עור שומני
למה זה קורה ואיך מטפלים בו?

פנים מבריקות, נקבוביות פעורות, ראשים שחורים או לבנים ונטייה לפצעונים. כל אלה מאפיינים של עור שומני. איך תדעו איזה סוג עור יש לכם, למה חשוב כל כך לאבחן נכון את סוג העור ואיך אפשר לאזן אותו וליהנות מעור פנים בריא וקורן? המשיכו לקרוא

»

מה זה עור שומני ואיך נדע אם יש לנו

אם כל נגיעה שלך בפנים משאירה על הידיים תחושה שמנונית, אם העור שלך מבריק גם כשלא מרחת עליו שום קרם, אם יש לך נקבוביות פעורות, מוגדלות, ראשים שחורים או לבנים ולפעמים יוצאים לך פצעי שומן בפנים, כנראה שיש לך עור פנים שומני. מה זה אומר פנים שומניות? מתחת לפני העור שלנו יש בלוטות חלב המייצרות חומר שומני בשם סבום. לחומר הזה, תפקיד חשוב בשמירה על בריאות העור אבל כשהן מייצרות כמות גדולה מדי של סבום, העור נהיה שמן ובהמשך, עשוי להתפתח אקנה. עור פנים יכול שומני כולו או מעורב – כלומר שומני באזור ה-T של המצח, האף והלחיים ואפילו עור שומני באף בלבד. עור שומני נוטה להפוך לעור עם אקנה, משום שהשומן העודף המצטבר יחד עם תאי עור מתים ולכלוך, סותם את הנקבוביות וככה נוצרים ראשים שחורים או לבנים (קומודונים), פצעונים ופצעים מוגלתיים. החדשות הטובות הן שלא מדובר בגזירה משמים ואפשר בצורה טבעית, עם שגרת טיפוח נכונה ושימוש יומיומי בתכשירים מתאימים, לאזן אותו וליהנות מעור פנים נפלא.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  מה הופך את העור לשומני

  הסיבה העיקרית לעור שומני היא קודם כל גנטיקה. אם להורים שלנו היה עור שומני עם פצעים או ראשים שחורים ולבנים, סיכוי גבוה שגם אנחנו נקבל "במתנה" עור פנים כזה. האופן שבו בלוטות החלב פועלות, עובר בתורשה ואם הבלוטות שלנו נוטות לייצר כמות גדולה יותר של סבום, זה בדרך כלל כתוב אצלנו בגנים. החדשות הטובות הן שאבחון מדויק של סוג העור ואימוץ שגרת טיפוח נכונה כבר בגיל צעיר, תעזור לעור להתאזן, ולהיראות בריא ונקי. אבל גנטיקה היא לא הסיבה היחידה ויש גורמים נוספים המשפיעים על בלוטות החלב וגורמים להן לצאת מאיזון ולייצר כמות גדולה של סבום. נטילת תרופות מסוימות המכילות סטרואידים, לחץ וסטרס לתקופה ממושכת, חוסר שעות שינה, היגיינת פנים לא נכונה או שימוש בתכשירים שלא מתאימים לסוג העור – כל אלה משפיעים על בלוטות החלב שיכולות בקלות יחסית, לצאת מאיזון, לייצר כמות גדולה יותר של סבום ולהפריש החוצה שומנים בפנים. גם במקרים האלו, אבחון הגורם העיקרי הוא חשוב, ולפעמים שינוי קטן במוצרים או הפסקת הטיפול התרופתי, יסייעו לעור לחזור לאיזון.

  טיפים לשגרת טיפוח של עור שומני

  עור שומני, ראשים שחורים ולבנים, פצעים, שומן תת עורי הם ממש לא גזירת גורל ויש הרבה מה לעשות כדי ליהנות מעור פנים מאוזן ונקי. קודם כל, חשוב לאבחן נכון את הסיבה לשומניות שעל העור כדי לדעת האם הסיבה היא גנטית או תכשירים לא מתאימים או לא איכותיים, היגיינה לקויה, תרופות או סטרס. טיפול בעור שומני כתוצאה מגנטיקה מחייב התאמה אישית של שגרת טיפוח ושימוש בתכשירים איכותיים שקיבלו את אישור משרד הבריאות. חשוב לדעת שעור שומני יכול בקלות להפוך לעור עם אקנה ולכן אל תוותרו על ייעוץ ואבחון מקצועי. מומלץ להקפיד על שגרת טיפוח יומיומית עם קרם פנים לעור שומני על בסיס מימי, קרם הגנה לעור שומני ולהקפיד לנקות את הפנים בוקר וערב עם סבון פנים לעור שומני. כדאי לשלב בצורה מבוקרת גם שימוש בחומרים פעילים כמו חומצות אלפא הידרוקסי שחודרות לשכבת העור העמוקה – שכבת הדרמיס, מסייעות בניקוי העור מבפנים, מעודדות התחדשות ומסייעות באיזון בלוטות החלב. שילוב חומצות בשגרת הטיפוח יכול להיות מאוד אפקטיבי אבל כדי לא לגרום נזק לעור, חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע שידעו להתאים את החומצות לסוג העור ולשגרת הטיפוח כולה.

  טיפולים לעור שומני ותופעות הלוואי שחשוב להכיר

  יש דרכים שונות לטפל בעור שומני: באמצעות תרופות, גלולות למניעת הריון, משחות סטרואידיות, משחות אנטיביוטיקות, קרמים ותכשירים שונים. מידת האפקטיביות של כל טיפול כזה משתנה מאחד לאחרת. בנוסף, לחלק מהטיפולים, בעיקר לטיפולים תרופתיים ופולשניים, יש גם חסרונות ותופעות לוואי שחשוב להכיר:

  • תרופות וקרמים אנטיביוטיים – מתמקדים ישירות בחיידק האקנה אבל לא מטפלים בשורש, בבלוטות החלב המייצרות באופן קבוע הרבה שומן. טיפולים כאלה יכולים להיות אפקטיביים לטיפול באקנה אבל לא בהכרח יאזנו את העור לאורך זמן.
  • תרופות שמאיטות את ייצור הסבום – תרופות בבליעה נכנסות לגוף ועוברות למערכת הדם. חלק מהרכיבים עשויים לפגוע באיברים מסוימים כמו למשל תרופת הרואקוטן שמייבשת את כל הריריות בגוף או אנטיביוטיקת המינוציקלין שמחסלת את החיידקים הטובים והופכת את הגוף פגיע לפטריות ומזיקים נוספים.
  • טיפולים שטחיים שמטפלים רק בשכבת העור העליונה – השומן נוצר בעומק העור בבלוטות החלב. טיפול בשומן שמופרש רק לשכבת העור העליונה לרוב לא יפתור את הבעיה מהשורש, לא יאזן את פעילותן של הבלוטות ולא יהיה אפקטיבי לאורך זמן.
  • טיפולי 'ניקוי' באמצעות מחטים – טיפולים פולשניים כמו טיפולי ניקוי אגרסיביים שיכולים לפצוע ולהשאיר סימנים וצלקות על העור. בנוסף, לרוב הטיפולים לא יהיו אפקטיבים כי בלוטות החלב מתמלאות מחדש בסבום בכרך כל 6 שעות, ולכן ללא איזון פעילות הבלוטות, הניקוי הוא חסר משמעות לאורך זמן. 

  מפריכים את המיתוסים על עור שומני

  "בעור שמן אין קמטים", "עור שמן לא צריך מקדם הגנה", "חשוב לייבש טוב טוב את העור" הם רק חלק מהמיתוסים הנפוצים על עור שומני. עדיף לפוצץ מיתוסים מאשר חצ'קונים ולכן חשוב שנבדיל בין אמת למיתוס שצריך להפריך. 

  • עור שומני תמיד יפתח אקנה – למרות שעור שומני נוטה יותר לפצעונים, זה לא אומר שכל מי שיש לו עור שומני יפתח אקנה. שגרת טיפוח נכונה יכולה לשמור על בלוטות החלב מאוזנות ועל העור, נקי ובריא.
  • צריך לייבש עור שומני כמה שיותר – כחלק מהמיתוס על ייבוש עור שומני, תרופות סבתא שנפוצו במשך השנים הן משחת שיניים, שמנים אתריים ואפילו…. סינטבון. האמת היא הפוכה – עור שומני זקוק ללחות באופן יומיומי כדי לשמור על איזון. אם מייבשים אותו, הוא מגיב בהגברת ייצור השומן והעור נהיה אפילו שומני יותר. לכן, חשוב להקפיד על שימוש קבוע בקרם לעור שומני המותאם לסוג העור.
  • שטיפת הפנים בתדירות גבוהה, תמנע מהפנים להבריק – גם המיתוס הזה שגוי וניקוי יתר של העור עשוי לגרום לגירוי ויובש שרק יאותתו לבלוטות החלב להגיב מהר בייצור כמות מוגברת של שומן. 
  • עור שמן לא מתקמט – כל סוג עור מאבד עם השנים את הנפח, הגמישות ומתחילים להיווצר בו קמטים. לסוג העור יכולה להיות השפעה מסוימת, בעיקר משום שעור פנים יבש לרוב דק יותר ולכן הקמטים עשויים לבלוט קודם. שימוש קבוע בלחות, חומצות המסייעות לחידוש העור והגנה מפני השמש, יסייעו לכל סוגי העור גם בתחום האנטי אייג'ינג.  

  השפעות השמש על עור שומני

  כולנו זקוקים לאור שמש בשביל בריאות הגוף אבל לחשיפה גבוהה בעיקר במדינה שמשית כמו שלנו, יש גם חסרונות וסכנות ייחודיות לעור שומני. לשמש יש נטייה לייבש ועור שומני מגיב לייבוש באמצעות ייצור מוגבר של החומר השומני סבום. לכן, אחרי חשיפה לשמש חשוב לנקות את הפנים ולמרוח קרם לחות לעור שמן. בנוסף עור שומני בעיקר עם נטיה לאקנה, חשוף יותר לנזקי כתמים ופיגמנטציה. לכן חשוב להקפיד על שימוש קבוע גם בימי החורף, בקרם הגנה לעור שומני בדרגה של לפחות SPF30.

  סדרת טיפולים לעור שומני בשיטת רבקה זיידה - ללא מגע, תרופות או כאב

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  המרכז לטיפול באקנה ופוסט אקנה בשיטת רבקה זיידה, מתמחה בסדרות טיפול ייחודיות לבעיות עור שונות וביניהן אקנה, עור שומני, צלקות אקנה ופיגמנטציה. שיטת רבקה זיידה מבוססת על מדע במקום מגע וכל תוכנית טיפול מותאמת אישית אחרי אבחון של סוג העור. השיטה מבוססת על שילוב של תכשירים העשויים צמחי מרפא, ויטמינים, חומצות ורכיבים פעילים נוספים. כל התכשירים מיוצרים במעבדות רבקה זיידה בישראל ובאישור של משרד הבריאות. במרכז רבקה זיידה משלבים במידת הצורך גם מכשור טכנולוגי מתקדם וייחודי כחלק מתכנית הטיפול שהותאמה. הטיפול כולל ליווי אישי עד להשגת התוצאה ועזר עד כה לעשרות אלפי מטופלות ומטופלים ליהנות מעור פנים יפה ובריא.

  תרצו להצטרף לסיפורי הצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: