פצעים במצח
למה זה קורה ומה אפשר לעשות?

פצעים ואקנה פנים יכולים להופיע באזורים שונים בפנים, ולא רק באזורים שונים בגוף: חזה, גב, כתפיים, ישבן. הסיבות להיווצרות פצעים או התפרצות אקנה של ממש באזורים כאלה או אחרים בפנים וגם בגוף היא לא מקרית: אזורי גוף שונים בנויים אחרת, ומושפעים באופן שונה מתהליכים פנימיים עמוקים המתרחשים בגוף. פצעונים במצח מופיעים רבות על הפנים, במיוחד באקנה. אם אתם סובלים מפצעים קטנים במצח, או אקנה במצח, כדי שתמשיכו לקרוא.

»

הסיבות לפצעונים במצח

פצעונים, פצעים או אקנה של ממש באזור המצח בדרך כלל נובעים משלוש סיבות עיקריות:
האחת, אקנה בגיל ההתבגרות מתחיל במצח ומתפשט לשאר האזורים בפנים. השניה, כתוצאה מקרקפת מאוד שומנית, קרקפת סבוראית וקשקשים בשיער. הקרבה של אזור המצח לקרקפת, השיער שנוגע גם במצח, כל אלה יכולים להוביל לפצעים במצח. הסיבה השלישית המאפיינת בעיקר פצעים או אקנה המופיעים רק באזור המצח בגילאים מאוחרים יותר מגיל ההתבגרות, עשויה להיגרם מבעיות מסוימות במערכת העיכול. בנוסף, מתח נפשי, תזונה, גנטיקה הן סיבות עיקריות להופעת פצעונים במצח.

גיל צעיר או גיל ההתבגרות

בגיל ההתבגרות יש הפרשה מוגברת של כל הורמוני המין בגוף (הורמון האסטרוגן והורמון האנדרוגן) הגורמת להפרשה מוגברת של סבום מבלוטות החלב. אותו סבום עשוי להפריע ולסתום את נקבוביות העור וביחד עם תאי עור מתים הוא חוסם אותן וגורם להתחלה של תהליך דלקתי בזקיק השערה שמתבטא בפצעונים, פצעים או אקנה דלקתי. כאשר האקנה מתחיל בגיל צעיר במיוחד, הוא מתחיל קודם כל באזור המצח ומשם עשוי להתפשט אל יתר חלקי הפנים ואפילו חלקי הגוף כמו הצוואר, הכתפיים, הגב והירכיים.

מתח נפשי

היום כבר יודעים עד כמה הגוף והנפש קשורים אחד בשני ומשפיעים זה על זה. כאשר אנחנו שרויים תקופה ארוכה במתח, לחץ, סטרס, ואפילו חרדה הגוף מפרש את התחושה כמצב קיומי מסוכן והוא אינו מבחין בין לחץ מעבודה, מבחנים או לכל דבר אחר. לפני שנים רבים, לחץ קדמוני היה כשבני האדם ברחו מחיות טורפות בטבע ולכן, עד היום במצבי מתח, עולה לחץ הדם ורמות הסוכר, והגוף מתחיל לשחרר את הורמוני הקורטיזול והאדרנלין במצבים כשאנחנו לחוצים בצורה מוגברת. כל עוד ההורמונים משתחררים לפרק זמן קצר, לא נגרמת בעיה. אבל כאשר הם משתחררים על פני פרק זמן ארוך כמו בתקופה של מתח נפשי מתמשך, מגיב הגוף בהפרשה מוגברת של שומן עורי מבלוטות החלב שמוביל להתפרצות פצעים ואפילו אקנה של ממש – גם בגילאים מאוחרים.

תזונה

תזונה כשלעצמה אינה נחשבת כמעוררת או גורמת להתפרצות פצעים למי שאין נטייה לעור אקנתי. אך לאנשים עם נטייה לעור אקנתי או שסובלים כבר מאקנה, התזונה עשוייה להחריף מצב קיים ולהקשות על תהליך החלמה אצל מי שחווים התפרצות פצעונים, כמו במצח או אקנה בשאר אזורי הפנים. אנשים שונים מגיבים אחרת לסוגי אוכל שונים והרגישויות יכולות להשתנות מאחד לאחרת. הסיבות השכיחות להחמרה של פצעים או אקנה כתוצאה מתזונה הן בדרך כלל כתוצאה מעליה בריכוז השומן בדם, שינויים הורמונליים כתוצאה מצריכת מוצרי חלב מוגברת או תזונה שמשלבת סוכרים רבים שמשמשים כר פורה להתרבות חיידקים בגוף בכלל ובעור בפרט, וניזונים מסוכרים פשוטים.

גנטיקה

למרות שאין בגוף גן ספציפי הידוע כאחראי לאקנה, לגנטיקה יש השפעה חזקה על הסיכוי להיווצרות פצעים והתפרצות אקנה. הגנים משפיעים על רמת רגישות העור להורמונים ובמידה רבה הם קובעים האם ובאיזה עוצמה יגיבו בלוטות החלב לשינויים הורמונליים. הגנים משפיעים גם על מערכת החיסון ולכן הגנטיקה קובעת במידה רבה את עוצמת התגובה הדלקתית לחיידקים. בדרך כלל מי שסובלים מאקנה חריף הם בעלי נטייה גנטית של תגובה דלקתית חריפה לחיידקים בגוף. הגנים משפיעים גם על יכולת ומהירות הגוף להחלים ולייצר גורמים אנטי דלקתיים בגוף.

 

  אצלנו, פצעים במצח זה לא סיפור.

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  פצעונים בחלק העליון של המצח

  הסיבות לפצעונים בפנים בכלל ופצעים במצח בפרט עשויות להיות רבות ומגוונות. פצעונים ופצעים עשויים להיגרם בראש ובראשונה משינויים הורמונלים, מהשפעות גנטיות אבל גם כתוצאה משימוש ומריחת מוצרים וחומרים שומניים על השיער כדוגמת קרם שיער מרכך, מסכה לשיער וכמובן שמן לשיער שהוא ככל הנראה השומני ביותר. הקרבה של אזור המצח לקרקפת ולשיער מובילה לכך שכמעט כל חומר שנוגע בשיער, יגיע בשלב כזה או אחר גם למצח. מריחה של חומרים שומניים שנשארים על השיער מבלי שהם נשטפים, עשויה לגרום לסתימה של הנקבוביות. פעולה זו דומה למעשה לסתימת נקבוביות כתוצאה מהפרשת יתר של סבום בדומה לתהליך המתרחש על פני העור כתוצאה מחוסר איזון הורמונלי. כאשר בלוטות החלב נסתמות, בין אם כתוצאה מהפרשת יתר של סבום (החומר השומני המופרש מהן) ובין אם כתוצאה ממריחת חומר שמנוני או שומני, בשילוב עם תאי עור מתים, מתחיל התהליך הדלקתי של היווצרות פצעים שיכולים להתפתח גם לאקנה דלקתי. לכן אם הופיעו פצעונים או פצעים במצח, הטיפול הראשוני יכול להתחיל מבדיקת מוצרי השיער. לפעמים שינוי קטן כמו הפסקת שימוש במוצר שומני, יכול להוביל להחלמה מלאה של העור.

  פצעונים בחלק התחתון של המצח

  על אף הקרבה של החלק התחתון במצח לחלק העליון, הסיבות להיווצרות אקנה באזור זה של המצח עשויות להיות שונות מאוד. אם הפצעים או האקנה מתחילים קודם כל באזור המצח העליון ורק בהמשך מתפשטים לאזור המצח התחתון הסיבות הן בדרך כלל הורמונליות, או מתח או שימוש במוצרי שיער שומניים. אבל אם הפצעונים או הפצעים במצח הם רק בחלק התחתון באזור הגבות, זה עשוי להעיד על בעיית עור מסוג סבוריאה אולואוזה שהיא בעיית עור שונה מאקנה רגיל והטיפול בה גם הוא שונה. הסבוריאה מאופיינת בדרך כלל באדמומיות בעור, תחושת יובש וקשקשת ברמות שונות. לעיתים מדובר באדמומיות ומעט קשקשת ולעיתים הקשקשת עשויה להיות חזקה הרבה יותר ולגרום גם לגרד, לגירויים ולהיווצרות פצעים גדולים יותר. החשיבות באבחון הסיבה לפצעונים חשובה במיוחד כשמדובר בסבוריאה כי הטיפול בה שונה ולעיתים מוצרים מסוימים המיועדים לטיפול בפצעים או אקנה עשויים דווקא להחריף מצב של סבוריאה ולהיפך.

  כיצד לנסות ולהימנע מאקנה במצח?

  במקרה של אקנה ונטייה גנטית חזקה קשה יותר למנוע לחלוטין היווצרות של אותם פצעונים, פצעים או אקנה. אקנה לא יעבור לבד וחשוב לטפל כאשר מדובר בהתפרצות פצעונים במצח. אפשר לעשות כמה פעולות על מנת להימנע ככל הניתן מפצעונים במצח, וגם אם כבר התפרצו פצעונים במצח ישנם כמה פעולות שכדאי לעשות. ראשית חשוב להקפיד על שימוש במוצרי קוסמטיקה איכותיים ולא שומניים. חשוב להקפיד על שגרת טיפוח יומיומית מבוססת על מוצרים איכותיים המתאימים לסוג העור (יבש, מעורב או שומני). חשוב מאוד להשאיר את אזור המצח מאווורר, בעיקר בימי הקיץ שבהם יש נטייה להזעה שיכולה גם היא להוביל לסתימה של הנקבוביות, ולהימנע ככל הניתן משימוש בכובעי מצחייה שנדבקים אל המצח ולכבס אותם לעיתים קרובות. כאשר חובשים קסדה, כמו לדוגמה של אופנוע, מומלץ לשים כיסוי פנימי מכובס גם לעיתים קרובות ולחטות את החלק הפנימי של הקסדה. בנוסף, לגבי השיער חייב לאסוף שיער ארוך בעיקר אם הוא נופל על המצח והפנים. חשוב לבדוק את מוצרי השיער והקרקפת, את מסיכות השיער ואפילו את השמפו והמרכך. מוצרים כבדים ושומניים הם מוצרים שפחות מתאימים למי שסובלים מפצעונים או פצעים במצח. לשמור על בריאות הקרקפת שלא תפתח סבוריאה על ידי שימוש במוצרי שיער מתאימים ובעת שימוש במרכך, למרוח בעיקר על קצות השיער ולא על הקרקפת.

  פצעים במצח, טיפול טבעי בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  שיטת רבקה זיידה לטיפול בפצעונים במצח, בפצעים ובאקנה על כל פניה הרבים היא שיטה טבעית ומוכחת (מעל 92% הצלחה) הפועלת מזה 22 שנים ומבוססת על שילוב בין מוצרים איכותיים המופקים מצמחי מרפא המיוצרים במעבדות רבקה זיידה באישור משרד הבריאות, לצד שימוש במכשור רפואי מתקדם המבוסס על טיפול פוטותרפי מהטובים בשוק. שיטת רבקה זיידה מציעה טיפול טבעי בכל סוגי האקנה וכן טיפול בתסמיני הפוסט אקנה: צלקות, חטטים. הטיפול בשיטת רבקה זיידה הוא טבעי, אינו מצריך טיפול תרופתי בבליעה או שינויים משמעותיים באורח החיים,  אינו כואב, ללא מגע והוא ללא תופעות לוואי. שיטת רבקה זיידה מטפלת בבעיית האקנה מהשורש שלה – היישר מבלוטות החלב והיא מהטובות והמצליחות בישראל. 

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: