רואקוטן
מילון המונחים

אקנה כפי שאנו יודעים, יכולה להסתכם בכמה פצעונים ויכולה להתפתח למחלה של ממש בהתמודדות יום יומית. ישנם טיפולים שונים לאקנה, אך במקרה של התפרצות קשה שבה הטיפולים השונים לא הסתיימו בהצלחה, יגיע השלב שהרופא המטפל ככל הנראה ימליץ על טיפול תרופתי אגרסיבי. אחת מן התרופות הנפוצות ביותר היא רואקוטן. מה החסרונות? המשיכו לקרוא.

»

רואקוטן - יתרונות וחסרונות

תרופה זו, הידועה בשמה המלא איזוטרטינואין, נועדה לטיפול בהתפרצות אקנה קשה שלא מגיבה לאנטיביוטיקה או טיפול חיצוני. היא משתייכת לקבוצת הרטינואידים שהם נגזרות של ויטמין A. כל נגזרות הרטינול בריכוזים גבוהים מ 0.02% ניתנות במרשם רופא בלבד וזאת בשל תופעות הלוואי החמורות העלולות להיגרם למטופל וההקפדה והמעקב על השימוש בתרופה, הנדרשים הן מן המטופל והן מהרופא המטפל. ראוקטן היא תרופה הפועלת על בלוטות הסבום בעור ומפחיתה את יצור הסבום כשהיא מדכאת את פעילות החיידק הגורם לאקנה ומורידה את כמות ה"שחורים" ו ה"לבנים" – קומודונים שהם טרום אקנה הנוצר מסתימה של בלוטות הסבום. בנוסף היא מחליפה במהירות את תאי העור ושכבות העור על מנת ליצור שכבת עור בריאה יותר. אז כיצד היא פועלת ומה היתרונות והחסרונות שלה? אנו נרחיב במאמר זה.

אין לראות בכתוב לעיל אבחנה רפואית או תחליף לאבחון רפואי. למידע על התרופה יש להיוועץ עם הרופא המטפל ולעיין בעלון לצרכן כפי שאושר על ידי משרד הבריאות. רואקוטן הינה תרופה המאושרת לשימוש רק על ידי רופא מוסמך למחלות עור ומחלות מין ואין ליטול אותה ללא ייעוץ מתאים ומקיף.

מה עושה איזוטרטינואין?

כל מי שסבל מאקנה או נמצא ממש עכשיו בעיצומה של התפרצות, יודע כי אקנה, גם אם היא מצב זמני, עלולה להיות מחלה בדרגה קשה הפוגעת בעור ועלולה לשנות את צורתו ומרקמו לצמיתות ללא טיפול הולם. באקנה קשה שאינה מגיבה לטיפול בתכשירים חיצוניים במרשם או אנטיביוטיקה, הרופא המטפל יבצע אבחון שלאחריו הוא יכול להמליץ על נטילת איזוטרטינואין. זוהי תרופה המשפרת את מצב התפרצות האקנה בצורה משמעותית ועם זאת היא איננה מעלימה צלקות אקנה אשר נוצרו בהתפרצויות קודמות. כפי שכבר ציינו לעיל, איזוטרטינואין היא נגזרת פעילה ביותר של ויטמין A ושייכת אם כך לקבוצת הרטינואידים. אלו הן תרופות עוצמתיות, ולצידן יש רטינואידים לשימוש חיצוני אך הם אינם אפקטיביים כמו איזוטרטינואין הניתן בבליעה.

איזוטרטינואין מוכרת לציבור בשם קורטן או בשם המוכר ביותר רואקוטן. התרופות משווקות לרוב ככמוסות ג'לטין המיועדות לבליעה במינונים הנעים מ- 5 מיליגרם ועד כ- 40 מ"ל. הרופא רושם את המינון לפי חומרת התפרצות האקנה. מכיוון שהרואקוטן אינה פועלת באופן מידי, נדרשים כמה שבועות של הסתגלות לתרופה עד שנתחיל לראות שינוי במצב ההתפרצות. תופעת לוואי מוכרת היא החמרת ההתפרצות דווקא בשבועות הראשונים אך עם ההתמדה תגיע גם הרגיעה כאשר תקופת הטיפול המומלצת היא בין 4 ועד 6 חודשים.

מנגנון הפעולה של הרואקוטן פועל בכמה חזיתות בו זמנית כאשר בבסיס הפעולה נמצא שעתוק של תאי ה- DNA בשכבת העור ובתאים המרכיבים את בלוטות החלב עצמם וגורמת לחידוש העור. לכן הרואקוטן מטפל בראש ובראשונה בייצור העודף של הסבום, או החלב כמו שהוא נקרא בעברית – חומר שומני הנועד ללחח את העור, אך יצור מוגבר ממנו סותם את זקיקי השיער ונקבוביות העור. הרואקוטן מכווץ את הבלוטות המייצרות את הסבום, מאזן את יצירת הקרטין (חלבון) ומונע הופעת טרום פצעונים – שחורים או בלוטות לבנות. לאחר התקופה הראשונה בה עלולה להיות החמרה בהתפרצות, יחווה המטופל רמיסיה ובמקביל את תהליך התבהרות העור והתמעטות הפצעונים. הטיפול בתרופה הינו זמני ויתכן כי מטופל יצטרך לבצע כמה סבבים של טיפול במהלך הזמן.

  אצלנו, גם אקנה דלקתי זה לא סיפור.

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  באילו מצבים נוטלים רואקוטן?

  כפי שכבר ציינו, הרואקוטן זוהי תרופה במרשם רופא ונחשבת המוצא האחרון בעת התפרצות אקנה קשה וכאשר אינה משתפרת לאחר טיפולים קודמים, כגון משחות מרשם שגם מכילות רטנואידים ועד אנטיביוטיקה. על מנת לקבוע האם מטופל יכול להשתמש בתרופה, הרופא המטפל יבדוק את היסטורית המחלה, דרכי הטיפול שנוסו וכמובן את חומרת ההתפרצות והאם נטילת התרופה אכן תסייע בשיפור משמעותי במחלה ובאיכות חיי המטופל. כאן המקום לציין שרופא המשפחה אינו מוסמך לרשום רואקוטן, רק רופא המומחה למחלות עור ומין יכול לאבחן, לאשר ולרשום את השימוש בתרופה. לאחר שהרופא בחן את מצב ההתפרצות הוא יבקש מספר בדיקות על מנת למדוד את המצב הבריאותי של המטופל ולראות תאימות לטיפול.

  לרואקוטן יש השפעה מכרעת על תפקודי הכבד והשומנים בדם ולכן יש לבצע בדיקות דם מקדימות, המאשרות כי המטופל יכול לקבל את התרופה. באם נמצאה תאימות, הרופא יתאים את המינון למשקל המטופל ומצב האקנה. עם זאת קיימים מצבים בהם למרות ההתפרצות החמורה, הרופא לא יאשר שימוש ברואקוטן, למשל בהריון כיוון שהתרופה עלולה לגרום למומים מולדים בעובר וכמובן לפגוע בהנקה. כמו כן אם ישנה רגישות לאחד מרכיבי התרופה, אלרגיה לבוטנים או סויה, תפקודי כבר נמוכים, ריבוי שומנים בדם, רמות גבוהות של ויטמין A. התרופה גם אסורה לשימוש לילדים מתחת לגיל 12.

   

  למידע נוסף על טיפול טבעי באקנה הצטרפו לקהילת הפייסבוק שלנו

  עד כמה זה בטוח – מה הן תופעות הלוואי?

  @rivka_zaide דברים שחשוב לדעת על שימוש ברואקוטן #רבקהזיידה #רואקוטן #אקנה ♬ צליל מקורי – rivkazaide

  ככל תרופה גם לרואקוטן יש תופעות לוואי אך בשל מנגנוני הטיפול שלה והיותה תרופה בריכוז גבוה וכפי שציינו, הקו האחרון במלחמה באקנה, רמת האי נוחות של תופעות הלוואי גבוהה ביחס לתכשירים ותרופות אחרות בטיפול בהתפרצות אקנה. הנה 6 תופעות שאתם צריכים לשים אליהן לב וכל אחת מחייבת טיפול רפואי ומעקב קליני צמוד.

  החמרה בהתפרצות האקנה

  בשבועות הראשונים לטיפול ברואקוטן, תתכן החמרה זמנית בהתפרצות האקנה וזאת תלוי במינון אותו רשם הרופא. לכן יש רופאים הנותנים מינון נמוך יותר על מנת להימנע מהחמרה זו ובמקרים אלו תקופת הטיפול ארוכה יותר על מנת להימנע ככל האפשר מחזרה על סיבוב טיפול נוסף. החמרה זו מתרחשת בשל השינויים החלים בגוף בשל התרופה.

  כאבי שרירים

  בזמן הטיפול בתרופה, מטופלים רבים דיווחו על כאבי שרירים ולכן ההמלצה היא להימנע ממאמצים גופניים גדולים בתקופת הטיפול. לעיתים כאבי השרירים יחמירו ועלולה להיגרם אף פגיעה בשרירים שונים.  בנוסף ישנם מטופלים המדווחים על כאבי מפרקים עד כדי אי יכולת תנועה במפרק. יחד עם זאת לא כל מטופל יחווה את כאבי השרירים. במידה וכן אין הכרח להפסיק את הטיפול אלא להפחית מינון, לנוח ולהיות במעקב קליני צמוד.

  יובש קיצוני בריריות

  תחלופת תאי האפיטל המהירה המאפיינת את מנגנון התרופה עלולה לגרום ליובש בעיניים, בפה וגרד ואדמומיות בעור עצמו. לאורך כל הטיפול ברואקוטן וגם זמן ניכר לאחריו, העור שברירי מאוד ואין לבצע טיפולי שעווה, פילינג או כל טיפול קוסמטי אחר בפנים. הזמן המקובל הוא שנה אך יש רופאים שטוענים כי אין לבצע כל הליך קוסמטי בשל שבריריות ויובש העור כשנתיים לאחר הטיפול ברואקוטן. כפי שאמרנו גם ריריות הגוף נפגעות ולכן אם המטופל משתמש בעדשות מגע, מומלץ לוותר עליהן במהלך הטיפול או להצטייד ב"דמעות מלאכותיות" וללחח את אזור העין מדי שעה.

  רגישות מוגברת לשמש

  תופעת הלוואי הידועה ביותר וההמלצה הגורפת ביותר בזמן ולאחר הטיפול בראוקוטן היא הימנעות מוחלטת מן השמש כיוון שהעור רגיש ואף עלולות להיווצר כוויות בשל חשיפה לא מבוקרת לשמש. לכן את מרבית הטיפול ממליצים הרופאים לעבור בחורף כאשר הקרינה חלשה יותר. לאורך כל הטיפול בחורף או בקיץ אין להיחשף לשמש וחובה למרוח תדיר קרם הגנה אם כן נאלצים להיחשף לשמש.

  תפקודי כבד לקויים ועליית שומנים בדם

  התרופה עלולה לפגוע בתפקודי הכבד ובד בבד להעלות את רמת השומנים בדם לכן יש לבצע מעקב תיפקודי כבד ובדיקות דם לאורך כל הטיפול. המשמעות של תפקוד כבד לקוי עלולה להתבטא בהצהבת העור והצהבת לחמיות העיניים, שתן בצבע כהה, המטופל עלול לחוש עייפות קיצונית, בחילות ואף הקאות. כל התופעות הללו דורשות מעקב רפואי צמוד. כמו כן הרופא המטפל יבקש בדיקות דם על מנת לבדוק את רמת השומנים בדם העלולה להשפיע דרסטית על מצב הגוף ובריאותכם ואם ימצא כי רמת השומנים אינה משביעת רצון הרופא יפנה אתכם לדיאטה להפחתת השומנים בדם.

  עוד תופעות לוואי

  מלבד תופעות הלוואי המרכזיות, רואקוטן אינה בטוחה לשימוש ואף אסורה לשימוש בהריון כיוון שהיא גורמת למומים מולדים בעובר בשל השינויים ההורמונליים הקיצוניים אותם עובר הגוף. ולא רק נשים בהריון – נשים עם הפרעה הורמונלית כמו למשל שחלות פוליציסטיות, מומלץ כי ימנעו משימוש בתרופה, כיוון שבמקרים של הפרעה הורמונלית התגובתיות לטיפול תהיה איטית יותר, אחוז המגיבות לטיפול ברואוקוטן נמוך יותר וסבירות גבוהה במיוחד להתפרצות חוזרת לאחר סיום הטיפול בתרופה. תופעה נוספת הקשורה לשינוי ההורמונלי ונחקרת בימים אלו בארה"ב היא דיכאון ושינויים קיצוניים במצבי רוח, לאור דיווחים של שינוי בהתנהגות פסיכיאטרית רבים ממליצים לא לתת את התרופה מתחת לגיל מסוים ומתרים בהורים אשר ילדם נוטל את התקופה לשים לב לכל שינוי מזערי בהתנהגותו. אם המטופל סבל בעבר מדיכאון וחרדה או מטופל בהווה בשל מצבים נפשיים דומים, התרופה עלולה להחמיר את המצב הנפשי ולכן לא מומלצת. כמו כן התרופה עלולה לגרום לנשירת שיער מוגברת עד דילולו של השיער, קילופים בכפות הידיים ובכפות הרגליים, ריפוי לא תקין של פצעים המותיר צלקות, ועור שברירי הנוטה להיפצע בקלות. כל זאת ולמרות האפקטיביות של התרופה לעיתים תתקבל תוצאה הפוכה או חוסר תגובתיות מוחלט בגלל גילו של המטופל, שגרת חייו, זיהומים לא ידועים, ומאקרו קומודונים המקשים על הטיפול.

  טיפול טבעי באקנה בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  אם הגעתם עד לכאן אתם ודאי שוקלים שנית את השימוש בתרופה אך שואלים את עצמכם – אם רואוקוטן היא הקו האחרון להתפרצות אקנה קשה, מה אני יכול לעשות? אז יש פתרון ויש לו 92% הצלחה! הכירו את רבקה זיידה או כמו שמטופליה מכנים אותה "הקוסמת מבני ברק". בגיל 15 תקפה את רבקה זיידה התפרצות אקנה קשה ומאותו יום היא התמסרה ללימוד על מחלת האקנה, נסעה להשתלם בגרמניה וחזרה לארץ עם השיטה שהפכה אותה ל"קוסמת" – שיטה לא פולשנית, ללא ניקוזים, ללא לחיצות וללא מחטים וכתוצאה מכך מינימום צלקות. השיטה מבריאה את העור תוך כדי הנחה שעור הסובל מהתפרצות אקנה אינו צריך עוד טראומה בטיפול פולשני אלא זקוק להבראה ומנוחה. בשנות ה- 2000 פתחה רבקה את הקליניקה שלה והניסים החלו להתרחש כאשר עשרות ומאות מטופלים חוו הקלה ונסיגה של מחלת האקנה. יחד עם בעלה הביוכימאי רוני זיידה, אשר מחזיק בתואר בכימיה רפואית, הקימה את "מעבדות רבקה זיידה" וכבר מעל לעשר שנים ועשרות אלפי סיפורי הצלחה, הם מטפלים באקנה בכל הדרגות בטיפולים חדשניים ומשולבים.

  ראשית כל טיפול מותאם למטופל ולאורך חייו. לאחר ראיון, בדיקה והתאמת הטיפול, המטופל יחל את המסע שלו לעור החלק והבריא. הטיפול משלב פוטותרפיה לצד רקיחת משחות בהתאמה אישית לעור המטופל ומצב האקנה שלו. הטיפולים מתבצעים הן במכון והן בשגרת הטיפוח של המטופל ולאחר שמונה חודשים ניתן לראות הבדל משמעותי ועור נקי מאקנה. תופעות הלוואי הן מזעריות ומינוריות והצוות מדריך את המטופל כיצד לשמור על עורו לאורך הטיפול ולאחר הטיפול. אם אתם כבר אחרי האקנה ומלטפים את הצלקות מהנעורים ברגע זה, יש לרבקה זיידה בשורה גם עבורכם – טיפולים עבור צלקות וכתמי הפיגמנטציה שהאקנה השאירה כמזכרת יכולים להיהפך לזיכרון רחוק בעזרת שיטה ייחודית לתיקון מרקם העור ולעור פוסט אקנתי. לפני שאתם פונים לקו האחרון בטיפול בהתפרצות האקנה, לפני שאתם חווים תופעות לוואי קשות ותופעות לוואי שעלולות ללוות אתכם לכל חייכם, אנו ממליצים לכם להכיר את השיטה של רבה זיידה לעומק, את סיפורי ההצלחה הרבים וכמובן לבוא לקליניקה שם הצוות יסייע לכם להילחם באקנה ולצאת לאחר 8 חודשים, כעוד סיפור הצלחה של רבקה זיידה.

  רוצה להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: