פיגמנטציה
וטיפול בפיגמנטציה

הביטויים המוכרים ביותר של אקנה הם קומודונים ופצעונים אבל למרבה הצער, ככל מצב דלקתי בגוף, אקנה עשוי להיות מלווה בתופעות חיצוניות נוספות כמו חטטים, צלקות ופיגמנטציה בעור הפנים. אז איך נמנעים וכיצד מטפלים? המשיכו לקרוא.

»

מה זה פיגמנטציה?

פיגמנטציה היא מצב שבו חלק ממרקם העור, משתנה בצבע או בגוון כתוצאה מייצור מוגבר של ההורמון מלנין האחראי על יצירת הפיגמנט בעור. ישנן סיבות רבות ומגוונות להיווצרות פיגמנטציה בפנים ואקנה היא אחת מהן. פיגמנטציה שמקורה באקנה יכולה להופיע במקביל להתפרצות אקנה דלקתי פעיל, או במצב של פוסט אקנה, כאשר האקנה חולף אך הכתמים נשארים.

סוגי פיגמנטציה

פיגמנטציה על הפנים, פנים רבות לה, וגם הסיבות להיווצרותה רבות ומגוונות. המלנין המצוי באופן טבעי בגוף הוא זה שאחראי על יצירת הפיגמנט בגוף. הבעיה מתחילה כאשר מערכת זו יוצאת מאיזון. פיגמנטציה נוצרת כתוצאה מהפרשת יתר של הורמון המלנין האחראי על יצירת פיגמנט. יצירת הפיגמנט המוגברת על גבי השכבות העליונות של עור הפנים היא היוצרת שינויי גוון וצבע בעור.

דפיגמנטציה

דפיגמנטציה הוא מצב שבו יש אובדן חלקי, או אובדן מלא של הורמון המלנין האחראי על יצירת פיגמנט. מצב של דפיגמנטציה הוא למעשה מצב רפואי כרוני הגורם לירידה או היעלמות מלאה של מלנין בגוף.
דפיגמנטציה יכולה להיגרם ממגוון סיבות:

 • מלידה – כאשר מהרגע הראשון הגוף אינו מייצר או מייצר באופן מופחת את הורמון המלנין. הדוגמה המוכרת ביותר לדפיגמנטציה מולדת היא במקרה של לבקנות. 
 • נרכשת – דפיגמנטציה שמופיעה בשלב כלשהו בחיים יכולה להיגרם כתוצאה ממחלה כלשהי הפוגעת ביצירת ההורמון או מסיבות גנטיות אחרות. 

דפיגמנטציה יכולה להיות נקודתית למשל לבקנות העין המאופיינת בהעדר פיגמנט רק בעיניים או מפוזרת כמו במקרה של לבקנות. דפיגמנטציה היא מצב רפואי המאופיין בפגיעה אקוטית במלנוציטים ונכון להיום היא אינה מטופלת דרך עולם הקוסמטיקה.

היפופיגמנטציה

היפופיגמנטציה היא לקות רפואית המאופיינת בכך שהגוף מייצר מעט מידי מלנין. הייצור המופחת מתבטא בפיזור לא שווה של המלנין על פני העור ובמרבית המקרים נוצרים כתמים לבנים על העור היכן שהמלנין אינו מייצר. 

היפופיגמנטציה יכולה להיות:

 • מולדת – כאשר מסיבות גנטיות או תורשתיות מראש הגוף מאופיין בייצור מופחת של מלנין באזורים מסוימים. 
 • נרכשת – הסיבה העיקרית להיפוגמנטציה המופיעה במהלך החיים היא אוטואימונית כמו במחלת הויטיליגו המאופיינת בכך שבאזורים מסוימים על פני העור, מופיעים כתמים לבנים. במסגרת מחלה אוטואימונית זו, מסיבה כלשהי תוקף הגוף את המלנוציטים וכתוצאה מכך, הם לא מסוגלים לייצר את המלנין ובאזורים אלה מופיעים הכתמים. 

בדומה לדפיגמנטציה, גם היפופיגמנטציה היא מצב רפואי ונכון להיום היא אינה מטופלת דרך עולם הקוסמטיקה.

היפרפיגמנטציה

היפרפיגמנטציה נוצרת מייצור מוגבר ובלתי מאוזן של מלנין. מכיוון שהמלנין הוא הגורם בגוף האחראי על ייצור הפיגמנט, הפרשת יתר שלו מובילה לשינוי גוון בעור שיכול להיות חום או אדמדם. היפרפיגמנטציה יכולה להיגרם ממספר סיבות: 

 • כתמים סולאריים המוכרים כ"כתמי שמש". כתמים אלו מופיעים בעקבות חשיפה מוגברת לשמש והיעדר הגנה מספקת. 
 • כתמי גיל המופיעים כתוצאה משינויי הפרשת המלנין בעקבות הגיל. 
 • פיגמנטציה הורמונלית המופיעה בעקבות שינויים הורמונליים בגוף כמו פיגמנטציה בהריון, הנקה, נטילת גלולות. אחד הביטויים המוכרים לפיגמנטציה הורמונלית הוא פיגמנטציה בשפם. 
 • פיגמנטציה שנוצרת בעקבות אקנה במקביל להתפרצות אקנה פעיל או במצב של פוסט אקנה אחרי שהפצעים חולפים. 

טיפול נכון ומכשור מתאים יכולים לטפל בהיפרפיגמנטציה ואפילו להעלים אותה לחלוטין. 

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  טיפול בפיגמנטציה

  בעוד שדפיגמנטציה והיפופיגמנטציה הן סוגים של מחלות עור המאופיינות בפגיעה בלתי הפיכה במלנוציטים, מצב של היפרפיגמנטציה נובע מחוסר איזון המוביל להפרשת מלונין מבלי שיש פגיעה במלנוציטים ולכן ניתנת לטיפול. 

  ישנם טיפולים רבים המציעים לטפל ולהעלים את הפיגמנטציה בפנים ובגוף. בין הטיפולים אפשר למצוא טיפולים באמצעות מכשור טכנולוגי מתקדם יותר או פחות, טיפול באמצעות חומרים כימיים חזקים, טיפול באמצעות תכשירים וקרמים במכוני יופי וטיפולים ביתיים באמצעות תכשירים.  

  הטיפולים עשויים להשתנות בין אחד לאחת וקיימת שונות בין הטיפולים המוצעים השונים: חלקם יעילים במידה כזו או אחרת, אחרים יעילים במידה מועטה, ויש כאלה שאינם יעילים כלל ואף עשויים להחריף את המצב. 

  טיפול בלייזר

  טיפול בלייזר הפך בשנים האחרונות לטיפול פופולרי בפיגמנטציה והסרת כתמי פיגמנטציה ומרפאות רבות מציעות טיפול זה. ישנן מספר חברות המייצרות מכשור לייזר למטרת טיפול להעלמת פיגמנטציה בפנים והטיפול נחשב בטוח יחסית ולא פולשני. 

  הלייזר הוא טיפול שעושה שימוש באנרגיה ממוקדת וגבוהה באורך גל הנקלט במלנין. 

  טיפול בלייזר מתאים ככלל לכל סוגי העור, אולם הטיפול בבעלי עור כהה חייב להיעשות במשנה זהירות על מנת למנוע מצב של החרפת היפרפיגמנטציה שעשויה ליצור כתמים בהירים או כהים שאינם חולפים. 

  הטיפול בלייזר הופך את העור לרגיש במיוחד בתקופה שלאחר הטיפול, ויש להימנע במידת האפשר מחשיפה לשמש במשך מספר שבועות ובכל מקרה חובה להשתמש במקדם הגנה בעל SPF גבוה בכל שעות היום. 

  מידת ההצלחה של הטיפול באמצעות לייזר תלויה בין היתר בגיל וותק הכתמים ובעומק הכתמים בעור. ככלל, ככל שכתם עמוק יותר והמלנין נמצא בשכבות עור עמוקות יותר, כך יהיה קשה יותר לטפל בו באמצעות הלייזר. 

  חיסרון משמעותי נוסף של הטיפול בלייזר הוא העובדה שהוא אינו מתאים לשימוש אצל ילדים ובני נוער, ולכן דווקא אלה הסובלים מפיגמנטציה או היפרפיגמנטציה שמקורה באקנה או פוסט אקנה, אינם יכולים להיעזר בטיפול מסוג זה.

  פילינג כימי

  פילינג כימי בינוני עד חזק הוא טיפול הגורם לקילוף העור עד לשכבות העליונות של הדרמיס (השכבה השניה בעור המצויה מתחת לשכבת האפידרמיס שהיא השכבה העליונה ביותר). 

  פילינג כימי בינוני נעשה באמצעות חומצה תת כלורית ברמת ריכוז הנעה בין 20% ל-50%. במהלך הטיפול, העור סופג את החומצה, מופיעה תחושת צריבה והפנים בדרך כלל מתנפחים. בימים שלאחר הטיפול העור מתקלף ולאט לאט נוצרת תחתיו רקמת עור חדשה. 

  פילינג כימי עמוק נעשה באמצעות חומצה תת כלורית ברמת ריכוז העולה על 50%, הוא נעשה בחדר ניתוח בהרדמה מקומית. פילינג כימי עמוק הופך את העור רגיש במיוחד לזיהומים שעלולים להיות מסכני חיים ולכן לאחר הטיפול נעטפים הפנים במסיכה מיוחדת למשך מספר ימים. 

  מבין כל הפתרונות המוצעים לטיפול בפיגמנטציה, אמצעי זה, הוא האגרסיבי ביותר ולכן נעשה אך ורק על ידי רופאים. אחת הבעיות בטיפול באמצעות פילינג כימי היא שאין שליטה על מידת ספיגת החומצה בעור. בנוסף, הטיפול אינו מתאים לבעלי ובעלות עור כהה, הטיפול מלווה בכאב ומשך ההחלמה ממנו ארוך יחסית.

  טיפולים קוסמטיים

  קוסמטיקאיות ומכוני יופי רבים מציעים טיפולים ותכשירים כאלה ואחרים להסרת כתמי פיגמנטציה, טיפול בהיפרפיגמנטציה והבהרת העור. הטיפולים יכולים להתבסס על תכשירים שהקוסמטיקאיות רוקחות בעצמן או בשימוש במכשור. התפתחות הטכנולוגיה וריבוי הפתרונות המוצעים הובילו לכך שכיום, קיימים מכשירים רבים שהפעלתם אינה מחייבת הפעלה בידי רופא וקוסמטיקאיות שעברו הדרכה, יכולות אף הן להשתמש במכשור מתקדם. השילוב של תכשירים מותאמים אישית לצד שימוש בטכנולוגיה מתקדמת יכולים לסייע בטיפול בפיגמנטציה והיפרפיגמנטציה. הטיפולים אינם פולשניים, אינם כואבים ולא נדרש זמן החלמה. 

  יחד עם זאת חשוב לזכור כי כאשר תכשירים נרקחים במקום, הם אינם מקבלים את אישור משרד הבריאות שניתן אך ורק למוצרים סגורים הרמטית שכל אחד מהם ומהרכיבים שמרכיבים אותו, נבדק לעומק ואושר על ידו. 

  בנוסף, שימוש במכשור ללא פיקוח ובידיים שאינן מיומנות, עשוי לגרום נזקים לעור ולעיתים אף להחריף את הבעיה וליצור נזק בלתי הפיך לעור.

  תכשירים קוסמטיים

  תכשירים קוסמטיים הם הטיפול הוותיק ביותר ובעל ההיצע הרב ביותר שנמצא בשוק. כמעט כל חברת קוסמטיקה מוכרת יותר או פחות, מציעה תכשירים לשימוש ביתי לטיפול בפיגמנטציה והבהרת העור. התכשירים הקוסמטים המיועדים לטיפול בפיגמנטציה והבהרת העור מכילים חומרים הידועים כבעלי תכונות הבהרה וביניהם ויטמין C, רטינול, חומצה גליקולית, חומצה לקטית, ועוד. 

  היתרון בשימוש בתכשירים קוסמטיים המיוצרים על ידי חברות הוא הבטיחות בשימוש שלהם, הנוחות בטיפול על ידי מריחה בבית, היעדר תופעות לוואי ומחירים נוחים יחסית. 

  אולם חשוב להבין כי ביתרונות אלו מצויים גם החסרונות משום ש"מוצרי מדף" תמיד יהיו בעלי הריכוזים הנמוכים ביותר של הרכיבים הפעילים ולכן האפקטיביות של תכשירים קוסמטיים שאינם מותאמים אישית היא בדרך כלל הנמוכה ביותר מבין כל אפשרויות הטיפול השונות ובמרבית המקרים, התוצאות לא יראו לעין כלל הוא שיראו בצורה מינורית.

  טיפול בפיגמנטציה בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  הטיפול בשיטת רבקה זיידה לטיפול בפיגמנטציה והיפרפיגמנטציה מכל הסוגים מורכב משלב האבחון ושלב הכנת תוכנית הטיפול שבמרבית המקרים יהיה טיפול משולב על מנת לטפל בבעיה ובשורש הבעיה מכל הכיוונים. 

  טיפול בפיגמנטציה כתוצאה מאקנה תשולב ראשית עם הטיפול באקנה עצמו, שכן כל עוד האקנה פעיל, הפיגמנטציה לא תעבור. פיגמנטציה שמקורה באקנה פעיל מטופלת תוך כדי הטיפול בדלקת האקנה. ככל שהדלקת יורדת והעור נרגע, כך גם הפיגמנטציה עוברת. בנוסף, טיפול בשיטת רבקה זיידה מעודד תהליכי חידוש בעור שעוזרים להחלמה שלו.

  בהמשך, ולאחר אבחון מלא של סוג העור, סוג הפיגמנטציה בפנים והסיבות שגורמות לה, תקבע תכנית הטיפולים המשולבת ממוצרים בהתאמה אישית המיוצרים כולם במעבדות רבקה זיידה, המבוססים על ריכוזים גבוהים של רכיבים פעילים שהמקור שלהם בצמחי מרפא ומאושרים על ידי משרד הבריאות, לצד שימוש במכשור פוטודינמי ייחודי ועוצמתי הקיים אך ורק בקליניקה של רבקה זיידה וסייע לאלפי מטופלים ומטופלות עד היום ליהנות מעור בריא, חלק ואחיד.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: