שומנים כלואים
מילון המונחים

מה הם שומנים כלואים (מיליומים), כיצד הם נוצרים ואיך אפשר לטפל בהם? בכתבה הבאה.

»

אנחנו מכירים את ה"שחורים", את החצ'קונים האדומים הבולטים, את אלו עם ראש לבן ואלו שמתחת לעור. אך יש תופעה נוספת לאקנה והיא שומן הכלוא מתחת לעור. השומנים הכלואים הם בעצם קומודונים שאינם פתוחים. קומודון הוא ה"שחור" שאנחנו מכירים ומכיוון שהוא פתוח, הוא בא במגע עם חמצן באוויר וכך צבעו הופך שחור. הקומודון הלבן, הוא השומן הכלוא, צבעו לבן כי הוא אינו בא במגע עם החמצן והוא נראה כמו "ראש לבן" הנמצא מתחת לעור. סוג זה של פצעון המשויך לאקנה מופיע על האף, המצח והלחיים ברמות שונות של חומרה. איך מטפלים ומה הגישות השונות לשומנים כלואים? המשיכו לקרוא…

כיצד נוצרים שומנים כלואים?

כמו כל אקנה, גם "ראשים לבנים" נוצרים כתוצאה מחסימה של נקבוביות העור. העור מפריש חומר הנקרא סבום על מנת לשמור על לחות וחיוניות, אך במצב בו יש הפרשת יתר של הסבום על ידי שינויים הורמונליים או חיצוניים כגון תזונה והיגיינה, יכולה להיווצר חסימה בנקבובית אחת או יותר, ולאחר מכן סתימה שלה על ידי תאי עור מתים. במצב זה, הסבום אינו מצליח לצאת מהנקבובית ולהפריש עצמו לליחוח העור ומתקבל מצב של שומן הכלוא מתחת לעור ולעין שלנו נראה כ"ראש לבן". בשפה המקצועית, השומן הכלוא נקרא "מיליה". שומן כלוא יכול להגיע אל פני העור ולהתחמצן ואז הוא הופך ל"שחור" ואף עלול להזדהם במגע עם חיידקים באוויר, ולכן מכאן הדרך לזיהום, מוגלה ודלקת קצרה. השומנים הכלואים מופיעים בשיאם בגיל ההתבגרות אך יכולים להופיע בכל גיל, כאשר בעלי עור שומני נוטים לסבול מהם יותר. שומן כלוא יופיע בעיקר באף, במצח ובלחיים, למרות שיתכן שיופיעו שומנים כלואים גם בגב ובכתפיים, בהתאם לחומרת האקנה.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  שומנים כלואים לאחר אקנה

  גם לאחר ששכחה הסערה והתפרצות האקנה חלפה, אנו יכולים לראות שומנים כלואים שנשארו כזכר להתפרצות, כיוון שהנטייה של העור להפריש סבום, לא מסתיימת. בעור שומני גם לאחר טיפול באקנה וגם שנים לאחר ההתפרצות האחרונה, יכולים להופיע שומנים כלואים וזאת בשל הנטייה המוגברת של העור לייצר סבום ועם הייצור המוגבר מגיע גם הראש הלבן. בעור שאינו שומני ועבר התפרצות בעבר, לעיתים חזרה לאורחות חיים לא מטיבות כגון, לחץ, תזונה לקויה שומנית ועתירת פחמימות, היגיינה לא מותאמת, שימוש בתכשירים לניקוי הפנים המייבשים את הפנים, או שימוש בתכשירי איפור מבלי לנקות את הפנים בתכשיר המותאם בצורה מיטבית לעור הסובל מאקנה, עלולים להביא לתוצאה הלא רצויה, של הפרשת סבום מוגברת. לכן, גם אחרי האקנה, יש לטפל בשומנים הכלואים ולשאוף לעור נקי מקומודונים וכיסי שומן, באמצעות תחזוק של שיגרת ניקוי המותאמת למצב העור לאחר האקנה, ובכך למנוע היווצרות מחודשת של שומן כלוא.

  מיליה אצל תינוקות

  מכירים את הביטוי "חלק כמו עור של תינוק"? אז תשכחו ממנו. בחודשיים ואף שלושה חודשים הראשונים להיוולדו, תוכלו לראות פצעונים קטנים על לחייו השמנמנות של התינוק, הנקראים "בייבי אקנה". אלו אותם שומנים כלואים המופיעים גם בגילאים בוגרים יותר. ה"בייבי אקנה" אומנם מוגדרת כפריחה, אך למעשה זו הילכדות של תאי עור מתים מתחת לשכבת העור. פצעונים אלו יכולים גם להגיע למצב של פצעון ממש, אך אין ממה לחשוש. הבייבי אקנה נגרם בגלל החשיפה המוגברת של התינוק להורמונים של אימו במיוחד בשלב ההנקה. המיליה או הבייבי אקנה תעלם מעצמה תוך מספר שבועות. כל רופאי הילדים מזהירים – אין לפוצץ, לטפל או לגעת ובמיוחד לא להשתמש בתכשירים המיועדים לטיפול באקנה אצל מתבגרים או מבוגרים.

  פצעי שומן לבנים בגיל ההתבגרות

  בגיל ההתבגרות ההורמונים משתוללים, לעיתים ההיגיינה לא בראש מעיניהם של המתבגרים והחצ'קונים חוגגים. אין פלא שיש פצעי שומן לבנים רבים דווקא בגיל זה. השילוב של הפרשת הסבום המוגברת בשל השינויים ההורמונליים, בשילוב עם אורח החיים המאפיין מתבגרים, הוא כר פורה לשומנים כלואים. פצעי השומן הלבנים בגיל ההתבגרות נובעים בעיקר מתהפוכות הורמונליות שהגוף עובר, כמובן, אך תזונה לא מאוזנת ועתירת שומנים ופחמימות, מאיצה את היווצרות השומן וטיפול לא נאות ולא מותאם בפנים, יכול לגרום להרעת המצב כשהשומנים הכלואים ממירים עצמם במהרה לקומודון שחור ופצע דלקתי. לכן, כדאי להקדים תרופה לחצ'קון. אנחנו תמיד אומרים שהטיפול הטוב ביותר הוא מניעה ולכן אם יש התחלה של שומנים כלואים, אותם פצעים עם "ראש לבן" זה הזמן להתחיל לשנות את אורך החיים ולהתאים טיפול כדי לא לחוות התפרצות משמעותית הנובעת מהזנחה של שומנים כלואים.

  למאמר המלא על אקנה בגיל ההתבגרות>>>

  שומנים כלואים אצל מבוגרים

  עברנו את גיל ההתבגרות ואנחנו בטוחים שהנה, הגיע הזמן להנות מעור חלק ובריא לשאר חיינו, עד שמופיעה הנקודה הלבנה הראשונה, השנייה והשלישית. אנו בטוחים שהבגרות מעניקה לנו חסינות אך שומנים כלואים נוצרים גם בגילאים מאוחרים יותר. לא כולם יסבלו משומנים כלואים בפנים לכל החיים, אך אם הייתה לכם התפרצות אקנה, הסבירות שלהם להופיע גדולה יותר וכפי שכבר ציינו לבעלי עור שומני יש סיכוי רב יותר לחוות שומנים כלואים בגיל בוגר, בשל הנטייה של העור השומני לייצר יותר סבום מבלוטות החלב. הגורמים להופעת השומנים הכלואים בגיל מאוחר יותר, נובעים בעיקר משינויים באורח החיים העלולים להיות קטליזטור להופעת שומנים כלואים, שינויים הורמונליים כגון הריון או אף לחץ נפשי. בגיל מבוגר השומנים הכלואים יופיעו בעיקר באף ובמצח ועלולים לפלוש לכל הפנים ואף לכתפיים ולגב במקרים חמורים יותר. אז איך מטפלים? קיימות מגוון שיטות טיפול שכיחות.
  למאמר המלא על אקנה למבוגרים>>>

  כיצד מטפלים בשומנים כלואים?

  ישנם כמה שיטות נפוצות היום לטיפול בשומנים הכלואים לפני, בזמן ובתום התפרצות האקנה. הנה שתי השיטות הפופולריות ביותר.

  פילינג

  הפילינג אמור להסיר את שכבת העור הנגועה ולסייע לעור להתחלף ובכך לייצר שכבת עור חדשה ובריאה. במקרה של שומן כלוא הציפיה היא לחדור לעומק שכבת העור, ליצור מעין קילוף של העור ולקבל שכבת עור נקייה משומן. הפילינג נעשה בשימוש בחומרים כימים המעודדים את התקלפות העור ולאחר הטיפול בפילינג העור רגיש ושברירי יותר ועל המטופל להימנע זמן מה מהשמש. פילינג עלול לייצור פיגמנטציה בעור ומעל להכל הטיפול בפילינג הוא זמני בלבד ולא מבטיח ריפוי מוחלט או את מיגור ההתפרצות הבאה.

  חומצה הידרוקסית

  כיום, במגוון טיפולים קוסמטיים נעשה שימוש בחומצות מקלפות לשיפור מרקם העור על מנת להקנות לו מראה אחיד, עם חומרים קלילים החודרים את שכבות העור ומקלפים אותן בעדינות. חומצה הידרוקסית היא בעצם גם סוג של פילינג, המקלף את שכבת הקרנית של העור ובו זמנית מסייע לפתיחת הנקבוביות. החומצה מקלפת את שכבות העור בעדינות שכבה אחר שכבה עד להחלקת העור. טיפולי אקנה רבים עושים שימוש בחומצה הידרוקסית אך ככל פילינג גם היא עלולה לגרום לפיגמנטציה, אדמומיות בעור ובשימוש לא מבוקר אף עלולה לגרום לכוויות. בשימוש ממושך נצפתה עלייה במיחושי בטן המלווים בבחילה. וכמו כל פילינג, הקילוף אינו מספיק על מנת להעלים את תופעת השומנים הכלואים לצמיתות.

  טיפול בשומנים כלואים בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  לעומת שתי השיטות האלו, יש את השיטה עם אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בישראל לטיפול באקנה וכמובן טיפול בשומנים כלואים. אם אתם עוד לא מכירים אז הגיע הזמן להכיר את "הקוסמת מבני ברק" ולשחרר סוף סוף את השומן הכלוא "במעבדות רבקה זיידה". השיטה של רבקה זיידה מטפלת באקנה ובשומנים כלואים בכל דרגות החומרה, ללא מגע יד אדם במכשור חדשני וטיפול מדוקדק בתכשירים שמבוססים על צמחי מרפא אפקטיביים, המותאמים אישית לעורו ומצבו של כל מטופל. לאחר אבחון מדוקדק של מצב העור, ניצור יחד תוכנית טיפול המשלבת טיפולים במכון במכשור פוטותרפי וערכת חומרים פעילים לשימוש יום יומי בבית שנועדו לטפל בשומנים הכלואים, סתימת הנקבוביות וניקוי עמוק ויסודי של עור הפנים. התוצאה – העלמת השומנים הכלואים ללא ניקוז או קילוף ומניעת היווצרות שומנים כלואים בעתיד. לשיטה של רבקה זיידה יש כבר עשרות אלפי מטופלים מרוצים ו- 92% הצלחה ואחד מסיפורי ההצלחה הללו יכול להיות אתם. בדקו התאמה לטיפול כבר היום בטופס מטה!

  רוצה להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: