אקנה תת עורי
כל מה שצריך לדעת

קיימים מספר סוגים של אקנה כאשר ברוב המקרים אנשים שונים יכולים לסבול מכמה סוגי אקנה בו זמנית. אחד מסוגי האקנה השכיחים ביותר הוא האקנה התת עורי. איך הוא נוצר, איך תדעו אם זה מה שיש לכם והכי חשוב, איך מטפלים? בכתבה הבאה.

»

פצעים תת עוריים או אקנה תת עורי הם תופעה בעלת ביטוי חיצוני ופנימי המאופיינת בשומנים כלואים שבמרבית המקרים יהיו מוגלתיים, הנמצאים מתחת לפני העור, ומוכרים גם בשם "חצ'קון תת עורי". אקנה תת עורי עשוי להופיע בליווי פצעונים גלויים המופיעים על פני העור או בשילוב שכבה עליונה לבנבנה המופיעה על גבי הפצעים התת עוריים כשהיא בולטת מעל פני העור. ככלל, הסיבה העיקרית להיווצרות אקנה תת עורי היא דלקת הנוצרת מחסימת בלוטות החלב וסתימה של הנקבוביות. 

 

איך נוצר אקנה תת עורי?

אקנה ופצעים בעור נחלקת לכמה סוגים: קומודונים הנוצרים כתוצאה מסתימת נקבוביות העור ומוכרים גם כ"ראשים שחורים"; קומודונים שלא טופלו טוב ונוצר בהם תהליך דלקתי והופכים לפצעי שומן לבנים; ציסטה שומנית, אקנה רגיל ואקנה תת עורי. פצעים תת עוריים או אקנה תת עורי הם פצעים דלקתיים לרוב בעלי מוגלה הנמצאים מתחת לפני העור. 

אקנה תת עורי הוא למעשה זיהום מתחת לפני העור. זוהי דלקת עמוקה בזקיקים של השיער. התהליך הדלקתי מתחיל כאשר מופרשים שומנים בצורה לא מבוקרת מבלוטות החלב והם חוסמים את הנקבוביות. לצד זה, כתוצאה מתהליכי חילוף החומרים שלנו, ישנם תאי עור מתים המצטברים באזורים אלו ומגדילים את החסימה. לחגיגה הזו מצטרפות גם בקטריות שונות שמגיעות לעור שלנו. כל הגורמים אלה יחדיו, סותמים את זקיק השיערה ויוצרים תהליך דלקתי באזור. 

הביטוי החיצוני של אקנה תת עורי הוא מגוון. אצל חלק מהסובלים יראה אקנה תת עורי כפצעים או בליטות אדמדמות או לבנבנות מתחת לפני העור. במקרים חריפים יותר, יראו בליטות מוגלתיות גדולות מתחת לפני העור. 

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  איך נזהה אקנה תת עורי?

  אקנה תת עורי הוא לא רק מפגע אסתטי: פעמים רבות הוא מלווה בתחושה כללית של אי נוחות בפנים, הוא עשוי להיות מלווה בגרד, מלווה בכאבים מפושטים או נקודתיים והוא משפיע גם מצב הרוח: ירידה בביטחון העצמי, פגיעה בדימוי העצמי,  ובמקרים חמורים, גם לדיכאון של ממש. במקרים קיצוניים, אקנה תת עורי אף עשוי להיות מסוכן שכן המוגלה המאפיינת את הפצעים אינה יכולה לצאת החוצה אל שכבת העור החיצונית, ולכן עשויה לחדור פנימה אל תוך הגוף לרקמות הפנימיות וליצור זיהומים מסוכנים בתוך המערכות השונות של הגוף ובמערכת הדם. 

  חשוב לשים לב לאקנה תת עורי ולטפל בו בשלבי ההתפתחות המוקדמים, כי עצם קיומו מעיד על פעילות לא מאוזנת של ייצור השומן בעור. חוסר האיזון הזה, יוצר דלקת מתחת לעור ובסופו של דבר מהווה מצע להתפתחותם של חיידקי ה-P אקנה.

  הביטוי החיצוני הראשון לאקנה תת עורי הוא היווצרות נפיחות באזורים מסוימים בעור הפנים, והעור מקבל מראה צפוף יותר. האזורים המודלקים לרוב יקבלו גוון אדמדם, והאזורים שבהם נמצאים פצעים תת עוריים יראו בעלי גוון אדמדם, או צהבהב או לבנבן. 

  במרבית המקרים, התנפחות האזור תלווה באי נוחות עד כדי כאב של ממש, המורגש בעיקר במגע באזור בו מתפתחים פצעים תת עוריים. הכאב עשוי להיות מפושט בכל שטח העור המודלק, או נקודתי רק באזורים בהם נמצאים הפצעים. ביטוי נוסף המסייע בזיהוי אקנה תת עורי עשוי להיות תחושה של גרד וגירוי באזור המודלק.

  הבדלים בין אקנה "רגיל" לאקנה תת עורי

  • אקנה רגיל מתבטא לרוב בכך שיש בעור נוכחות של קומודונים שחורים או לבנים, ופצעים מוגלתיים חיצוניים ונראים לעין. לעומת זאת, אקנה תת עורי נמצא מתחת לפני העור.
  • באקנה רגיל אפשר לנסות לנקות את הפצעים באמצעות מחטים בטיפול קוסמטי רגיל או אפילו "לפוצץ" אותם (עם כי שתי דרכי התמודדות אלו מאד לא מומלצות ועלולות לצלק עור אקנתי שנמצא בטראומה). באקנה תת עורי, הלחיצה על האזור לרוב לא תגרום לשומן לצאת החוצה, מפני שמרבית יושב בעומק שכבות העור וכלוא בתוכן.
  • חומרי הטיפול שנדרשים על מנת לטפל באקנה רגיל ובאקנה תת עורי משתנים בהתאם לסוגי האקנה, וכמותם גם הריכוז והמינון של החומרים הפעילים.

  כך או כך, בכל סוגי האקנה יש לטפל מהשורש, במטרה להבריא את בלוטות החלב מהשכבות התחתונות העמוקות של העור ולהקטין אותן, ובכך להקנות לעור מראה אחיד וחלק.

   

  איך לטפל באקנה תת עורי?

  קיימות גישות רבות לטיפול באקנה תת עורי, חלקן אפקטיביות יותר וחלקן אפקטיביות פחות. בין אם תבחרו ללכת על טיפול טבעי, ובין אם תבחרו בטיפול תרופתי או הורמונלי, חשוב שתכירו את היתרונות והחסרונות של כל שיטה, איך היא עובדת ולמי היא נועדה.

  @rivka_zaide Reply to @whatl462 מה השיטה הטובה ביותר לטיפול ב#אקנה ? #רבקהזיידה עונה #המומחים_של_טיקטוק #אקנהזהלאסיפור #חומריםפעילים ♬ I Can Feel It (Christmas Instrumental) – Nick Sena and Danny Echevarria

  טיפול תרופתי

  טיפול תרופתי לאקנה יכול להיות מורכב מטיפול באנטיביוטיקה או טיפול באמצעות תרופת הרואקוטן. לרוב, הטיפול התרופתי יתחיל מטיפול אנטיביוטי שנלחם בדלקת ובמקרים מאוד קלים זה עשוי להספיק. החיסרון בטיפול תרופתי באנטיביוטיקה הוא שהיא אינה מטפלת בגורמים להיווצרות הדלקת אלא רק בדלקת עצמה, אחרי שהיא נוצרה. לכן, במקרים רבים תקופה קצרה אחרי תום הטיפול, האקנה התת עורי מופיע מחדש.

  רואקוטן או בשמה הרפואי איזוטרטינואין היא תרופה המיועדת לטיפול באקנה קשה, לעיתים כמוצא אחרון לאחר ששום טיפול אחר לא עזר לפתור את הבעיה. התרופה פועלת במישרין על בלוטות החלב ומפחיתה את ייצור הסבום הגורם להיווצרות אקנה ולהתפתחות אקנה תת עורי. מכיוון שהתרופה ניטלת דרך מחזור הדם, ההשפעה היא על כל בלוטות החלב בגוף, כולל הבלוטות הבריאות.

  החסרונות הברורים הם תופעות הלוואי שמפורסמות בעלון התרופה, וביניהן החמרת האקנה בתחילת הטיפול גם באזורים שבהם לא היה אקנה לפני כן, חולשה וכאבי שרירים, תחושת יובש קיצוני בכל אזורי הריריות בגוף, רגישות מוגברת לשמש ובמקרים מסוימים פגיעה בלתי הפיכה בתפקודי הכבד ואף הכליות בגוף. בנוסף, התרופה אינה מטפלת או משקמת את העור אלא מטפלת בעיקר בייצור השומן ובייבוש בלוטות החלב, כך שלעיתים ההחמרה שנוצרת כתוצאה מהטיפול, גורמת להצטלקויות שנותרות גם אחרי שהאקנה כבר חלף. בנוסף, כחצי שנה אחרי סיום הטיפול, לא ניתן לעבור טיפולים קוסמטיים שפעמים רבות מסייעים לעור להשתקם.


  פוטותרפיה

  פוטותרפיה נחשבת ליעילה בטיפול באקנה, והיא מתבצעת באמצעות קרני UV שמעבירות גלי אור קר החודרים פנימה אל תוך העור. פוטותרפיה מוכרת מזה שנים ככלי יעיל ובטוח לשימוש בבעיות עור שונות וביניהן אקנה, אסטמה של העור (דרמטיטיס) ועוד, היות והיא הוכחה מחקרית כטכנולוגיה שקוטלת את חיידק ה-P אקנה. הטיפול בפוטותרפיה אינו כואב ואינו כרוך בתופעות לוואי ואפקטיבי גם במצבי אקנה קשים.

  אנחנו ממליצים מאד על טיפולים שמשלבים טכנולוגיה פוטודינמית לטיפול באקנה, בשילוב עם תכשירים מקצועיים שמסייעים לעור להשתקם בהיבטים נוספים. חשוב להכיר שקיימים הבדלים בין המכשירים השונים המוצעים וכפועל יוצא בין האפקטיביות שלהם. במרכז שלנו לטיפול באקנה, אנחנו מחזיקים במכשור בלעדי שכולל 5 אורכי גל שונים שעובדים במקביל – היחיד בישראל. טווח אורכי הגל משתנה ממכשיר למכשיר וממקום למקום, ולכן חשוב לבדוק לעומק מה הטכנולוגיות בהן עושים שימוש, שהרי הן אינן זהות. 


  אסטרוגן

  אסטרוגן הוא הורמון נשי שהפעילות שלו קשורה גם לאקנה הורמונלי. אקנה הורמונלי מתאפיין בהתפרצות במועדים בהם ישנה פעילות הורמונלית מוגברת בגוף האישה: לפני המחזור החודשי, בתקופת הריון, בתקופת הנקה, בגיל המעבר, בעקבות נטילת תרופות המשפיעות גם על ההורמונים בגוף או בעיות בריאותיות כמו שחלות פוליציסטיות. הטיפול באמצעות אסטרוגן לרוב מתבצע על ידי נטילת גלולות למניעת הריון המכילות את ההורמון אסטרוגן. הטיפול יכול לסייע בטיפול באקנה, אולם מטבעו, הוא מוגבל אך ורק לנשים והוא אינו פותר מצבים של אקנה מסוגים שונים על רקע שאינו הורמונלי. בנוסף, נטילת גלולות אינה מתאימה למי שרוצות להיכנס להריון או שאינן מעוניינות ליטול גלולות ממגוון סיבות נוספות. כדאי להכיר שלנטילת גלולות יש תופעות לוואי רבות, כפי שמצוין בעלון התרופה ולכן יש להתייעץ עם רופא מוסמך לפני ובמהלך השימוש בהן.

   

  טיפול באקנה תת עורי בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  רבקה זיידה המוכרת בתור ה"קוסמת מבני ברק" סבלה בעצמה מאקנה קשה שהתפרץ כשהייתה בת 15. מאז, היא הקדישה את חייה ופועלה כדי ללמוד את כל סוגי האקנה ולתת מענה, פתרונות וטיפול שיתאימו לכולם וללא תופעות לוואי. 

  הטיפול בשיטת רבקה זיידה הוא טיפול משולב של פוטותרפיה בשילוב 5 אורכי גל שונים, לצד תכשירים מותאמים אישית לעורו של כל מטופל ומטופלת. כל מוצרי רבקה זיידה מיוצרים תוצרת הארץ ב"מעבדות רבקה זיידה" ומבוססים על צמחי מרפא וחומרים טבעיים בלבד, בשילוב טכנולוגיות מתקדמות של מיקרו אנקפסולציה, מזעור מולקולות, שחרור מושהה ועוד. כל התכשירים אושרו ע"י משרד הבריאות והם בעלי תקני GMP ו-IOS בין-לאומיים.

  הטיפול בשיטת רבקה זיידה הוא אחד הטיפולים האפקטיביים בעולם לטיפול באקנה רגיל, אקנה תת עורי וצלקות אקנה והוא סייע לעשרות אלפי מטופלות ומטופלים ליהנות מעור משוקם ובריא. 

   

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: