טיפול בצלקות אקנה
המדריך המלא

צלקות אקנה הן תופעה מוכרת וידועה, אך רבים חושבים שהיא גזרת גורל ובלתי ניתנת לשינוי. כיצד מטפלים בצלקות אקנה, אפילו שנים לאחר שההתפרצות של האקנה שכחה? המשיכו לקרוא.

»

מהי אקנה?

לפני שנצלול אל עומק הטיפול בצלקות אקנה, נסביר לכם בקצרה מהי האקנה. אקנה או בשמה העממי "פצעי בגרות", היא למעשה מחלת עור. כ- 85% מאוכלוסיית העולם תחווה אקנה ברמה זו או אחרת מכמה פצעונים מציקים ועד התפרצות קשה. האקנה היא מצב רפואי ומחלת עור לכל דבר וכשמה העממי, האקנה מופיעה במלא הכח בגילאי ההתבגרות בשל השינויים ההורמונליים, אך למעשה כפי שמסמן שמה "אקנה וולגריס", וולגריס – נפוץ, היא נפוצה לא רק בגיל ההתבגרות, אלא תופיע אצל אנשים שונים במהלך החיים. שינויים הורמונליים, תנאי היגיינה ירודים, גנטיקה, תפריט תזונתי רווי סוכרים ושומנים ותרופות שונות, עלולים להוות את הגורם להתפרצות האקנה המופיעה במספר צורות – החל מטרום פצעון – הקומודונים הקטנים שאנו קוראים להם "שחורים", דרך חטטים שהם מצב קל של הפצעון ועד תפיחות מוגלתיות, ציסטות ועור מודלק ואדום. אך אל תטעו, טיפול לא ראוי החל משלב הקומודון יכול להשאיר צלקות ועל אחת כמה וכמה במצב מתקדם של ציסטה. לכן אם אתם קוראים שורות אלו וסובלים מאקנה – הקדימו תרופה לפיצוץ – בשום פנים ואופן אל תגעו בפנים ותנו לאיש מקצוע להבריא את עורכם. אך אם אתם קוראים ומסתכלים בעצב על הצלקות מהעבר, אנחנו כאן כדי לומר לכם שיש דרך חזרה למרקם עור חלק ובריא, כל אחד לפי סוג צלקות האקנה שלו.

אילו סוגים של צלקות אקנה קיימים?

צלקות האקנה הן למעשה החלמה לא תקינה מן הדלקת שנגרמה לעור ממחלת האקנה והן מחולקות לסוגים שונים לפי מראן. ישנן צלקות אטרופיות – צלקת המאופיינת בחורים שקועים בעור שנוצרו עקב הריסה או אובדן של רקמת שריר ושומן שתמכו בעור. ישנן צלקות המורמות מן העור בשל ייצור עודף של סיבי קולגן, אלו הן ההיפרטרופיות. וישנן צלקות קלואידיות אשר יוצרות התפשטות צלקתית מחוץ לאזור הנגוע (ובהן אנחנו לא מטפלים). בשביל לאבחן ולזהות את סוג הצלקות הספציפי, כל משפחה כזו מכילה גם תתי צלקות עם אפיונים מיוחדים, אך נמנה את חמש הנפוצות ביותר:

חטטים

החטטים בפנים שייכים לקבוצה האטרופית ונקראים גם צלקות "דוקרן קרח" כיוון שהן נראות כמו דקירה בעור – צלקות בעלות שקע נקודתי המכונות חטטים והן נפוצות ביותר בצלקות האקנה. החטטים בפנים נוצרים בדרך כלל מהתפרצות קשה של אקנה, מציסטות ותפיחות מוגלתיות שחדרו לעומק נקבוביות העור ולכן הצלקת עצמה חודרת לעומק העור ונראית לעין. החטטים בפנים מופיעים בגלל תהליך החלמה לא תקין, אם נגעתם או "פוצצתם" חצ'קון בתקווה למראה משופר, או אם התהליך הדלקתי לא טופל כראוי, נוצר פגם בלתי הפיך בשלוש שכבות העור – שכבת השומן התת עורי, שכבת הדרמיס והאפידרמיס. מראה החטטים בפנים יכול לתסכל מאוד כיוון שהוא לא ניתן להסתרה ולעיתים גם השימוש באיפור, אף מושך תשומת לב אל האזור.

צלקות זיווית

צלקות אקנה אלו הן צלקות רחבות ושקועות. באופן ספציפי, הם סוג של צלקת אטרופית, היא הסוג הנפוץ ביותר של צלקות אקנה. צלקות זווית מהוות כ-20 עד 30 אחוז מהצלקות אטרופיות. הן נראות כשקע עגול או סגלגל דמוי מכתש בעור. בדרך כלל יש להם קצוות אנכיים חדים, והם רחבים יותר מצלקות קרח אבל לא רחבים כמו צלקות גלויות. אם הצלקות הללו רדודות הן עשויות להגיב היטב לטיפול, אך צלקות עמוקות יותר עלולות להוות אתגר לא פשוט כאשר אנו רוצים להיפטר מהן. אם פעם צלקות מתסכלות אלו היו מביכות ורבים היו מקבלים את המצב, היום ישנם טיפולים המאפשרים להעלים גם את הצלקות העמוקות הללו.

צלקות גלויות

צלקות אקנה אלו שייכות לזן ההיפרטרופיות. צלקות אלו נוצרות בשל תהליך ריפוי שיצא משליטה בעור, הגוף מייצר מתחת לרקמה הפצועה יותר מדי סיבי קולגן והללו מגביהים את העור ולצד האזור המודלק נוצר המראה הייחודי להן. הן נשארות בגבולות פצעון האקנה המקורי בעלות שוליים ברורים ונוטות לפיגמנטציה. הצלקת תהיה בצבע אדום, מוגבהת מן העור ובמקרים מסוימים עלולה להכאיב או לגרד. לרוב הצלקת הזו תיווצר כמה שבועות או אף חודשים מזמן הפגיעה בעור. צלקת מסוג זה יכולה להיעלם מאליה לאחר כמה חודשים אך היא יכולה גם ללוות את הסובל מאקנה במשך שנה ואף יותר.

צלקות צבע

יש להבחין בין צלקות שמקורן בפיגמנט וצלקות שמקורן בפוסט אקנה. צלקות שמקורן באקנה נוצרות לרוב מפצעון האקנה עצמו, שטפי דם ודלקות באזור. הצלקות הללו נקראות פוסט אקנה – הם יופיעו ככתמים קטנים בצבע סגול או אדום והם בעצם נימי דם שניזוקו או התרחבו בסמוך לאזור הפגוע. הן לרוב נוצרות לאחר דלקת או טראומה – אם נעשה טיפול לא מקצועי ואגרסיבי באקנה. איך תדעו שזו צלקת פוסט אקנה ולא צלקת שמקורה בשינוי פיגמנט? לחצו על הסימן האדום או הסגול. אם לאחר הלחיצה הסימן נעלם לשנייה קלה וחזר, זאת בשל הדם שעצרתם ולא מגיע לאזור ולכן זוהי צלקת שמקורה בנימי דם ולא בבעיית פיגמנטציה.

צלקות מורמות

בעולם הרפואה הן שייכות לזן הצלקות הקלואידיות, סוג הצלקות היחיד ברשימה שבהן אנחנו לא מטפלים. במקרה זה הרקמה שהצלקת יוצרת גדלה מעבר לפצע המקורי, העור באזור מתעבה והצלקת תהיה מעוגלת, מוגבהת ובמראה לא אחיד. לרוב היא אדומה אך עשויה להיות כהה יותר מהעור. צלקת מהזן הזה מתפתחת בעיקר אצל אנשים צעירים בעלי גוון עור כהה והיא מחמירה בזמן ההריון. הצלקת עלולה להופיע לא רק אצל אנשים צעירים אלא גם אצל מבוגרים שסובלים מצלקות אקנה. הצלקת הקלואידית אינה רק מטרד אסתטי אלא היא עלולה גם להיות נוקשה מאוד ולהכאיב.

  אצלנו, צלקות אקנה זה לא סיפור.

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  איך מטפלים בצלקות אקנה?

  אחרי שהסברנו מה זו בעצם צלקת, ולמה היא נוצרת, כעת נסביר מדוע הטיפול בצלקות אקנה הוא כל כך מאתגר. בוודאי כבר חיפשתם ברחבי האינטרנט פתרונות אפשריים, והגעתם לכל מיני סוגים שונים של טיפולים. אולי אפילו ניסיתם חלק מהם, אך קיבלתם שיפור חלקי או שטחי בלבד. ואכן, לרוב, החשש המרכזי כשניגשים לטפל בצלקת אקנה, היא שהטיפול לא יהיה אפקטיבי, ושעדיין יישארו סימנים כלשהם. המקצועיות מחייבת אותנו לשים את זה על השולחן: במידה מסוימת, זה נכון, וחשוב לדעת שלא ניתן להעלים צלקת ב-100% באף שיטת טיפול (ולכן החוק אף אוסר על שימוש במינוח הזה), אבל אפשר לשפר את מרקם העור בצורה משמעותית מאד ולהקנות לו מראה יותר חלק ופחות מחוטט ומצולק. בשיטה שלנו לטיפול בצלקות אקנה, השיפור בנראות הוא כ-70-80% לעומת מצב העור ההתחלתי, וכן, ברוב המקרים זה שווה את התהליך עבור המטופלים והמטופלות שחושקים בעור עם נראות אחידה וחלקה יותר, ללא זכר לפצעונים מהעבר.

  אז למה זה כל כך מאתגר להגיע לתוצאה המיוחלת?

  מכירים את המשפט: על טעויות משלמים? זה תקף בחיים בכלל, וגם על העור שלנו בפרט. אבל כדי להבין זאת לעומק, כדאי לזכור שהעור שלנו משמש אותנו כהגנה חיצונית לגוף, ועל כן, הוא לא בנוי משכבה אחת, אלא מ-3 שכבות שונות: השכבה העליונה (האפידרמיס), השכבה הפנימית (הדרמיס) ומתחתיה שכבת שומן (היפודרמיס). כשהעור שלנו מתמודד עם אקנה, במילים אחרות הוא מתמודד עם דלקת ועם חיידקים. לרוב, בעקבות טיפול לא נכון שמייבש את העור מידי למשל, במקרים של נגיעות וחיטוטים בפצעים, אבל גם בעקבות גנטיקה, נגרמת טראומה לעור ורקמות נפגעות. הרקמות האלה, לא נמצאות רק בשכבה החיצונית, אלא יורדות מטה יותר, גם לשכבה התחתונה.

  על כן, הקושי בעולם הקוסמטיקה הרפואית הוא למעשה להצליח לעודד תהליכי חידוש של תאים, לא רק בשכבת האפידרמיס, אלא גם בשכבה הפנימית יותר, בשכבת הדרמיס, מבלי ליצור כוויות או הבדלי גוון בעור שלנו.

  על רקע האתגר הזה, קיימות מגוון שיטות כיום להעלמת צלקות אקנה, חלקן אפקטיביות פחות וחלקן יותר. השיטה שלנו לטיפול בצלקות ייחודית ושונה לחלוטין מכל שאר השיטות. כדי לעשות לכם סדר, אנו נמנה בפניכם את השיטות הפופולריות ביותר הקיימות לטיפול בצלקות האקנה, על יתרונותיהן ועל חסרונותיהן.

  טיפולי לייזר

  טיפולי הלייזר מתחלקים לשני סוגי טיפולים, לייזר מקטעי משייף ולייזר מקטעי לא משייף.

  • לייזר מקטעי משייף –
   זהו טיפול הדומה לפילינג, המבוצע בקרן לייזר ובמכשור טכנולוגי קוסמטי. בטיפול לייזר זה, מוסרות שכבות עור דקות עד שמתקבל שיפור מה במראה הצלקת. במהלך התהליך, הלייזר אמור לעודד יצירה מחודשת של סיבי קולגן חדשים. התוצאה המתקבלת מעידוד יצירת הקולגן, היא עיבוי העור ולאחר מכן הידוק העור. ההחלמה לוקחת כשבועיים והעור יראה אדמומי ונפוח. הלייזר אמור ליצור עידוד של התחדשות תאית וסיבי קולגן ובכך למלא את אזור הצלקת. בשל הרגישות הרבה בטיפול רק רופא מוסמך יכול לבצע אותו וכמו בכל טיפול לייזר גם כאן יש סיכון בכוויה או ביצירת פיגמנטציה באזור הטיפול.
  • לייזר מקטעי לא משייף –
   לעומת הטיפול המשייף, כאן לא מתבצעת הסרת שכבה של העור. זהו תהליך לייזר שמטרתו להשתמש בהליך הריפוי הטבעי של העור לטובת שיפור במראה הצלקות. במהלך התהליך, נוצרים נקבים מיקרוסקופיים שמטרתם לפצוע את שכבת הדרמיס ותהליך הריפוי הטבעי של יצירת סיבי הקולגן אמור למצק ולהרים את אזור הצלקת השקועה. יש לחזור על הטיפול כ-6 פעמים, אחת לחודש. בשל רגישות הטיפול, אם אתם בוחרים בטיפול מסוג זה, מומלץ לוודא שרופא מוסמך מבצע אותו.

  עם זאת, חסרונות השיטה עלולים לעלות על היתרונות – שני סוגי הלייזר עלולים ליצור פיגמנטציה באזור הצלקת, עלולות להיווצר כוויות במהלך הטיפול וכמובן הטיפול עלול שלא להעלים כלל את הצלקת.

   

  למידע נוסף על טיפול באקנה ופוסט אקנה הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

  טיפולי פילינג

  טיפולי הפילינג הם שיטה לא טכנולוגית ותיקה לשלל טיפולים וביניהם חידוש וריפוי העור. בגדול, טיפולי פילינג זה שם כולל לכל הטיפולים שמיועדים לגרום להתקלפות של תאי עור פגועים ובנייה מחדש של שכבות עור בריאות ויפות. גם בטיפול בצלקות אקנה, משתמשים בכמה סוגים של טיפולי פילינג על מנת לשפר את מראה הצלקות. יש טיפולי פילינג שטחיים, שבהם החידוש מתבצע בשכבה העור החיצונית בלבד, ויש טיפולי פילינג בינוניים או עמוקים, שבהם לרוב מדובר בטיפול בודד ודרושה החלמה לאחר הטיפול. כך או כך, גם הפילינג העמוק ביותר לא ימחק לכם את הצלקות, אך כן ידרוש החלמה משמעותית, כואבת ומיותרת. אז אילו טיפולי פילינג קיימים ומה חייבים לדעת? מתחילים.

  • טיפול נקודתי TCA Cross –
   זהו טיפול פילינג לצלקות עמוקות. כשמדובר בטיפול בצלקות אקנה, התהליך הוא החדרת חומר כימי פעיל TCA בריכוז של 85%. החומר מוחדר אל בסיס הצלקת ויוצר פצע שהליך הריפוי שלו מעודד יצירת סיבי קולגן חדשים. לאחר הטיפול הצלקת תקבל גוון לבן ולאחר מכן אדום כשהיא הופכת לפצע שמגליד ומחלים לאחר כחודש. לאחר הטיפול בדרך כלל יתבצע טיפול לייזר נוסף, שאמור למקסם את הטיפול בצלקת האקנה. אך לא כל צלקת ניתנת לריפוי בצורה זו ותופעות הלוואי עלולות להיות גלד שלא מחלים היטב.
  • פילינג –
   במרבית הטיפולים בפילינג עמוק להעלמת צלקות אקנה מדובר בפילינג כימי העושה שימוש בחומר הפנול ונועד לצלקות אקנה קשות. טיפול פילינג זה מבוצע במרפאה בהרדמה ואסור לביצוע בחולי לב או חולי כליות. ההחלמה בבית ללא אור שמש והאזור שטופל יהיה בהיר יותר משאר האזורים. הפילינג עלול להשאיר את אזורי עור המטופלים חסרי צבע לצמיתות ולשנות את המרקם והצבע של האזור המטופל, ולכן לא רצוי לבצע אותו כתיקון לצלקות מקומיות. אין לבצע את הפילינג העמוק בבעלי עור כהה בשום מצב.

  רטינול

  רטינול הוא הנגזרת האלכוהולית המופקת מויטמין A והינו חומר קוסמטי עוצמתי במיוחד ולהבדיל מהנגזרת של חומצת ויטמין A, הוא מותר לשימוש שלא במרשם רפואי. לכן, הרטינול הוא רכיב בתעשיית הקוסמטיקה אותו תראו מופיע בריכוזים שונים על תכשירים רבים. פעילותו דומה לנגזרת החומצית אך ביעילות ועוצמה פחותה.

  כיום יש תכשירים קוסמטיים רבים ומוצרי מדף בסופר פארם בריכוז רטינול המבטיחים כי שימוש קבוע עשוי להעלים צלקות אקנה. כפי שכבר כתבנו הריכוזים אינם עוצמתיים כנגזרות אחרות של הויטמין ולכן אם מדובר בצלקות קשות, הרטינול לא ישפיע עליהן כלל והמטופלים יכולים לסבול מתופעות לוואי שונות כמו פיגמנטציה כיוון שבעת שימוש התכשיר יש איסור על חשיפה לשמש.

  פפטידים

  קרם לחות הוא חלק משגרת היום יום של כולנו והוא חשוב להענקת חיוניות יום יומית לעור, אך כשמדובר על טיפול בצלקות פוסט אקנה – אין לו שום משמעות כיוון שהוא אינו יכול לשנות תהליכים בשכבות העמוקות של העור ואין ביכולתו להעלים צלקות. אחרי שאמרנו זאת, נציין כי פיתוחים חדשים בתחום הקוסמטיקה העושים שימוש בפפטידים, שהם חומצות אמינו הבונות את החלבון, מאפשרים חדירה טובה יותר לעור ועידוד יצירת סיבי אלסטין וקולגן היוצרים הרמה קלילה של הצלקת השקועה.

  תכשירים מבוססי פפטידים מותרים לכהי עור נשים בהריון ואינם מחייבים הימנעות מהשמש אך האפקטיביות שלהם להטבת מראה הצלקות ככל הנראה לא תשיג לכם את התוצאה אליה אתם מכוונים.

  דרמרולר

  הו מכשיר המאפשר דקירה מבוקרת ומרובה במחטים דקיקות. השיטה מיושמת בהצלחה במזותרפיה וגורמת להתחדשות העור. המחטים המרובות פוצעות את שכבת העור העליונה נקודתית ומעודדות את חידוש ושיקום העור – יצירת אלסטין וקולגן ואפילו חידוש החומצה ההיאלרונית. כשמדובר על טיפול בצלקות אקנה, השאיפה היא כי גירוי העור וחידושו ימלאו את הצלקת. הטיפול מבוצע במרפאה לאחר אלחוש ומיד אחריו יש להימנע מחשיפה לשמש. חשיפה ולו הקלה ביותר תגרום תגובה לא רצויה בעור ושינוי גוון העור שלו ופיגמנטציה. כשמדובר בצלקות עמוקות מאקנה במצב קשה הדרמרולר לא יוכל להיות אפקטיבי על מנת לטשטש אותן.

  הזרקת חומצה היאלרונית

  חומצה היאלרונית היא חומר הנמצא באופן טבעי בגופנו וגורם לנפח ולחיוניות של עורנו. ברפואה הקוסמטית חומצה היאלרונית משמשת להרמת ופיסול מבנה הפנים, העלמת קמטים עמוקים והענקת מראה חיוני לעור. בהעלמת צלקות אקנה נעשה שימוש בהזרקות חומצה היאלרונית הממלאת את השקע של הצלקת באופן נקודתי ומבוקר כשהיא מוחדרת לשכבת עור עמוקה יותר מהדרמיס – היפודרמיס. כאשר מחדירים לשכבה זו את החומצה ההילארונית יתרחש תהליך עיבוי מחודש בשל אגירת מים שהיא תהליך נלווה להזרקה. כך, עולה שטח הצלקת והיא מוחלקת באופן נראה לעין כמעט מיידית. הטיפול יערך במרפאה אך כמו כל הזרקה, השיפור זמני בלבד – החומצה ההילרואנית יורדת במהלך הזמן ותלויה בגיל המטופל, סוג הדחיסות של החומר המוזרק ובמצב הצלקת. טיפול בחומצה היאלרונית יחזיק בין חצי שנה ולא יותר משלוש שנים.

  טיפול בצלקות אקנה בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  אם הגעתם עד לכאן, ודאי הבנתם שלכל שיטה יש יתרונות וחסרונות ובמקרים רבים החסרונות אינם שווים את הטרחה עבור היתרונות המועטים. חלק מהשיטות מעניקות מענה זמני וחלק פשוט לא יכולות לעזור לעור שסובל מפוסט אקנה קשה. הכירו את השיטה של רבקה זיידה, "הקוסמת מבני ברק". רבקה זיידה סבלה כנערה מאקנה קשה ובעקבותיה התמסרה ללמוד על המחלה כשהיא שמה לה למטרה להטיב את מצבם של החולים בה. בזמן הכשרתה בברלין היא פיתחה שיטה אותה שיכללה בישראל יחד עם בעלה הביוכימאי רוני זיידה, לטיפול באקנה פעיל וכן לטשטוש צלקות פוסט אקנה. השיטה של מעבדות רבקה זיידה משלבת טכנולוגיות מתקדמות עם תכשירים מבוססי צמחי מרפא וחומרים פעילים לטשטוש של צלקות פוסט אקנה ומעניקה מגוון טיפולים לצלקות האקנה מהמצב הקל ועד הקשה – חטטים בפנים,צלקות אדומות וטיפול בחורים בפנים על כל סוגיהם.

  על מנת למקסם את יכולת טשטוש הצלקות או אם אתם רוצים להימנע מצלקות האקנה אנו ממליצים לכם להתחיל את הטיפול כבר בהתפרצות האקנה הראשונה. כיצד? בטיפול נכון באקנה עצמה בשיטת רב זיידה. כשהעור נקי מאקנה ובמצב מיטבי הוא מוכן לשלב הבא – טיפול בצלקות האקנה – טקסטורה, חורים, נקבוביות פעורות וסימנים שנותרו מהתפרצות האקנה. לאחר מכן נבנית תוכנית טיפולים בהתאם למצב המטופל המשלבת טכנולוגיות שונות, לטשטוש מירבי של צלקות האקנה. השיטה יעילה לטיפול בטשטוש צלקות האקנה גם שנים לאחר ההתפרצות והיא צוברת עשרות אלפי לקוחות וסיפורי הצלחה הודות לשיטה מדעית ומחקרית לטיפול באקנה ובצלקות האקנה.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לצלקות אקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: