פצעים לאחר גילוח והסרת שיער
מה עושים איתם?

למרות שתפקידו של עור הגוף להגן עליו מפני מזהמים שונים, חשוב להבין שהעור הוא רקמה חיה, המגיבה לפעולות שונות שנעשות עליה. יש אזורים בהם העור רגיש יותר כמו למשל אזורי הפנים והצוואר. אחת הפעולות שעשויות לעורר תגובה בעור היא פעולת הסרת שיער בגוף או בפנים. גברים רבים מכירים את תופעת הפצעים לאחר גילוח שנוצרים בפנים אולם גם נשים יכולות לחוות אותם באזורי הגוף בהם הן מגלחות את השיער או מסירות אותו בחוט או שעווה והתופעה עשויה לקרות גם בעקבות הסרת שיער בלייזר או בטכנולוגיית IPL. פצעונים אלו נקראים פוליקוליטיס. בניגוד לפצעי האקנה שמקורם בבלוטות החלב, פצעי הפוליקוליטיס נגרמים כתוצאה מזיהום חיידקי בזקיקי השערה.

»

גורמים עיקריים לפצעים לאחר הסרת שיער

פצעים או פצעונים המופיעים על הגוף או באזור הפנים לאחר גילוח והסרת שיער, יראו לרוב כבליטות אדומות קטנות על פני העור. לעיתים הם עשויים להיות רגישים למגע ואפילו לכאב, לגרום לגרד ובמקרים מסוימים הם עשויים להפוך מוגלתיים. אלה הם הגורמים העיקריים לאותה התפתחות דלקתית בשם פוליקוליטיס:

 • תגובה אלרגנית חומרים מסוימים המשמשים במסגרת טיפולי הסרת השיער עלולים להוביל אצל חלק מהאוכלוסיה לתגובה אלרגנית. השכיחים מבין החומרים הם קרמי גילוח, שעוות וקרמי לחות מסוימים הנמרחים אחרי הסרת השיער.
 • זיהום תהליך הסרת השיער מסיר את השערות ותאי עור מתים והופך את העור לחשוף יותר ולכן, רגיש יותר לחדירה של וירוסים וחיידקים מסוימים ובעיקר החיידק סטפילוקוק זהוב. כתוצאה מהדלקת, יופיעו הפצעים שעשויים להיות מוגלתיים.
 • מגע עם חומר הגורם גירוי בעור במקרים מסוימים עצם המגע של חומר מגרה עם עור חשוף אחרי טיפול, יכול להוביל לגירוי בדמות פצעונים, גם ללא תגובה אלרגית. תגובה זו מכונה "דלקת עור ממגע".
 • כוויות כוויות בעור כתוצאה משעווה חמה, לייזר או טיפול בטכנולוגיית IPL עשויות להוביל להתפרצות של פצעים ושלפוחיות.
 • שערה חודרנית לעיתים בעקבות מריטת השיער מתחילה לצמוח השערה החדשה בכיוון הפוך פנימה. הגוף מזהה אותה כגוף זר ותוקף אותה, מה שמוביל לתגובה דלקתית בשם "דלקת זקיק השיערה המדומה".

התפרצות אקנה לאחר הסרת שיער

פוליקוליטיס היא דלקת זקיק השערה המאפיינת מצבים של אחרי גילוח או הסרת שיער. בעוד שפוליקוליטיס נגרמת בזקיק השערה, אקנה הוא מצב רפואי שנוצר בבלוטות החלב. בלוטות החלב אחראיות על ייצור חומר שומני בשם "סבום" שתפקידו לשמור על הלחות בתוך העור ולמנוע חדירה של חיידקים ומזהמים. הבעיה מתחילה כאשר אותן בלוטות חלב יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר את החומר השומני – הסבום, ביתר. הסבום מצטבר בבלוטות ויחד עם לכלוך ותאי עור מתים, סותם את הנקבוביות וכך מתחיל התהליך האקנתי. על פניו, אין קשר בין הגורמים לפוליקוליטיס לבין הגורמים לאקנה, אלא שפעמים רבות, בעיקר אצל בעלות ובעלי עור רגיש הנוטה לאקנה, עשוי הגילוח או הסרת השיער להוביל גם להתפרצות אקנתית. פעולת הסרת שיער בכל אחת מהטכניקות הקיימות, היא פעולה שמטבעה מובילה לגירוי של העור. אצל מי שממילא העור רגיש ונוטה לאקנה, עשוי הגירוי הזה להוביל להתפתחות תהליך אקנתי או התפרצות של ממש. זו גם אחת הסיבות שבגללה ההמלצה היא לא לבצע הסרת שיער בלייזר או ב-IPL על עור הסובל מאקנה פעיל.

  יש פתרון לאקנה!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם:

  פצעים לאחר גילוח

  הסרת שיער באמצעות גילוח עשויה לגרום לגירוי, להופעת פוליקוליטיס ובמקרים מסוימים גם להתפתחות של אקנה. גילוח נעשה בניגוד לכיוון צמיחת השערה והוא גם סוג של פילינג שמסיר תאי עור מתים ולפעמים גם חיים ולכן הופך את העור לחשוף יותר ורגיש יותר.

  על הפנים

  עור הפנים בדרך כלל רגיש יותר, דק יותר ומגיב בקלות רבה יותר לגירויים שונים. פעולת הגילוח המבוצעת נגד כיוון צמיחת השיער, מקלפת איתה שכבה של תאי עור ולכן הופכת אותו לחשוף ופגיע. אצל בעלי ובעלות עור רגיש, עשויה הפעולה להוביל לאותה התפתחות דלקתית בזקיק השערה – הפוליקוליטיס. בנוסף, גילוח נוטה לייבש את העור ועור יבש, גם הוא נהיה רגיש יותר ומגורה. סכין הגילוח עצמו יכול לגרום לפצעים למשל במקרה שהוא לא נקי או חלוד, וגם קרמים שמורחים לאחר מכן עשויים לגרום לגירוי. לפעמים תכשירי האפטרשייב המכילים אלכוהול שהוא חומר מייבש, עשויים להחריף את היובש של העור ולגרום להתפתחות דלקת.

  על הגוף

  על אף שעור הגוף בדרך כלל פחות רגיש מעור הפנים, גם הוא עשוי להיות מגורה לאחר פעולת הגילוח, בעיקר באזורי השוקיים, הירכיים ולעיתים גם אזור בתי השחי העדין. גם בגילוח שערות על הגוף, מוסרים תאי עור חיים לצד תאי עור מתים והעור הופך חשוף ורגיש יותר. פעולת הגילוח כאמור נוטה לייבש את העור, והרבה פעמים מורחים קרמים שונים מיד אחרי הגילוח. הקרמים עשויים לסתום את זקיקי השערה והנקבוביות הפעורות ולהוביל להתפתחות הדלקת ואפילו אקנה. גם בגילוח על פני הגוף, חשוב להקפיד על סכין גילוח מחוטא וללא סימני חלודה.

  פצעים לאחר הסרת שיער בשעווה

  הסרת שיער בשעווה נחשבת שיטה אגרסיבית יותר מאשר הגילוח משום שהיא תולשת בעוצמה שערות שחלקן נתלשות מהשורש ויחד איתן נתלשים גם תאי עור משכבת העור העליונה. בסיום פעולת השעווה העור חשוף יותר, מגורה ולעיתים גם מעט נפוח. פעולת הסרת שיער באמצעות שעווה, עשויה לגרום לזקיקי השיער שנתלש להתנפח. זקיקים נפוחים יותר אוספים לכלוך בקלות רבה יותר וגם משמשים כר פורה להצטברות שומן וחיידקים. כל אלה מובילים לסתימת נקבוביות שעשויות להוביל לפוליקוליטיס. בגלל העצמה והאגרסיביות של טיפולי שעווה, הם עשויים להוביל גם לסתימת בלוטות החלב כתוצאה מלכלוך ומזהמים שונים. אצל בעלי ובעלות נטיה לפתח אקנה, עשוי האקנה להתפתח בקלות אחרי כל טיפול. מסיבה זו לא מומלץ לעשות טיפולי שעווה על אזורים עם אקנה פעיל.

  פצעים לאחר הסרת שיער בלייזר

  הסרת שיער באמצעות לייזר הפכה פופולרית מאוד בשנים האחרונות בעיקר משום שבסדרת טיפולים, היא מדללת מאוד צמיחה עתידית. קרן הלייזר הבוקעת מהמכשיר, נשלחת אל העור ונבלעת על ידי הפיגמנט מלנין שמצוי בריכוז גבוה בזקיקי השערה. האנרגיה הנבלעת על ידי המלנין, מתפזרת כחום שגורם למוות תאי בזקיק השערה. מכיוון שהלייזר פוגע ישירות בזקיק השערה, במקרים מסוימים הוא עשוי להגיב ולפתח דלקת. בנוסף, מכיוון שהלייזר נקלט על ידי פיגמנט המלנין שבעור, הטיפול אינו מומלץ לבעלי ובעלות עור כהה.

  טיפול בפצעי אקנה בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  השיטה של רבקה זיידה היא אחת השיטות הטבעיות והאפקטיביות ביותר לטיפול באקנה. השיטה אינה מיועדת לפוליקוליטיס שלרוב חולף מעצמו או דורש טיפול רפואי, אלא למצבים בהם הסרת שיער הובילה גם להתפרצות אקנה, ולאקנה שהתפרץ מסיבות אחרות לרבות הורמונליות. הטיפול במעבדות רבקה זיידה, מבוסס על תכשירים העשויים מצמחי מרפא שיוצרו במעבדות רבקה זיידה ובאישור משרד הבריאות, לצד טיפול במכשור פוטודינמי ייחודי מסוגו בעל חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד חשוב אחר בטיפול באקנה ובריפוי העור. בתקופת הטיפול אין מניעה להסיר שיער אבל בגלל שהעור האקנתי הוא עור מגורה, ההמלצה שלנו היא להסיר שיער רק עם חוט ולהימנע משיטות אגרסיביות יותר שפוגעות גם ברקמת העור כמו גילוח ושעווה. השיטה של רבקה זיידה היא בעלת 96% אחוזי הצלחה וסייעה עד היום לכ-60,000 מטופלות ומטופלים להיפטר מכל סוגי האקנה ובכל דרגות הקושי וליהנות מעור נקי וקורן.

  תרצו להצטרף לסיפורי הצלחה?
  התחילו בבדיקת התאמה לטיפול

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: