אנטיביוטיקת מינוציקלין
האם היא באמת מחסלת את האקנה אחת ולתמיד?

האם אנטיביוטיקה באמת מטפלת באקנה? האם מינוציקלין מסוכן? מה קורה אם מערבבים מינוציקלין ואלכוהול? אם אתם סובלים מאקנה ומתלבטים אם כדאי לנסות לטפל בה באמצעות אנטיביוטיקת מינוציקלין, כדאי לכם לקרוא את המאמר הזה.

»

מה זה מינוציקלין

פצעונים, פצעים גדולים ואקנה אמנם לא מסוכנים, אבל כל מי שחווה אותם יודע שהם עשויים לפגוע בביטחון העצמי ואפילו לגרום לדיכאון. אבל אקנה היא לא גזירת גורל ויש הרבה דרכים לטפל בו: כדורים בבליעה, תכשירים שונים, טיפולים אצל קוסמטיקאית, מכשור וטיפולים טבעיים. אחד הטיפולים הניתנים על ידי רופאי עור לטיפול באקנה הוא באמצעות אנטיביוטיקה מסוג מינוציקלין Minocycline, אנטיביוטיקה ממשפחת הטטרציקלינים המשמשת לטיפול במזהמים שונים וביניהם גם חיידק האקנה פרופיוניבקטריום אקנס (בקיצור אקנה C) הגורם לאקנה דלקתי. כדי להבין איך פועל מינוציקלין לפני ואחרי שגשוג חיידקי האקנה, חשוב להבין כיצד נוצר אקנה. מתחת לפני העור שלנו נמצאות בלוטות חלב המייצרות חומר שומני בשם סבום. לסבום תפקיד חיוני לשמירה על העור שלנו אבל כשהבלוטות יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר יותר מדי ממנו, מתחיל התהליך האקנתי. השומן העודף יחד עם לכלוך ותאי עור מתים סותם את הנקבוביות ויוצר סביבת עור שומנית, ראשים שחורים או לבנים, פצעונים ופצעים. הסביבה השומנית הזו מעוררת את חיידקי האקנה C שנמצאים במצב רדום על פני העור, הם הופכים פעילים ומתחילים לשגשג, להתרבות והופכים את האקנה לדלקתי ומוגלתי. מינוציקלין פוגע בחיידקים הללו וכתוצאה מכך מצב העור משתפר. 

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  איזה יתרונות יש לטיפול באקנה באמצעות מינוציקלין

  אין ספק שגילוי האנטיביוטיקה הראשונה לפני כמעט 100 שנה היה אחד האירועים החשובים בהיסטוריה האנושית. האנטיביוטיקה הייתה התרופה הראשונה שהצליחה לחסל בהצלחה חיידקים והצילה את חייהם של מיליוני אנשים מאז ועד היום. יחד עם זאת כדאי להבחין בין טיפול באנטיביוטיקה כנגד מזהמים שחדרו לגוף מבחוץ כמו במקרים של זיהומים, לבין טיפול בחיידק הנמצא באופן קבוע על פני העור כמו במקרה של חיידק האקנה C. חיידק האקנה C נמצא על פני העור של כולנו ומרבית הזמן הוא במצב רדום. כאשר בלוטות החלב יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר כמות לא מבוקרת של שומן, החיידקים האלו מתעוררים, מתחילים להתרבות ולשגשג. מינוציקלין פוגע ישירות בחיידק האקנה C והוא מעכב את יצירת החלבון בחיידק, מונע ממנו להמשיך להתרבות ולשגשג. כתוצאה מכך, החיידקים מפסיקים להיות פעילים, האקנה מתחיל להירגע והעור נראה בריא יותר. את השפעת המינוציקלין מתחילים לראות לאחר כמה שבועות של טיפול – תלוי בין היתר במצב העור ובמינון התרופה שניתן.   נטילת מינוציקלין משפיעה על החיידקים הפעילים כל עוד לוקחים את התרופה. בניגוד לתרופת רואקוטן המשפיעה ישירות על בלוטות החלב וכמות השומן שהן מייצרות, מינוציקלין אינה פועלת על איזון בלוטות החלב ולכן אינה משפיעה או מונעת את ההתפרצות העתידית במקרה שבו בלוטות החלב יצאו שוב מאיזון ויגרמו לסביבה שומנית שבה החיידקים האלה הופכים להיות פעילים.

  תזונה, אורח חיים אקנה ומינוציקלין 

  המקור של האקנה הוא אותו סבום הנוצר בבלוטות החלב, סותם אותן ויוצר סביבת עור שומנית לצד קומודונים, פצעונים ופצעים. גורמים רבים משפיעים על בלוטות החלב ומכאן שגם על היווצרות האקנה. חלק מהגורמים חיצוניים וניתנים לשליטה וחלק פנימיים. 

  • הורמונים – פעילות הורמונלית היא אחד הגורמים העיקריים המשפיעים על בלוטות החלב וזו גם הסיבה לכך שבני ובנות נוער רבים סובלים מאקנה. אבל לא רק בגיל ההתבגרות – יש נשים שיחוו התפרצויות אקנה סביב מועד המחזור החודשי ובתקופות של שינויים הורמונלים משמעותיים כמו הריון, הנקה וגיל המעבר. נטילת מינוציקלין במקרים כאלה עשויה להתגלות כלא אפקטיבית לאורך זמן משום שכל עוד ההורמונים ימשיכו להשפיע על בלוטות החלב, חיידקי האקנה יחזרו להיות פעילים ולשגשג מחדש בתום תקופת הטיפול.
  • תרופות – יש תרופות המשפיעות על פעילות בלוטות החלב כמו למשל תרופות סטרואידיות. במקרה כזה יתכן שעם סיום נטילת התרופה, הבלוטות יחזרו לאיזון והעור ישתקם. בכל מקרה, יש ליידע את הרופא על כל תרופה שלוקחים במקביל לטיפול במינוציקלין.
  • תזונה – על אף שלא הוכח שתזונה לבדה עשויה להוביל להתפרצות אקנה, תזונה מאוזנת חיונית לבריאותו של הגוף ויכולה גם לסייע להפחתת התפרצות אקנה. ככלל ירקות מצבעים שונים, פירות, דגנים מלאים ואגוזים, עשירים בויטמינים ומינרלים התורמים לתפקוד כלל מערכות הגוף. מהצד השני, מאכלים עתירים בסוכר לבן, שומן רווי וכמות גדולה של מוצרי חלב, עשויים להחמיר את מצב האקנה. בנוסף, יש להימנע ממוצרי חלב בסמוך לנטילת אנטיביוטיקה משום שהם מפריעים לספיגה שלה בגוף.
  • שינה איכותית והפחתת סטרס – שינה איכותית והפחתת רמות המתח בגוף הן חיוניות לבריאות בכלל ולשיקום העור בפרט. מצב מתמשך של מתח מוביל להפרשת הורמון הקורטיזול המוכר בשם "הורמון הלחץ". קורטיזול משפיע על בלוטות החלב וגורם להן לייצר כמות גדולה של סבום. מצב מתח מתמשך ימשיך להפריש את ההורמון המשפיע על בלוטות החלב גם לאחר הטיפול במינוציקלין והאקנה עשוי לחזור.   

  מינוציקלין תופעות לוואי וחסרונות

  רגע לפני שמתחילים את הטיפול האנטיביוטי, חשוב להכיר גם את תופעות הלוואי האפשריות והחסרונות ולדעת שיש דרכים נוספות לטפל באקנה ישירות מהשורש דרך איזון בלוטות החלב.  

  • מינוציקלין פועל רק על חיידקי האקנה הפעילים במועד הטיפול. אם בלוטות החלב ימשיכו לפעול בצורה לא מאוזנת, במקרים רבים האקנה ישוב ויתפרץ.
  • העור הופך רגיש לשמש ועשויים להופיע כתמי פיגמנטציה והיפרפיגמנטציה.
  • התרופה פוגעת גם בחיידקים הטובים הנמצאים בגוף והופכת אותו חשוף יותר לפטריות ומזהמים שונים.
  • הטיפול אינו מתאים לנשים בהריון
  • יש להימנע מצריכת אלכוהול בתקופת הטיפול משום שהוא פוגע ביעילות התרופה
  • התרופה פחות אפקטיבית אם לוקחים גלולות נגד הריון ועבור מי שמשתמשים בנוגדי קרישה
  • הגוף מפתח עם הזמן עמידות לאנטיביוטיקה וחיידקים הופכים עמידים וחזקים יותר 
  • במקרים נדירים עשויים להרגיש בחילות וסחרחורות. במקרה כזה יש להפסיק מיד את הטיפול ולפנות לרופא המטפל
  • במקרים נדירים במיוחד, התרופה עשויה לגרום לנזקים בכבד

  יש דרך טבעית מוכחת, ללא צורך בתרופות וללא תופעות לוואי להיפטר מאקנה אחת ולתמיד – השיטה של רבקה זיידה. 

  בלי תרופות ובלי מגע - סדרת טיפולים בשיטת רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  המרכז לטיפול באקנה ופוסט אקנה בשיטת רבקה זיידה, מתמחה בסדרות טיפול ייחודיות לאקנה ובעיות עור נוספות כמו פיגמנטציה, היפר פיגמנטציה וצלקות אקנה. השיטה הייחודית מבוססת על מדע במקום מגע באמצעות תכשירים העשויים צמחי מרפא, ויטמינים, חומצות ורכיבים פעילים נוספים הפועלים ישירות על בלוטות החלב ומחזירים אותן לאיזון. כל התכשירים מיוצרים במעבדות רבקה זיידה בישראל ובאישור של משרד הבריאות. במרכז רבקה זיידה משלבים במידת הצורך גם מכשיר פוטותרפי יחיד מסוגו בעל חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד אחר בטיפול באקנה, איזון בלוטות החלב ושיקום העור. תכנית הטיפולים מותאמת אישית לאחר אבחון העור והיא כוללת סדרת טיפולים ייחודית וליווי אישי עד להשגת התוצאה. מעבדות רבקה זיידה סייעו במשך השנים לעשרות אלפי מטופלות ומטופלים להיפטר סופית מאקנה וליהנות מעור פנים חלק ויפה.

   

  רוצה להצטרף לסיפורי הצלחה?
  מתחילים בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: