כיצד אקנה מושפע מסטרס ולחץ נפשי
ומה הדרך הנכונה לטפל בו

חלק ממאפייני החיים המודרניים הם תחושות הלחץ הנפשי והסטרס בעידן הנוכחי. לחץ וסטרס הוכחו כבעלי השפעות בריאותיות על הגוף וארגון הבריאות העולמי הכיר באופן רשמי בשנת 1992 בלחץ נפשי וסטרס כמעוררי חולי. השפעת הלחץ הנפשי והסטרס יכולים לגרום להתפרצות של אקנה או להחמיר אקנה קיים. איך משפיע הסטרס על הגוף וכיצד מתפרץ אקנה מלחץ? המשיכו לקרוא.

»

איך סטרס משפיע על הפנים

החיים המודרנים מלווים בכמויות גבוהות של סטרס ולחץ נפשי שמשפיעים על התפקוד ועל הגוף בכלל ועל הפנים בפרט. החיים במדינת ישראל עשויים להוסיף לחצים נוספים ומיוחדים בנוסף ללחצים הרגילים של חיי היום יום. כשהגוף חווה מצב מתמשך של לחץ וסטרס הוא מגיב בשרשרת פעולות שבאות לידי ביטוי בעור הפנים שלנו: עור הפנים נהייה שמנוני יותר, אדמומי יותר, עשויים להופיע פצעונים ופצעים ובמקרים קיצוניים יותר יופיעו גם גרד, קשקשת ואפילו כתמים. לצד אלה, מחקרים גילו כי במצבים של לחץ וסטרס, ישנה עלייה באותות העצביים הגורמים לגירוד, מה שעשוי לגרום לנגיעות מרובות בגוף ובפנים, גירודים וגירויים שונים של העור. גירוד העור המגורה ממילא כתוצאה מאותו הלחץ הנפשי והסטרס רק מחמיר את המצב והתוצאה הזו לבדה, יכולה להמשיך ולהזין את מעגל הסטרס שממשיך להשפיע לרעה על עור הפנים עוד ועוד.

האם לחץ גורם לפצעי אקנה

במשך שנים הניחה הרפואה שיש קשר ישיר בין אקנה ולחץ ובשנת 2003 הוכח מחקרית הקשר בין שני אלה. באותו מחקר התברר כי כשהגוף נמצא במצב מתמשך של לחץ, משתחררים בגוף הורמונים וביניהם הורמון מיוחד בשם CRH (קורטיזול) המשתחרר בזמן לחץ ונצמד לקולטנים המצויים בבלוטות החלב. בלוטות החלב יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר חומר שומני בשם סבום באופן מוגבר שיחד עם תאי עור מתים ולכלוך סותם את הנקבוביות. כאשר הנקבוביות נסתמות נוצרים במקרה הקל ראשים שחורים ולבנים (קומודונים) ובמקרה הפחות קל עשוי להתפרץ אקנה של ממש שיכול להפוך לדלקתי. הלחץ פוגע גם במערכת החיסון שתפקודה נפגע ולכן עשויה להתקשות להתמודד עם התפתחות אקנה דלקתי מה שגורם לאקנה להחמיר ולהמשיך להתפתח. יש מי שהלחץ והסטרס יובילו גם לאכילה לא בריאה וקושי בשינה, שני גורמים שמסייעים גם הם להתפרצות האקנה ומקשים על מערכות הריפוי הטבעיות של הגוף ומערכת החיסון לפעול ביעילות. השפעת לחץ נפשי וסטרס על הגוף ושחרור הורמון ה- CRH בעקבות זאת, אינה ייחודית רק לגיל ההתבגרות והיא יכולה להתרחש בכל גיל.

  אצלנו, אקנה זה לא סיפור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם במרכז שלנו לטיפול באקנה:

  האם לחץ מחמיר אקנה

  לחץ נפשי נמצא כאחד הגורמים המשפיעים ביותר על האקנה, אפילו יותר מתזונה. התפרצות של אקנה מתחילה כאשר בלוטות החלב יוצאות מאיזון ומתחילות לייצר את השומן (סבום) בצורה לא מבוקרת. לרוב זה קורה לראשונה בגיל ההתבגרות משום שהורמוני המין מתחילים להיות פעילים בתקופה זו, משפיעים גם על אותן בלוטות חלב. האופן שבו העור מגיב בגיל ההתבגרות משתנה מאחד לאחרת: יש מי שלא יחוו אקנה כמעט בכלל, יש מי שיסבלו מעור שמנוני וראשים שחורים או לבנים (קומודונים), יש מי שיסבלו ממעט פצעים ופצעונים ויש מי שיסבלו מהתפרצות אקנה של ממש. כאשר בנוסף למצב הזה חווה הגוף לחץ נפשי וסטרס, שחרור הורמון ה-CRH שנצמד לקולטני בלוטות החלב מחריף את חוסר האיזון שלהן וגורם להן לייצר עוד יותר מאותו החומר השומני. אותו סבום סותם את הנקבוביות ביחד עם תאי עור מתים ומחריף את מצב העור ואת האקנה שעשוי להפוך גם לאקנה דלקתי בעקבות שגשוג חיידקי האקנה P.

  מה הבעיה עם לחץ כאשר מטפלים באקנה

  אחד האתגרים בטיפול באקנה משולב בהתפרצות שמקורה בלחץ נפשי וסטרס, הוא הצורך לטפל במקביל בסיבות שהובילו לאותו לחץ נפשי וסטרס. עצם התפרצות האקנה כתוצאה מלחץ נפשי וסטרס היא כשלעצמה גורם המעורר סטרס נוסף ובגיל ההתבגרות המאופיין בלחצים רבים, שינויים בגוף, לחץ בלימודים ובעיות דימוי עצמי, המצב יכול להיות חריף עוד יותר. מכיוון שבמרבית המקרים האקנה נוצר כתוצאה מחוסר איזון בבלוטות החלב, טיפול המתמקד רק בבלוטות החלב עשוי שלא להספיק במקרה הזה. בשלב הראשון, טיפול בבלוטות החלב עשוי להוביל להקלה בהתפרצות האקנה ואולי אפילו לריפוי זמני. אלא שכל עוד הגוף ממשיך לחוות את אותם לחצים נפשיים וסטרס באופן מתמשך, המעגל שהוביל מלכתחילה להתפרצות האקנה או החרפתו – נמשך: לחץ נפשי וסטרס ימשיכו להוביל להפרשת הורמון ה- CRH שיגרום לבלוטות החלב לצאת מאיזון ולהפריש את החומר השומני "סבום" באופן מוגבר. אותו חומר שומני ימשיך לסתום את הנקבוביות ומעגל האקנה יתחיל מהתחלה. עצם העובדה שהאקנה יתפרץ מחדש, עשויה לשוב ולהחריף את מצב האקנה במעגל בלתי נגמר.

  כיצד ניתן להתגבר על אקנה כתוצאה מלחץ

  שגרה

  לפעמים הדברים הכי פשוטים יכולים להיות הכי יעילים. אחד מהם – הוא השגרה. אצל רבים מאיתנו, לחץ נפשי וסטרס מתגברים בתקופות בהן מתרחשים אירועים לא שגרתיים. לכן חשוב דווקא בתקופות כאלה, למצוא את הדרך לייצר שגרה חדשה. כאשר הגוף מבצע פעולות שגרתיות באופן יומיומי, רמות הלחץ והסטרס יורדות. על מנת לייצר את אותה שגרה, אפשר להיעזר ברשימת מטלות, באפליקציות לניהול זמן ובניהול יומן. לצד אלה, חשוב להקפיד גם על ניקיון הפנים באופן שגרתי ושימוש במוצרי פנים איכותיים ומותאמים אישית למצב העור. 

  טכניקות הרגעה

  היום כבר יודעים שלחץ נפשי וסטרס ניתנים לוויסות והקלה משמעותית באמצעות טכניקות הרגעה שונות. זה מתחיל מהדבר הבסיסי ביותר: לנשום ולהרפות את הגוף. כשהגוף חווה מצבי לחץ הוא נוטה להתכווץ. לכן חשוב לשים לב לכך, להרפות באופן מודע את הגוף ופשוט לנשום. לצד זה, קיימות טכניקות הרגעה נוספות כמו מדיטציה, יוגה ומיינדפולנס וגם פעילות גופנית סדירה. לצד כל אלה, חשוב להקפיד לעשות גם דברים שעושים לנו טוב. לכל אלה יש חשיבות רבה על התחושה הפנימית והפחתת חווית הסטרס.  

  שעות שינה

  שינה חשובה מאוד לתפקוד התקין של כלל מערכות הגוף והנפש. פעמים רבות כשאנחנו חווים לחץ, מגיב הגוף בעייפות. הסיבה לכך היא ששינה משחררת את הגוף מתחושת לחץ ומאפשרת לו להירגע. לכן אם יש אפשרות, חשוב לאפשר לגוף מספיק שעות שינה ומנוחה המסייעות לו להירגע וגם משפרות את התפקוד של מערכות הגוף השונות וביניהן מערכת החיסון החשובה בהתגברות על התפרצות אקנה. 

  טיפול באקנה בשיטה של רבקה זיידה

  תמונה של רבקה זיידה
  תמונה של רבקה זיידה

  טיפול יעיל באקנה הוא טיפול הוליסטי שמטפל באקנה היישר מבלוטות החלב ומסייע גם בהפחתת רמות הסטרס והלחץ הנפשי. שיטת רבקה זיידה לטיפול בכל סוגי האקנה כולל אקנה שנגרם כתוצאה מלחץ נפשי וסטרס היא שיטה טבעית ומוכחת (מעל 92% הצלחה) הפועלת מזה 23 שנים ומבוססת על שילוב בין מוצרים איכותיים המופקים מצמחי מרפא, מיוצרים במעבדות רבקה זיידה באישור משרד הבריאות, לצד שימוש במכשור רפואי מתקדם המבוסס על טיפול פוטותרפי בעל חמישה אורכי גל שונים שלכל אחד מהם תפקיד חשוב אחר בטיפול באקנה, במניעת הישנות וריפוי העור. במקביל, שיטת רבקה זיידה תומכת במטופלים ומטופלות גם בצד הרגשי על מנת לסייע בהסרת הגורמים היוצרים לחץ נפשי וסטרס, באמצעות שיחות מוטיבציה רבות וסיוע בחיבור למה שיגרום להם לחייך. השיטה סייעה עד היום לעשרות אלפי מטופלות ומטופלים ליהנות מעור בריא וקורן ולחייך כל בוקר למראה.

  רוצים להצטרף לסיפורי ההצלחה?
  התחילו בתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם!

  »

   יש פתרון לאקנה!

   לתיאום פגישת ייעוץ ואבחון חינם: