קומודונים שחורים ולבנים
מילון המונחים

רובנו מכירים אותם בשם "שחורים" או "שחורים בפנים" אבל למעשה מדובר בבעיה בשם קומודונים. קומודונים יכולים להיות שחורים או לבנים, וסביר להניח שרובנו סבלנו או עדיין סובלים מאותן נקודות קטנות ומציקות. אז מה ההבדל בין קומודונים שחורים ללבנים, והאם זה נכון להוציא אותם מהפנים? על כך במאמר הבא.

»

קומודונים שחורים או לבנים - מה ההבדלים ואיך מטפלים?

קומודונים הם ההגדרה לסבום (מעין נוזל שומני) שמופרש מתוך בלוטת החלב ונמצא בתוך הנקבוביות. כאשר אותו סבום מצטבר ונתקע בהן, נוצר מראה של נקבים קטנים בעור בעלי ראש שחור או לבן, שגורמים לתסכול רב בכל פעם שמתבוננים עליהם בראי. הם מוכרים בשם "שחורים" אולם קומודונים יכולים להיות בעלי ראש שחור או בעלי ראש לבן. בדרך כלל הם מופיעים לראשונה בגיל ההתבגרות בעיקר באזור האף והלחיים ובמקרים מסוימים גם במצח ובסנטר. הקומודון נוצר כתוצאה מהפרשת שומן יתר מבלוטות החלב, מצב המאפיין את גיל ההתבגרות אבל לא רק ויחד עם תאי עור מתים, לכלוך וחיידקים סותם את נקבוביות העור. במאמר זה נסקור ונצלול אל עומק העור ונכיר את את סוגי הקומודונים ודרכי הטיפול בהם.

קומודונים שחורים ולבנים - מה ההבדלים ביניהם?

קומודונים הם הצורה השכיחה ביותר לאקנה והם נחשבים הביטוי הקל של אקנה ולמעשה אפשר להתייחס אליהם כמצב טרום-אקנתי שאינו דלקתי. רובנו צפויים לסבול מקומודונים בשלב כזה או אחר של חיינו, המופיעים בדרך כלל בגיל ההתבגרות אך מתפרצים גם בגילאים מאוחרים יותר ולא כל כך ממהרים לעזוב…

הצורה המוכרת ביותר של קומודונים היא ה"שחורים" – קומודונים בעלי ראש שחור אולם קומודונים יכולים להיות גם לבנים – בעלי ראש לבן. קומודונים בעלי ראש שחור נוצרים כאשר תאי העור והסבום מצטברים ויוצרים "פקק" שעובר תהליך של חמצון במגע עם האוויר, ומשחיר כתוצאה מכך. כאשר מצטברים כמה תאים שנכלאו בנקודה אחת, הצבע השחור ניכר לעין, אם כי במרבית המקרים הם נשארים מאוד קטנים.

קומודונים בעלי ראש לבן נוצרים באותו תהליך כמו הקומודונים השחורים, כלומר כתוצאה מסתימת זקיקי השיער בעור שלנו, אולם כאשר החסימה גורמת לכך שהחלב בבלוטות מונע כניסת חמצן, הוא נשאר כלוא ומעניק את הצבע הלבן. החלב שאינו מופרש בדרך כלל גורם לקומודון בעל ראש לבן להיות מעט מורם מעל פני העור.

  אצלנו, קומודונים זה לא סיפור.

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  גורמים לקומודנים - מה גורם להם להופיע?

  קומודונים שחורים ולבנים כאחד נוצרים אצל מרבית האנשים לראשונה סביב גיל ההתבגרות. ישנם מספר גורמים ידועים להופעתם או הפיכתם לקומודונים סגורים או החרפתם:

  • פעילות יתר של בלוטות החלב – לכולנו יש בלוטות חלב מתחת לפני העור שתפקידן להפריש חומר הנקרא "סבום" ששומר על לחות העור. הבעיות מתחילות כאשר הבלוטות מייצרות יתר של סבום. אחד הגורמים השכיחים לאותה פעילות יתר הוא הגורם ההורמונלי ולכן בני ובנות נוער רבים מתחילים לסבול מקומודונים ובהמשך גם מאקנה במהלך גיל ההתבגרות ואף בתקופות מאוחרות יותר לאורך החיים.
  • שימוש בתכשירי קוסמטיקה לא מתאימים או לא איכותיים – סוגי עור שונים מצריכים שימוש במוצרים שונים. כך למשל, בעלי עור יבש זקוקים למוצרים סמיכים ושומניים יותר בעוד שבעלי עור שומני זקוקים למוצרים קלילים ונטולי שומן. שימוש במוצרים שאינם תואמים את סוג העור עשוי להוביל להיווצרות של קומודונים: שימוש בקרמים סמיכים ושומניים אצל בעלי עור מעורב ושמן, עשוי להוביל לסתימת בלוטות החלב ולהיווצרות קומודונים.
  • ייבוש יתר של העור – מכיוון שהופעת הקומודונים מלווה פעמים רבות בהתגברות השמנוניות בעור, יש אצל רבים נטייה לייבש את העור כדי להיפטר מהמראה השמנוני ומהקומודונים. אלא שפעולה זו עשויה לעשות בדיוק את ההפך משום שכאשר העור מתייבש יתר על המידה, מגיבות הבלוטות בהפרשת סבום מוגברת במטרה לאזן את העור לאחר הייבוש. אותה הפרשה מוגברת, עשויה להוביל לסתימת הבלוטות ולהתפתחות קומודונים.
  • חוסר איזון הורמונלי – חוסר איזון הורמונלי יכול להופיע בשלבים שונים של החיים ולא רק בגיל ההתבגרות. תקופת ההיריון, המחזור החודשי, הביוץ וגם גיל המעבר מאופיין אצל נשים כגורם לחוסר איזון הורמונלי שעשוי להוביל לשינויים בבלוטות החלב.
  • תזונה לא מאוזנת – אמנם תזונה לכשעצמה אינה הוכחה כגורמת לבדה לאקנה אולם כאשר יש חוסר איזון בבלוטות החלב, תזונה שאינה מאוזנת עשויה להחריף את המצב.
  • לחץ נפשי – מחקרים רבים מציגים את הקשר שבין הגוף לנפש ולחץ נפשי ממושך עשוי להשפיע לרעה על מנגנונים רבים בגוף וביניהם גם הפעילות ההורמונלית ופעילות בלוטות החלב.

  איך לא לטפל בקומודונים - מה לא לעשות

  מכיוון שקומודונים הם חלק מבעיות העור בקטגוריית האקנה, טיפול לא נכון בקומודונים יכול לגרום להחרפת המצב, להתפתחות דלקתית ובהמשך אפילו לצלקות אקנה או פיגמנטציה. לכן לא פחות חשוב מלדעת איך לטפל, הוא לדעת מה לא לעשות.

  @rivka_zaide Reply to @one_directionnn11 איך מטפלים ב#שחורים ? השיטה המוצלחת של #רבקהזיידה לא עושה #צלקותאקנה #שגרתטיפוח #אקנהזהלאסיפור #המומחים_של_טיקטוק ♬ Funny lazy donkey (hilarious song)(937200) – LEOPARD

  מכשור להוצאת שחורים מהפנים

  לצד מדבקות האף קיימות בשנים האחרונות חברות שונות המציעות מכשיר להוצאת שחורים מהפנים או לניקוי שחורים מהאף ואפילו מציעות איך להוציא שחורים מהגב. ככלל, המכשירים השונים פועלים באופן דומה ועלולים ליצור נזק לעור. הוצאת השחורים אמנם מתבצעת מהשכבה העליונה של העור אך הלחץ האינטנסיבי על העור עלול ליצור שטפי דם, נימי דם ופיגמנטציה.

  תכשירים המכילים אלכוהול

  כוכבות רשת רבות מציעות להוציא שחורים מהאף באופן טבעי ומציגות טיפים להוצאת שחורים מהפנים בתרופות סבתא שלרוב מבוססות על אלכוהול רפואי. בנוסף, תכשירים ומוצרי קוסמטיקה רבים כוללים בין מרכיביהם גם אלכוהול בריכוז כזה או אחר. אלכוהול נוטה ליבש מאוד את העור מה שיוביל דווקא לתוצאה ההפוכה: הפרשת יתר מבלוטות החלב שרק גורם להחרפת המצב ויצירת קומודונים נוספים.

  לא ללחוץ

  למרות הפיתוי הגדול, ולמרות שקיימים מדריכים רבים באינטרנט של איך להוציא שחורים, חשוב מאוד שלא לטפל לבד בקומודונים במו ידנו, לא לפוצץ ולא ללחוץ. טיפול עצמי עשוי להוביל לפציעה עצמית, לזיהום, להיווצרות תהליך דלקתי ולצלקות וזאת גם הסיבה שהשיטה שלנו לטיפול באקנה היא ללא מגע או ניקוזים של פצעונים בעור. פעולות להוצאת שחורים יש לבצע רק על ידי קוסמטיקאיות מוסמכות בעלות ניסיון להוצאת שחורים מהאף, שחורים מהפנים ויודעת איך להוציא שחורים מהגב, וגם אז שימו לב שקיים סיכון להיווצרות של צלקות בעור כתוצאה מהחיטוטים והלחיצות.

  להימנע מניקוי יתר

  היגיינה של עור הפנים וניקוי שחורים מהפנים היא דבר חשוב אולם לעיתים קל להתפתות לחשוב שניקוי מוגבר יפתור בעיות של קומודונים ושל אקנה. אלא שלמעשה, ניקוי יתר עשוי לעשות בדיוק את ההפך. הסבום המופרש על ידי בלוטות החלב חשוב להגנה על עור הפנים. ניקוי יתר, מאותת לבלוטות שיש מחסור מה שיוביל להפרשה מוגברת של סבום, שרק עלולה להחריף את מצב הקומודונים ולהוביל להיווצרות חדשים כך שמספיק לשטוף את הפנים פעמיים ביום עם תרחיץ פנים איכותי שמותאם לעור אקנתי.

  איך נמנעים מקומודונים?

  תזונה

  על אף שלא הוכח קשר ישיר בין התפרצותה של אקנה לבין סוגי מזונות כאלה ואחרים, יש מזונות מסוימים שעשויים להחריף מצב קיים, ולכן הפחתה שלהם בהחלט עשויה להקל ולהפחית אקנה וקומודונים. אכילה מרובה של שומנים, סוכרים ואפילו מוצרי חלב יכולה להחריף התפרצות של אקנה בכל דרגות הקושי. יחד עם זאת, חשוב לדעת שכאשר האקנה מטופל בצורה מקצועית, כמו בשיטה של רבקה זיידה, אין צורך להימנע לחלוטין ממאכלים מסוימים, כל עוד הם נאכלים במידה ובצורה מאוזנת. זכרו: אפשר לאכול הכל בגבול הטעם הטוב 🙂

  היגיינה

  אמנם ניקוי יתר של העור אינו דבר מומלץ אך גם היעדר היגיינה אינה מומלצת ויכולה להוביל להיווצרות קומודונים. קומודונים נוצרים משילוב של הפרשת יתר של בלוטות החלב עם תאי עור מתים. כאשר אנחנו מנקים את העור עם תכשירים טובים ואיכותיים המתאימים לסוג העור שלנו ומיועדים לניקוי שחורים מהפנים, אנחנו מסירים את אותם תאי עור מתים ומקטינים את הסיכוי לחסימת הבלוטות. לכן, חשוב לסגל הרגלי היגיינה מאוזנים שמצד אחד יסייעו מדי יום בהסרת תאי עור מתים אך מצד שני לא יובילו לניקוי יתר.

  מדבקות אף לניקוי נקבוביות

  בשנים האחרונות הפך השימוש הביתי במדבקות להוצאת שחורים והוצאת קומודונים שכיח ופופולרי. חברות רבות מציעות מדבקות ייעודיות להוצאת שחורים מהאף, כוכבות רשת מוציאות הדרכות של "איך להוציא שחורים מהאף" ומשווקות מסיכות להוצאת שחורים מהפנים. המדבקות מנקות את השחורים מלמעלה ולא עושות נזק בעור כמו שנוצר כתוצאה מלחיצה.

  התאמת מוצרים לעור הפנים

  לסוגי עור שונים יש צרכים שונים ושימוש במוצר שאינו תואם את סוג העור עשוי לעשות יותר נזק מתועלת. לעור שמן ומעורב מתאימים מוצרים קלילים על בסיס מים, שלא יסתמו את הנקבוביות ויובילו להיווצרות קומודונים. מצד שני עור יבש זקוק למוצרים סמיכים ועשירים יותר כדי להעניק לו לחות ולהגן עליו. בנוסף, חשוב להקפיד על איכות המוצרים משום שמוצרים שאינם איכותיים, עשויים להכיל רכיבים שיגרמו בשימוש מתמשך לגירוי יתר של העור.

  טיפול בקומודונים בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  שיטת רבקה זיידה היא שיטה מדעית לטיפול באקנה שהחליפה את המגע במדע. השיטה פותחה ע"י רבקה זיידה – מומחית לשיקום עור אקנתי מזה 22 שנים ללא מגע, ללא כאב וללא תרופות ובעלה, המדען אהרון זיידה – בעל תואר בהנדסת כימיה תרופתית ובכימיה אשר מוביל את מעבדות המחקר והפיתוח של החברה. השיטה מטפלת בבעיה מהשורש, באמצעות טיפול ממוקד בבלוטות החלב בעומק העור שמייצר תהליכי ריפוי מדהימים בעור שסובל מאקנה, כך שלא רק שאין סיכון להצטלקויות וסימנים בעור אלא אנו אף מסייעים לעור לחדש את עצמו כבר במהלך תהליך הטיפול הראשוני.

  השיטה של רבקה זיידה משלבת מוצרים טבעיים בהתאמה אישית העשויים מצמחי מרפא לצד טיפול במכשור רפואי מהמתקדמים בעולם. הטיפול הוא טיפול טבעי, אינו כואב ואינו כרוך בהחלמה. כל המוצרים מיוצרים במעבדות רבקה זיידה, ומאושרים על ידי משרד הבריאות.

  לשיטת רבקה זיידה יש 92% הצלחה, והיא עזרה עד היום למעל 60,000 אלף מטופלים ומטופלות ליהנות מעור קורן, נקי ובריא, ולחייך כל בוקר מול הראי.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: