב ניטלים בבליעה ונמנים בין הטיפולים הנפוצים ביותר לסבוריאה. הסטרואידים מסייעים בהפחתת הדלקת ואדמומיות. טיפול סטרואידי הוא טיפול תרופתי שמשפיע על כלל מערכות הגוף ועלול להיות מלווה בתופעות לוואי אפשריות. יש לציין שטיפול סטרואידי עשוי לסייע בטווח הקצר אולם בטווח הארוך הגוף עלול להתרגל אליו ולשימוש ממושך יכולות להיות השלכות בריאותיות. יש להיוועץ ברופא לפני בחירה בטיפול זה.
  • חומרים קרטוליטיים – חומרים קרטוליטיים מכילים חומצות המסייעות בפירוק החלבון שמייצר את אותו עור מחוספס. השימוש בהם מתאים בעיקר למצבי סבוריאה יבשה, הסרת קשקשים ושיפור מראה העור. שימוש בחומרים קרטוליטיים יכול לסייע בצורה טובה יותר כשהוא ניתן במסגרת תכנית טיפול המשלבת גם חומרים שמשלימים נוספים בליווי של בעל\ת מקצוע.
  • ג'לים אנטי בקטריאליים – מסייעים במניעת התפרצות חיידקים שיכולים להחמיר את מצב העור. פחות רלוונטיים לסבוריאה הנגרמת מהשומן (הסבום) המופרש מבלוטות החלב.
  • תרפיה באור – גלי אור מסוימים ידועים כבעלי איכויות מרפאות שונות. זאת הסיבה שבמרכז שלנו פיתחנו מכשור בלעדי הכולל 5 אורכי גל שונים בו זמנית לטיפול בבעיות אקנה בכלל וסבוריאה בפרט בטכנולוגיה מוכחת זו. כך למשל גלי אור כחול, אדום, צהוב, ירוק וסגול, יכולים להקל על תסמינים, לקטול חיידקים, למנוע דלקתיות ולשפר את מראה העור. האפקטיביות של הטיפול מתגברת אף יותר כשהיא משולבת עם תכשירים לשימוש יומיומי.
  • זפת פחם ושמפו מרוכז – יכולים להקל על תסמינים כמו קשקשת ושומניות של העור אך אינם מטפלים בגורם עצמו.
  חשוב לדעת שכל אחת ואחד עשויים להגיב אחרת לטיפול וכל אחד מהם יכול להיות יעיל במידות שונות ולכן חשוב להתייעץ עם בעל או בעלת מקצוע לקביעת הטיפול הנכון עבורך.

  טיפול בסבוריאה בפנים בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  הטיפול בסבוריאה בשיטת רבקה זיידה הוא טיפול הוליסטי שמתחיל קודם כל באבחון אישי של סוג הסבוריאה וסוג העור. הטיפול הוא טיפול טבעי המבוסס על מדע במקום מגע בטכנולוגיה מתקדמת בפיתוח בלעדי של החברה, בשילוב טיפול המותאם אישית הכולל גם תכשירים המיוצרים במעבדות רבקה זיידה. המכשור הייחודי בשיטת רבקה זיידה מבוסס טכנולוגיה פוטותרפית ייחודית מסוגה והיחידה בארץ בעלת חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד חשוב אחר בטיפול בסבוריאה ושיקום העור ללא קרינת UV וללא סיכון לעור. לצד המכשור, מותאמת לכל מטופלת ומטופל שגרת טיפוח עם תכשירים המבוססים על צמחי מרפא מתמציות מרוכזות ואיכותיות שמגיעות בעיקר מאירופה. כל התכשירים מיוצרים במעבדות רבקה זיידה כאן בישראל וקיבלו את אישור משרד הבריאות. הטיפול כולל גם ליווי מלא של הצוות שלנו במטרה לרפא את הסבוריאה ולהעלים גם סימנים שנשארו על העור, כתמים ואפילו צלקות.

  תרצו להצטרף לסיפורי הצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: