פצעים וחצ'קונים על הסנטר
מה עושים איתם?

פצעים ופצעונים מופיעים בדרך כלל באזורים בהם יש כמות גדולה של בלוטות חלב. בלוטות החלב שנמצאות על פני העור, מפוזרות באזורי המצח, הלחיים, האף, הסנטר וגם כתפיים, גב וישבן. התפקיד של בלוטות החלב הוא לייצר חומר שומני בשם "סבום" שמגן על העור מפני מזיקים, מזהמים ושומר על הלחות שבו. הבעיה מתחילה כאשר הבלוטות הללו יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר סבום ביתר. השומן העודף יחד עם תאי עור מתים, סותם את הנקבוביות וכך מתחיל תהליך אקנתי דלקתי. מה גורם לפצעונים בסנטר או פצעים בסנטר ואיך אפשר לטפל בהם? המשיכו לקרוא.

»

הסיבות לפצעונים בסנטר

בדרך כלל פצעים ופצעונים מופיעים באזורים שיש בהם כמות גדולה של בלוטות חלב. אזור המצח, האף, צידי האף והסנטר מכונה בשל הצורה שלו: אזור ה-T, והוא אחד האזורים עם ריכוז בלוטות החלב הגבוה בגוף. האזור הזה, נחשב רגיש ומגיב בקלות לשינויים וביניהם שינויים הורמונלים שיכולים לגרום לחצ'קונים בסנטר. מאפיין נוסף של האזור הוא התפתחות פטריה שגורמת לסבוריאה ומאפייניה שונים משל אקנה רגיל.

גיל צעיר או גיל ההתבגרות

המעבר בין ילדות לנערות מאופיין בשינויים רבים בגוף וביניהם שינויים הורמונלים משמעותיים. להורמונים יש תפקיד חשוב בהתפתחות ובהתבגרות והכנת גוף האישה לקראת כניסה להריון ולידה. התקופה הזו, היא תקופה מרגשת אבל יכולה להיות לא פשוטה והיא מלווה גם בקשיים וביניהם האקנה לצד שינויים במצב רוח ובעיות דימוי עצמי שמושפעות מהמראה החיצוני בכלל ומאקנה בפרט. שינויים הורמונלים הם מהגורמים השכיחים ביותר להתפרצות אקנה והופעת פצעונים ופצעים. בגיל ההתבגרות, הורמוני המין הידועים בשם הורמונים אנדרוגנים מתחילים להיות פעילים. הפרשה מוגברת שלהם, גורמת לבלוטות החלב לצאת מאיזון והן מתחילות לייצר כמות גדולה של החומר השומני סבום. האזורים שבהם יש ריכוז גבוה של בלוטות חלב וביניהם אזור ה-T והסנטר, יהיו בעלי מראה שומני יותר והשומן ביחד עם תאי עור מתים גורם לסתימת הבלוטות. בשלב הראשון, יופיעו ראשים קטנים לבנים או שחורים הידועים בשם קומודונים. בהמשך, הקומודונים עשויים להתפתח ולהפוך לפצעים של ממש ויהיו שיסבלו מהתפרצות אקנה שיעבור לאזורים נוספים ובמקרים מסוימים, יהפוך לדלקתי ומפושט.

מתח נפשי

היום כבר כולם יודעים שיש קשר הדוק בין גוף לנפש, ולמתח נפשי מתמשך יש השפעות רבות על הבריאות. הקשר בין מתח נפשי להתפרצות אקנה הוכח מחקרית לפני למעלה מ-20 שנה. כשהגוף נמצא במצב מתמשך של לחץ, משתחרר בגוף הורמון הקורטיזול שבעל תכונת היצמדות לבלוטות החלב. כתוצאה מכך, בלוטות החלב מתחילות לצאת מאיזון ומתחיל אותו מעגל אקנתי של ייצור סבום ביתר, סתימת נקבוביות העור, היווצרות קומודונים שחורים ולבנים, פצעונים ופצעים של ממש. בנוסף, הלחץ והמתח הנפשי לאורך זמן פוגעים גם במערכת החיסון שנחלשת ותפקודה נפגע, ולכן הגוף עשוי להתקשות להתמודד עם התפתחות אקנה דלקתי, מה שגורם לאקנה להחמיר ולהמשיך להתפתח. יש מי שהלחץ והסטרס יובילו גם לאכילה לא בריאה וקושי בשינה, שני גורמים נוספים שמסייעים גם הם להתפרצות האקנה ומקשים על מערכות הריפוי הטבעיות של הגוף ומערכת החיסון לפעול ביעילות. השפעת לחץ נפשי וסטרס על הגוף ושחרור הורמון הקורטיזול בעקבות זאת, אינה ייחודית רק לגיל ההתבגרות והיא יכולה להתרחש בכל גיל.

תזונה

תזונה לכשעצמה כגורם יחיד לא נמצאה כסיבה להתפרצות אקנה אולם תזונה לא מאוזנת עשויה אצל חלק מהאנשים להחמיר התפרצות קיימת של אקנה. במקרים מסוימים נמצא, שצריכה מוגברת של מוצרי חלב ובעיקר חלב פרה, עשויה לגרום להופעתם של פצעים על הסנטר. בחלק מהמדינות, הפרות מקבלות הורמונים שעשויים לעבור לחלב. הורמונים אלה פועלים באופן דומה כמו חוסר איזון הורמונלי ולכן משפיעים על בלוטות החלב, מוציאים אותן מאיזון וגורמים לתחילת התהליך האקנתי. במקרים מסוימים צריכה מוגברת של פחמימות ריקות כמו קמח לבן וסוכר פשוט עשוי להחריף מצבים של אקנה ובעיקר אקנה דלקתי משום שחיידקים ניזונים מסוכר פשוט ואקנה חיידקי נגרם כתוצאה משגשוג חיידק האקנה P. מאכלים הכוללים ריכוז גבוה של שומן רווי עשויים גם הם במצבים מסוימים, לגרום להופעת פצעונים או פצעים בסנטר או להחרפה של אקנה קיים. מומלץ להקפיד על תזונה מאוזנת ועשירה ברכיבים תזונתיים חיוניים המשפיעים לטובה גם על המנגנונים האנטי דלקתיים הטבעיים של הגוף ומסיעים לגוף להחלים להתאזן.

גנטיקה

חוקרים רבים בדקו את הקשר שבין גנטיקה לאקנה ועד כה המסקנה היא שאקנה אינה מועברת באופן אוטומטי באמצעות גנים אולם כן ישנו קשר והשפעה גנטית מסוימת. אין גן ספציפי האחראי לאקנה והשפעה גנטית מתבטאת בין היתר בסוג העור, אופי ורגישות מערכת החיסון, מהירות הגוף בייצור רכיבים אנטי דלקתיים ורגישות בלוטות החלב לפעילות הורמונלית. בהקשר של היווצרות פצעים על הסנטר, ההשפעה הגנטית עשויה להיות שילוב של סוג העור ביחד עם רגישות בלוטות החלב לפעילות הורמונלית. מי שירשו סוג עור בעל אזור T עם כמות גבוהה של בלוטות חלב ורגישות בלוטות חלב לפעילות הורמונלית, יהיו בעלי סיכוי גבוה יותר להתפרצות של פצעונים ופצעים באותו אזור T ואזור הסנטר ואולי גם באזורים נוספים שיש בהם ריבוי של בלוטות חלב.

פצעים על קו הלסת

כאמור, פצעונים, פצעים בודדים או אקנה של ממש יכולים להיגרם ממגוון רחב של סיבות ולפעמים איתור הגורם המדויק לוקח זמן ומבוסס גם על ניסוי וטעיה. יחד עם זאת, יש מצבים שקל יותר לאבחן את הסיבה. למשל נשים שהפצעים מופיעים אצלן כל חודש לקראת או סביב המחזור החודשי, או כאלה שחווים התפרצות קטנה לאחר אכילת מאכלים מסוימים. מיקום הפצעים והפצעונים יכול גם הוא להעיד במקרים מסוימים על הסיבה להן. בכל הנוגע לפצעים בסנטר הסיבה העיקרית להופעתם היא שינויים הורמנולים. נשים רבות חוות אותם לקראת או סביב המחזור והם עשויים להופיע גם כשמפסיקים ליטול גלולות נגד הריון, או בתקופת ההריון או ההנקה. כמובן שגם גברים חווים חוסר איזון הורמונלי וגם הם עשויים לסבול מהתפרצות חצ'קונים בסנטר. סיבה נוספת שנמצא עשויה לגרום לפצעים בסנטר היא מתח וחרדה שבמקרים רבים פועלת באופן דומה לחוסר איזון הורמונלי בשל אופי הורמון הקורטיזול והשפעתו על בלוטות החלב. חשוב שלא לבלבל פצעים ופצעונים בסנטר עם רוזציאה, מחלת עור מסוג אחר שמקורה בכלי דם ומאופיינת בפצעונים ותפרחת אדומה שיכולה להופיע בסנטר. לכן חשוב לאבחן את הבעיה רק אצל אנשי מקצוע כדי לקבל טיפול מתאים.

כיצד לנסות ולהימנע מאקנה בסנטר

מכיוון שבדרך כלל הסיבות להיווצרות אקנה באזור הסנטר מקורן בשינויים הורמונלים משמעותיים, כנראה שלא ניתן לחלוטין להימנע ממנו. יחד עם זאת אפשר לאמץ הרגלים שיסייעו במשך ההחלמה או יפחיתו את העוצמה וימנעו החרפה. בין הדברים שיכולים לסייע הם שמירה על היגיינה אבל חשוב להימנע מייבוש יתר שיכול להחריף את המצב. חשוב מאוד לאמץ שגרת טיפוח יומיומית של מוצרים איכותיים המתאימים לסוג העור. כדאי עד כמה שאפשר להימנע ממצבי לחץ וסטרס מתמשכים ולאמץ טכניקות הרגעה כמו צעידה בחוץ, נשימות ומדיטציה ולהקפיד על מספר שעות שינה מספיק ומנוחה לגוף ולנפש. כדאי לשמור גם על תזונה מאוזנת, להמעיט במזונות עם קמח לבן, סוכר לבן, ועם שומן רווי ומצד שני להרבות במזונות מזינים כמו ירקות במגוון צבעים שעשירים גם בויטמינים חיוניים, פירות ודגנים מלאים. בנוסף, חשוב מאוד לא להתפתות לטפל לבד בפצעים ובעיקר לא לחטט בהם או לפוצץ אותם. פעילות זאת, עשויה להחריף בקלות את המצב וגם להשאיר אחר כך סימנים, כתמים חטטים וצלקות.

טיפול באקנה בשיטה של רבקה זיידה

תמונה של רבקה זיידה
תמונה של רבקה זיידה

החדשות הטובות הן שיש טיפול טבעי לפצעים על הסנטר ואקנה בכלל – שיטת רבקה זיידה שמטפלת באופן יעיל ובצורה הוליסטית יישר מבלוטות החלב. שיטת רבקה זיידה מתאימה לכל סוגי האקנה כולל אקנה הורמונלי ואקנה שנגרם כתוצאה מלחץ נפשי וסטרס. השיטה היא שיטה טבעית ומוכחת עם מעל 92% הצלחה, והיא הפועלת מזה 23 שנים ומבוססת על שילוב בין מוצרים איכותיים המופקים מצמחי מרפא, מיוצרים במעבדות רבקה זיידה באישור משרד הבריאות, לצד שימוש במכשור רפואי מתקדם. במעבדות רבקה זיידה פותח מכשיר פוטותרפי יחיד מסוגו בארץ, והוא היחיד בעל חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד חשוב אחר בטיפול באקנה, במניעת הישנות וריפוי העור. השיטה היא ללא מגע, ללא כאב, ללא בליעת כדורים וללא תופעות לוואי והיא סייעה עד היום לעשרות אלפי מטופלות ומטופלים ליהנות מעור בריא וקורן, להיפטר אחת ולתמיד מהפצעים ולחייך כל בוקר למראה.

רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

»

    יש פתרון לאקנה!

    לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: