ההשפעה של המחזור החודשי על עור הפנים שלך
כל מה שצריך לדעת

איך תוכלי לדעת אם את מתמודדת עם אקנה הורמונלי או סתם תגובה טבעית לשינויים ההורמונליים? בכתבה הבאה.

»

המחזור החודשי וההורמונים: נעים להכיר – הגוף שלך 😉

בדיוק כמו עונות השנה ושאר המחזורים בטבע, גם המחזור שלנו מעיד על בריאות והוא חיוני לנו בגילאי הפוריות. המחזור החודשי, מתאר את רצף האירועים המתרחשים אצלינו הנשים בגוף, ולא רק את זמן הוסת (הדימום). מחזור חדש נספר החל מיום הדימום הראשון ונמשך בממוצע 28 ימים וכולל את השלבים הבאים:

 • היום ה- 1 למחזור (המכונה גם השלב הפוליקלורי)
  רירית הרחם מתחילה להיבנות, זקיקים מתחילים להיווצר בשחלה ע"י הורמון ה-FSH שמעודד את הורמון האסטרוגן 💪
 • היום ה- 14 למחזור (המכונה גם שלב הביוץ)
  כשהאסטרוגן מגיע לשיא ומשחרר את הורמון הביוץ, LH. כל אישה שניסתה להיכנס להריון ודאי יודעת כי חלון ההזדמנויות קצר – זמן הביוץ נמשך בין 24-36 שעות בלבד! ⌛
 • השבועיים האחרונים למחזור (השלב הלוטאלי)
  השלב שבו הורמון הפרוגסטרון משתחרר על-מנת להכין את הרחם לקליטת העובר. הפרוגסטרון אחראי על עיבוי רירית הרחם לפני ההריון, לכן הוא מופרש בשבועיים האחרונים למחזור 🏁

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  השפעת המחזור והשינויים ההורמונליים על העור בשלבים השונים

  המחזור החודשי מאופיין בשינויים הורמונליים המשפיעים על הגוף בכלל ועל העור בפרט. רמות האסטרוגן, הפרוגסטרון והטסטוסטרון משתנות לאורך המחזור, ומשפיעות על מצב העור.

  האסטרוגן: מגיע לשיאו בזמן הביוץ ובדרך כלל מועיל לעור. הוא מקדם ייצור קולגן, מגביר את עובי העור, משפר את הלחות ותורם לריפוי פצעים. כשרמות האסטרון גבוהות – מופחת ייצור השומן, מה שמוביל לעור נקי יותר.

  הפרוגסטרון והטסטוסטרון: בחצי השני של המחזור, רמות הפרוגסטרון עולות, והן מגבירות את ייצור השומן. זה יכול להוביל לנקבוביות סתומות ולאקנה. הטסטוסטרון, שנשאר יחסית קבוע, יכול גם הוא לתרום לעור שומני ולאקנה, במיוחד כאשר רמות האסטרוגן והפרוגסטרון יורדות לפני הווסת.

  לפני הוסת: נשים רבות חוות יציאה של פצעונים ואפילו התפרצות של אקנה בשלב זה. זה נובע מהירידה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון, מה שהופך את השפעות הטסטוסטרון לבולטות יותר: העור עלול להפוך לשומני יותר והנקבוביות עלולות להיסתם, מה שיכול להוביל למצב אקנתי.

  במהלך הוסת: במהלך הוסת החודשית רמות ההורמונים נמוכות וייתכן שהעור יהיה יבש יותר. עם זאת, חלק מהנשים עדיין חוות אקנה בשלב זה בגלל חוסר איזון הורמונלי.

  אחרי הוסת: רמות האסטרוגן מתחילות לעלות ונשים רבות מבחינות בשיפור במצב העור שנרגע ונראה נקי יותר.

  איך לטפל בעור המושפע מהמחזור החודשי ומהשינויים ההורמונליים?

  אם עור הפנים שלך מגיב לשינויים הורמונליים בעקבות המחזור החודשי, כנראה שהמקור הוא כרוני/גנטי. הנה מספר פעולות שיעזרו לך למנוע תנודות דרמטיות במצב העור שלך במהלך החודש:

  • הימנעות מחומרים שמזיקים לעור
   הרשתות החברתיות שופעות מידע, ואנחנו בטוחות שמרוב ייאוש ניסית כבר הכל: שמן קוקוס, משחת שיניים, אלכוהול ואפילו סינטבון. גם שימוש במקדמי הגנה ומוצרי איפור קומודוגניים ואפילו סבונים אגרסיביים עלולים להזיק לעור הפנים שלך ובמקרים רבים אף להחמיר את הבעיה.
  • היגיינת הפנים
   החלפת ציפה לכריות בתדירות גבוהה (ויש מי שמגדילות לעשות וגם רוכשות ציפת משי), ניגוב הפנים בנייר חד-פעמי במקום מגבת, הקפדה על הסרת האיפור באופן יסודי לפני השינה ושמירה על שגרת טיפוח קבועה שנתפרה לעור שלך באופן אישי; הם המפתח לשינוי ושימור המצב הבסיסי התקין של עור הפנים שלך.
  • אורח חיים מאוזן
   אורח חיים מאוזן כולל הקפדה על שתיית מים, תזונה מאוזנת, פעילות גופנית ושינה מספקת והוא תורם להפחתת סטרס מה ששומר על כל מערכות הגוף (ביניהן המערכת ההורמונלית) מאוזנות יותר.

  מה שבאמת רצית לשאול – איך תוכלי לדעת אם יש לך אקנה הורמונלי?

  לאחר גיל ההתבגרות, אקנה הורמונלי בא לידי ביטוי ומופיע בלחיים התחתונות ובקו הלסת ואף יכול להופיע גם בצוואר. הסיבות הפיזיולוגיות שגורמות לאקנה הורמונלי המופיע בבגרות זהות לזה המופיע בגיל הנעורים – שינויים הורמונליים גורמים לפעילות יתר של בלוטות החלב שמייצרות סבום (שומן) עודף בעור. הסבום משמש כמזון לחיידקי C.אקנה, הנמצאים באופן טבעי על העור של כל אחד ואחת מאיתנו, הם מתרבים ומשגשגים 🦠 המערכת החיסונית מגיבה, נוצרת דלקת וכך מתפתח לו אקנה הורמונלי.

  כשהסיבה לפעילות היתר של בלוטות החלב היא גנטית המשמעות היא שככה הגוף והעור מגיבים לסטרס ובעולם שלנו הסטרס הוא כמעט ובלתי-נמנע. לכן, נשים רבות ימשיכו להיות מושפעות מאקנה הורמונלי גם בהמשך.

  בנוסף, אקנה הורמונלי עלול להופיע כתוצאה מהפסקת השימוש בגלולות, הריון, גיל המעבר או מצבים רפואיים כמו שחלות פוליציסטיות.

  עשי ואל תעשי – אקנה הורמונלי

  גם כאשר את חווה שינויים הורמונליים, אין זה אומר שצריך להמתין שהתקופה תחלוף על-מנת לטפל בנזקי העור השונים. הימנעות מטיפול, התעלמות ודחיינות – עלולות לגרום להצטלקות ופגיעה ברקמות עור בריאות שיובילו לנזקים קוסמטיים ורפואיים בלתי-הפיכים.

  תרופות 💊

  חשוב להיזהר מטיפול ללא פיקוח רפואי ולכן היוועצי בגורמים מקצועיים ושימי לב להתוויות השונות ולתופעות הלוואי בהתאם למצב הרפואי שלך, גם בהקשר לנכתב כאן:

  • גלולות למניעת הריון
   שימוש בגלולות יכול לעזור בטיפול באקנה אבל כשמפסיקים, בדרך כלל האיזון ההורמונלי משתנה והאקנה עלול לחזור ואף להתפרץ ביתר שאת.
   השימוש בגלולה הוא בדר"כ זמני ולא קבוע, עלולות להתרחש תופעות לוואי משתנות מאישה לאישה וכמובן שהוא לא מתאים לאלו מכן שמכל סיבה שהיא לא יכולות או לא מעוניינות ליטול גלולות.
  • תרופות אנטיביוטיות
   החיסרון המשמעותי בטיפול אנטיביוטי באקנה הוא שהאנטיביוטיקה לא מטפלת בשורש הבעיה, ולכן עם סיום הטיפול בלוטות החלב שממשיכות לייצר סבום עלולות לסייע לחיידקים לחזור ולשגשג בעור, ולכן האקנה עלול לחזור שוב ושוב.
  • תרופות לייבוש בלוטות החלב
   תרופות אלו נחשבות לאגרסיביות, דורשות בדיקות מדוקדקות לאורך הטיפול ומשפיעות באופן כלל מערכתי על הגוף שלנו.
   חשוב לשים לב כי הן אסורות לשימוש בזמן הריון, עלולות לגרום לתופעות לוואי וכדאי לשלב שגרת טיפוח מותאמת אישית בזמן נטילתן כדי לצמצם את הסיכוי לצלקות, כתמים וחטטים בעור.
  • תוספי תזונה
   חשוב להזין את הגוף ואת העור ברכיבים טובים וחיוניים, אך לצערנו במקרים רבים אותם רכיבים מצויינים יחולקו על ידי הגוף למערכות ולתפקודים חשובים יותר מהעור שלנו. לכן, שימו לב שלא מדובר בטיפול ממוקד אזור ומסיבה זו הוא פחות יעיל לטיפול בעור ובאקנה. 

  טיפולי "ניקוי" פנים 🧼

  ניקוז הפצעונים זו השיטה העתיקה ביותר בספר אך כדאי לדעת שבלוטות החלב מתמלאות בכל 6 שעות מחדש! כיום פחות ופחות מקובל לנקז ידנית את הפצעונים בזכות טכנולוגיות ייצור ופיתוח שמסייעות להמיס את השומנים מבפנים ללא סיכוי לצלקות או לחטטים בעור. לכן, לא משנה כמה תקפידי לבקר אצל הקוסמטיקאית הקבועה שלך ותבזבזי אלפי שקלים בשנה – ללא טיפול יום יומי בתכשירים מקצועיים ואיזון של פעילות העור, לעולם לא תצליחי לטפל בבעיה מהשורש 🌴

  בדיקת פרופיל הורמונלי 💗

  אם הגעת עד כאן סימן שככל הנראה את מתמודדת עם אקנה הורמונלי. כדי להבין טוב יותר את מצבך הבריאותי הכולל, מומלץ לגשת לבירור וביקור אצל רופא נשים ו\או אנדוקרינולוג על מנת לשלול בעיה רפואית. עם זאת, רצוי לפנות במקביל לטיפול באקנה ולא להמתין כדי למנוע נזקים בעור שכבר מתמודד עם דלקת פעילה.

  טיפולים בטכנולוגיות מתקדמות 💻

  העולם שלנו מתפתח בקצב מדהים ואם את מתמודדת עם אקנה הורמונלי בוודאי שמעת על טכנולוגיות המשתמשות בלייזר, מזותרפיה ועוד… חשוב שתזכרי שככל שהעולם מתקדם כך גם הטכנולוגיה ושיטות הטיפול הופכות למדויקות ומקצועיות יותר ולכן, סביר להניח שכל מה שהכרת עד היום כבר ממש לא רלוונטי עבורך ועבור עור הפנים שלך.

  שימוש בתכשירים מקצועיים 🫧

  טיפול ומניעה באמצעות תכשירים ייעודיים – חיוניים לשמירה וטיפוח עור הפנים שלך. עם זאת, העור שלך ייחודי וחשוב שתהיה התאמה אישית ומדויקת לגבי סוג ואופן השימוש בתכשירים השונים. מעקב מקצועי בהמשך לטיפול הביתי יאפשר לך לבצע את ההתאמות הנדרשות עם התקדמות הטיפול.

  סדרת טיפולים לאקנה הורמונלי בשיטת רבקה זיידה - ללא מגע ☝️ללא תרופות 💊 ללא כאב 💉

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  המרכז לטיפול באקנה ופוסט-אקנה בשיטת רבקה זיידה שסייע ללמעלה מ- 60 אלף ישראלים עם למעלה מ- 23 שנות ניסיון ו- 92% אחוזי הצלחה: מעניק טיפול עקבי בשכבות העמוקות ביותר של העור תוך צמצום הסיכוי להיווצרות של צלקות וחטטים בעור. תכנית הטיפול, סוג התכשירים ומינונם מותאמת באופן אישי לאחר פגישת ייעוץ (ללא עלות!) מול יועצת רפואית. במעבדות רבקה זיידה פותחה שיטה המאזנת את ייצור השומן בעור, מורידה את הדלקתיות וקוטלת את החיידקים כך שבסיום הטיפול המערכת ההורמונלית חוזרת לתפקודה התקין, הכתמים מתבהרים והעור נראה נקי וחדש.

  מכשור פוטותרפי – היחיד מסוגו בישראל! ✡
  המכשור הפוטותרפי המתקדם פותח על ידינו והוכח מחקרית כיעיל לטיפול באקנה ובעיות שונות.
  5 אורכי הגל השונים שמשולבים בו קוטלים את חיידקי ה-P.אקנה, יוצרים תהליכים של חידוש בעור ומטשטשים כתמי אקנה – ללא שום תופעות לוואי וקרינת UV! 🌞

  המעבדות שלנו עוסקות במחקר בלתי-פוסק, פיתוח וייצור של תכשירים יעודיים לטיפול באקנה ופוסט-אקנה, המבוססים על רכיבים טבעיים כמו ויטמינים, צמחי מרפא ומינרלים בריכוז גבוה המסייעים למטופלות להמשיך בתהליך הפרידה הסופית מהאקנה גם בבית. אותם תכשירים פורצי דרך זמינים רק למטופלות השיטה, ולא ניתנים להשגה בשום מקום אחר.

  רוצה להצטרף לסיפורי הצלחה?
  מתחילים בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: