פצעים וחצ'קונים על הלחיים
מה עושים איתם?

פצעים ופצעונים על הפנים ועל הגוף מופיעים בדרך כלל באזורים בעלי ריכוז גבוה של בלוטות חלב. בלוטות החלב אחראיות על יצירת חומר שומני בשם "סבום" שתפקידו שמירה על העור. הבעיה מתחילה כשהבלוטות יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר סבום ביתר. במקרים אלו, עשוי להתחיל תהליך שמסתיים בפצעים ואקנה של ממש. ריכוז גבוה של בלוטות חלב נמצא על האף, אזורי המצח, סנטר, לחיים, וגם כתפיים, גב וישבן. יש מספר גורמים שעשויים לגרום לבלוטות החלב באזורים מסוימים לצאת מאיזון ולמיקום יש גם משמעות והוא עשוי להקל על האבחון. מה גורם לפצעונים על הלחיים או פצעים וחצ'קונים בלחיים ואיך אפשר לטפל בהם? המשיכו לקרוא.

»

הסיבות לפצעים בלחיים

אם הפצעים חוזרים שוב ושוב לאותו אזור, לרוב זה לא יהיה מקרי. אותם פצעונים או פצעים הם תוצאה של תהליכים עמוקים יותר ובדרך כלל טיפול שטחי לא יפתור את הבעיה לאורך זמן. טיפול אפקטיבי הוא טיפול שמאבחן את מקור הבעיה ומטפל בה מהשורש. למיקום ההתפרצות של פצעים בלחיים יש חשיבות: לרוב פצעים בלחיים העליונות יהיו ביטוי של אקנה וולגריס – האקנה הנפוץ ביותר שמתחיל בדרך כלל בגיל ההתבגרות אבל יכול להופיע גם בהמשך בחיים. פצעים או פצעונים בלחיים התחתונות הם בדרך כלל תוצאה של אקנה הורמונלי.

גיל צעיר או גיל ההתבגרות

הגוף שלנו עובר שינויים משמעותיים בגיל ההתבגרות – תקופת המעבר מילדות לנערות ובגרות מינית. הרבה מאוד דברים משתנים בגוף בתקופה הזו ובין היתר, נלווים שינויים נוירולוגים והורמונלים משמעותיים. השינויים האלו חשובים מאוד להתפתחות המינית ולבגרות בכלל. כאשר הגוף נכנס לשלב גיל ההתבגרות הוא מתחיל לייצר באופן מוגבר את הורמוני המין הנקראים הורמונים אנדרוגנים. קבוצת הורמונים זו אחראית על המאפיינים הזכריים והנקביים בכל אחד מהמינים והשפעתם על הגוף היא רבה. כאשר הגוף מתחיל להפריש את ההורמונים האנדרוגנים, משתנה פעילות בלוטות החלב. אותן בלוטות המייצרות באופן שוטף את החומר השומני "סבום", יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר אותו ביתר. השומן העודף יוצא אל העור ויחד עם תאי עור מתים ולכלוך, סותם את הנקבוביות. זהו תחילתו של התהליך האקנתי. בשלב הקל, העור ובעיקר אזורים שיש בהם ריכוז גבוה של בלוטות חלב וביניהם הלחיים, יקבלו מראה שמנוני. בהמשך, עשויים להיווצר ראשים שחורים ולבנים הנקראים "קומודונים". בהיעדר טיפול, הם עשויים להפוך לפצעים – אותם ח'צקונים בלחיים ובמקרים קשים יותר, השומן המופרש אל העור, מוביל לשגשוג חיידקי האקנה P הנמצאים באופן טבעי על העור ויוצרים אקנה דלקתי חריף.

היגיינה

הסיבות הגורמות לבלוטות החלב לצאת מאיזון הן בדרך כלל סיבות פנימיות עמוקות אולם להיגיינה יש תפקיד חשוב. ככל הנראה היגיינה או היעדר היגיינה לבדה היא לא סיבה להיווצרות פצעונים או התפרצות אקנה של ממש אבל היא יכולה להרגיע או להחריף מצב קיים. כשבלוטות החלב יוצאות מאיזון, הן מתחילות לייצר שומן ביתר ואותו שומן מופרש אל העור. כאשר השומן מתערבב עם תאי עור מתים ולכלוך, הנקבוביות נסתמות. לכן להיגיינה יש תפקיד חשוב, משום שהרגלי היגיינה ומוצרי היגיינה מסייעים בשמירה על עור נקי והסרת תאי העור המתים. היגיינה אמנם לא תשיב את האיזון לבלוטות החלב, אבל בהחלט ייתכן שיווצרו פחות פצעים בזכות הניקיון של פני העור. מן העבר השני, היעדר היגיינה או שימוש במוצרים שאינם מתאימים לסוג העור, עשויה להחריף את המצב, ולגרום להחרפת האקנה ואפילו התפרצות של אקנה דלקתי. גורם נוסף שחשוב לשים עליו את הדעת כשמדובר בחצ'קונים בלחיים הוא הטלפון הסלולרי. רובנו מדברים בטלפון כשהוא מוצמד ללחי. הטלפון הסלולארי בדרך כלל אינו נקי וייתכן שיש עליו שומן ואפילו מזהמים וחיידקים שונים. לכן כדאי להקפיד גם על היגיינת הטלפון.

מתח נפשי

הקשר ההדוק שבין גוף לנפש הוכח מחקרית כבר לפני שנים, והוא רלוונטי גם בכל הנוגע לפצעים ואקנה. בעוד שהיגיינה נחשבת גורם חיצוני שאינו גורם לבדו לאקנה, מתח נפשי מתמשך ותחושות סטרס לתקופות ארוכות, עשויים בהחלט להוביל להתפרצות אקנה בכל דרגות הקושי ובכל גיל. זה קורה משום שכשהגוף חווה סטרס תקופה ממושכת וארוכה, המוח משחרר את הורמון הקורטיזול, הורמון בעל תכונה מיוחדת שגורמת לו להיצמד לבלוטות החלב. כתוצאה מכך, בלוטות החלב מתחילות לצאת מאיזון ולייצר את אותו החומר השומני בשם "סבום" באופן מוגבר. בנוסף, סטרס ולחץ נפשי על פני תקופות ממושכות, פוגעים גם במערכת החיסון שנחלשת ותפקודה נפגע. כשמערכת החיסון חלשה יותר, היא מתקשה להשיב את האיזון לגוף ולהתמודד עם מזיקים וחיידקים וכך עשוי להתפתח גם אקנה דלקתי שנגרם כתוצאה משגשוג של חיידק האקנה P. לחץ נפשי וסטרס עשויים לגרום גם לבעיות שינה ולאכילה שאינה בריאה. כל אלה מחלישים את הגוף ופוגעים במנגנוני האיזון וההחלמה הטבעיים שלו.

תזונה

תזונה לבדה אינה יכולה להוביל להתפרצות אקנה (למעט במצבים של אלרגיה למזון מסוים) אבל תזונה בריאה ומזינה מקלה על הגוף בהתפרצויות קיימות ומחזקת את מנגנוני ההחלמה הטבעיים ואילו תזונה לא מאוזנת עשויה פעמים רבות להוביל להחרפת התפרצות קיימת של אקנה. רגישויות למזון בכלל ובכל הנוגע לפצעים ואקנה בפרט, שונה מאחד לאחרת. במקרים מסוימים נמצא, שצריכה מוגברת של סוכרים פשוטים (בעיקר סוכר לבן) עשויה להוביל להתפרצות באזור הלחיים. סוכר לבן ופחמימות פשוטות עשויים לגרום לפצעים להפוך לאקנה דלקתי משום שאקנה דלקתי נוצר משגשוג חיידקי האקנה P שניזונים בין היתר מסוכרים פשוטים. יש מי שדווקא מוצרי חלב פרה, יובילו לפצעונים או פצעים. מאכלים בעלי שומן רווי בריכוז גבוה עשויים לגרום להופעת פצעים או פצעונים באזורים שונים או להחריף אקנה קיים. מומלץ להקפיד על תזונה מאוזנת ועשירה ברכיבים תזונתיים חיוניים המשפיעים לטובה גם על המנגנונים האנטי דלקתיים הטבעיים של הגוף ומסיעים לגוף להחלים להתאזן.

גנטיקה

במשך שנים לא הייתה וודאות בנוגע לאלמנט הגנטי של האקנה. אחרי אינספור מחקרים בנושא, הסיקו החוקרים והחוקרות שאין גן ספציפי האחראי לאקנה. אבל בהחלט יש קשר גנטי עקיף יותר, המתבטא בין היתר בקביעת סוג העור, אופי ורגישות מערכת החיסון, המערכת ההורמונלית, ריכוז בלוטות החלב באזורים מסוימים, רגישות בלוטות החלב וקצב ייצור רכיבים אנטי דלקתיים. פצעונים בלחיים או פצעים בלחיים יכולים להופיע אצל כאלה שהגנטיקה שלהם הובילה לסוג עור שמן או מעורב, עם ריכוז גבוה של בלוטות חלב באזור הלחיים ורגישות בלוטות החלב לפעילות הורמונלית. המהירות שבה פצעים או פצעונים יחלפו, מושפעת גם היא מגנטיקה כי מהירות התגובה של מערכת החיסון מושפעת מגנטיקה.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  כיצד לנסות ולהימנע מאקנה בלחיים

  לא תמיד קל לדעת או לאבחן את הסיבה שהובילה להתפתחות פצעים בלחיים או התפרצות אקנה של ממש, ולפעמים נדרש ניסוי וטעיה כדי להבין מה עוזר או לשים לב למה מחריף את המצב. הדבר הראשון שחשוב להקפיד עליו הוא הרגלי היגיינה ברמה היומיומית. כדאי להתחיל את היום עם פנים נקיים וחשוב עוד יותר ללכת לישון עם פנים נקיים. חשוב מאוד להתאים את המוצרים לסוג העור ולהשקיע במוצרים איכותיים שאין בהם רכיבים העשויים לגרות את העור. חשוב גם להימנע ממצב של ניקוי יתר שעשוי להוביל לתוצאה ההפוכה ולהחריף את חוסר האיזון של בלוטות החלב. יש להימנע מלגעת בפנים לבד ובעיקר להימנע מטיפול עצמי של "פיצוץ ח'צקונים". מומלץ עד כמה שאפשר להימנע מסטרס ולחץ נפשי מתמשך, וכדאי לאמץ בשגרה טכניקות הרגעה כמו הליכה בחוץ, נשימות, ויוגה. חשוב להקפיד על שינה טובה, איכותית ומספקת, להרבות בשתיית מים ולשמור על תזונה מאוזנת ומלאה בירקות מכל הצבעים שלהם יש ויטמינים ומינרלים המסייעים להשבת האיזון בגוף וחיזוק מנגנוני הריפוי הטבעי שלו.

  טיפול בפצעים בלחיים בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  שיטת רבקה זיידה היא שיטה טבעית ומוכחת לטיפול בפצעים בלחיים ובאקנה בכלל מכל הסוגים, ובכל הגילאים. שיטת רבקה זיידה פועלת 23 שנה עם מעל 92% הצלחה. השיטה מבוססת על שילוב בין מוצרים איכותיים מותאמים אישית לסוג העור המופקים מצמחי מרפא, המיוצרים במעבדות רבקה זיידה באישור משרד הבריאות, לצד שימוש במכשור רפואי מתקדם. במעבדות רבקה זיידה פותח מכשיר פוטותרפי יחיד מסוגו בארץ, והוא היחיד בעל חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד חשוב אחר בטיפול באקנה, במניעת הישנות וריפוי העור. השיטה הייחודית של רבקה זיידה היא ללא מגע, ללא כאבים, ללא תופעות לוואי ואינה מצריכה כדורים. היא מטפלת באקנה היישר מהשורש בבלוטות החלב ומסייעת לעור לשקם את עצמו ולהחלים. השיטה עזרה עד כה לעשרות אלפי מטופלות ומטופלים להיפטר סופית מכל סוגי האקנה, כולל אקנה חוזר אחרי טיפול ברואקוטן.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: